"Od złej do przeklętej" Katie AlenderTytuł oryginalny: From Bad to Cursed
Wydawnictwo: Feeria Young
Liczba stron: 456

http://wydawnictwofeeria.pl/pl/ksiazka/od-zlej-do-przekletej
Do domu po pobycie w szpitalu psychiatrycznym wraca Kasey. Alexis nie może uwierzyć, że siostra, która była opętana przez ducha, jest znowu z nimi. Młodsza z sióstr źle czuje się w nowej sytuacji – jest zestresowana powrotem do szkoły, nie chce się z nikim zaprzyjaźnić. Alexis nie zamierza natomiast niańczyć siostry. Jednak gdy Kasey znajduje sobie przyjaciółki, Lexi zaczyna się niepokoić. Jej obawy zaczynają się potwierdzać – Kasey wyznaje, że wraz z koleżankami poznały nowego ducha, który nie chce ich skrzywdzić, lecz pomóc w zdobyciu popularności. Czy Alexis zdecyduje się pomóc siostrze? I jak na tym wyjdzie?

Od złej do przeklętej to drugi tom serii Złe dziewczyny nie umierają Katie Alender. Książka opowiada dalsze losy sióstr Warren, które ponownie spotykają na swojej drodze ducha.

Alexis to indywidualistka. Ma różowe włosy i jest raczej popularna. W najbliższym gronie jej przyjaciół są Carter, jej chłopak, i Megan. Dziewczyna jest ostrożna po tym, co wydarzyło się niedawno. Jej siostrę opętał duch, który kazał jej robić straszne rzeczy. Sama Kasey to nieco wycofana dziewczynka, która musi zacząć radzić sobie sama ze swoimi problemami. W tym tomie jest jej nieco mniej niż w poprzednim, a jednak jest ona nadal bardzo ważną postacią w lekturze.

Wątek fantastyczny jest tu dość silnie rozwinięty, tak samo jak w poprzednim tomie. Dziewczyny zostają opętane przez jakąś magiczną istotę, która sprawia, że pięknieją, odnoszą sukcesy, radzą sobie ze wszystkim, z czym tylko chcą. Alexis czuje jednak, że coś jest nie tak – czy duch może tylko dawać, a niczego nie chcieć od nich w zamian?


Klimat powieści jest niezwykły, choć nieco mniej przerażający niż w poprzednim tomie. Może to za sprawą ducha, który nie jest tak okrutny, jak tamten? A może to wina tego, że zło ujawnia się nie przez działanie sił nadprzyrodzonych, lecz pokazane jest w zachowaniu ludzi? Oczywiście, nie jest to mniej przerażające, ale bardziej realne, co czytelnik przyjmuje jako coś „normalnego”. Czytając, mamy ciągle wrażenie, że za chwilę może wydarzyć się coś strasznego. Najbardziej zaskakujące są jednak nie agresywne zachowania czy inne skutki opętania, lecz niedopowiedzenia, sugestie i zapewnienia, które padają z ust różnych osób. Wystarczy jedno zdanie, by wzbudzić w nas uczucie niepokoju.

Od złej do przeklętej to dobra kontynuacja, trzymająca poziom poprzedniej części. Zaskakujący wątek fantastyczny, dobrze napisana historia, nieprzekombinowana fabuła to wszystko, czego trzeba w tego typu powieści. I chociaż to powieść młodzieżowa, potrafi wywołać ciarki na plecach. To coś z pogranicza horroru i książki dla młodzieży. Dobre połączenie, warto sięgnąć.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa  Feeria Young:

3 komentarze:

 1. Bardzo lubię tę serię :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdy pierwszy raz usłyszałam o tej serii wiedziałam, że będzie z tego niezła lektura :) W końcu to mój patronat :D
  Pozdrawiam,
  Książkomania

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam ostatnio "Szaleństwo" i wyczuwam tu podobne klimaty. Po pierwszy tom serii nie sięgnęłam i pewnie już nie sięgnę, podobnie zresztą jak po kolejne tomy. Chociaż okładka "Złe dziewczyny nie umierają" podoba mi się na tyle, że książkę mogłabym kupić dla samej okładki :D

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!