"Dziennik uważności" Corinne Sweet i "Kolorowanka uważności" Emma Farrarons


Trening uważności jest coraz popularniejszy. Uważność zmniejsza stres, zwiększa radość z życia, wzmaga inteligencję emocjonalną i pozwala zwalczyć nałogi. To dość popularny obecnie trend, który rozwija się bardzo dynamicznie na świecie. Na rynku pojawia się wiele pozycji w tym nurcie. Mamy głównie kolorowanki i poradniki, które opisują, jak należy ćwiczyć tę metodę. 

Temat ten podejmują najnowsze pozycje Insignis. Wydawnictwo zaprezentowało Dziennik uważności autorstwa Corinne Sweet i Kolorowankę uważności Emmy Farrarons.

Dziennik opisuje, czym jest uważność, zwraca uwagę na to, że ważne jest tu i teraz, skupianie się na uczuciach, myślach i potrzebach. Uważność zakłada świadomą obecność tu i teraz. Pozwala wyciszyć umysł i zrelaksować się. Dzięki uważności jesteśmy w stanie wyzwolić własną kreatywność i poprawić stan fizyczny i psychiczny organizmu. Dziennik odpowiada na pytanie, po co nam uważność, czemu należy ją praktykować i dlaczego to taki popularny trend. Książka podpowiada, jak w codziennych czynnościach praktykować tę metodę. Do tego mamy cytaty i piękne ilustracje tematycznie dobrane do każdego podrozdziału. Autorka dodała też rozdział z bibliografią pomocną przy poszukiwaniach informacji i ćwiczeń uważności. 

Kolorowanka praktycznie uzupełnia to, o czym napisano w Dzienniku. We wprowadzeniu krótko opisano, czym jest uważność. Ilustracje w środku książki doskonale wpisują się w nurt uważności – mają wiele szczegółów, które się na siebie nakładają, przeplatają i uzupełniają. Przez to musimy się skupić podczas kolorowania, bo jeden nieprzemyślany bądź nieuważny ruch sprawi, że zepsujemy fragment obrazka. Oczywiście kolorowanki zakładają dowolność, ale potem przy końcowym efekcie widać pewne potknięcia. Dlatego właśnie kolorowanka sprawia, że musimy się wyciszyć, odciąć, być tu i teraz, skupieni na tym, co robimy. Poza tym kolorowanka to świetna zabawa. Możemy się odstresować, wyluzować i zapomnieć o problemach. Skupiamy się na kolorowaniu i pozwalamy swojej kreatywności przejąć stery.

Obie pozycje są doskonale wykonane – piękne wnętrze, niewielki rozmiar, ładna, prosta okładka sprawiają, że wyglądają świetnie, estetycznie i schludnie. Jeśli chodzi o temat – podejście do niego jest bardzo dobre. Nie ma tu skomplikowanych wywodów, postawiono na praktykę, podpowiedzi ćwiczeń i krótkie wyjaśnienie, czym jest uważność. Temat ten jest obecnie modny i nie dziwi, że pojawiają się kolejne pozycje na ten temat. Dziennik uważności i Kolorowanka uważności są świetnymi reprezentantami tego tematu.

Polecam osobom, które nie miały jeszcze okazji zapoznać się z motywem uważności. To interesujący nurt, który warto poznać, bo może pomóc nam w codziennych czynnościach. Poza tym to ciekawostka, o której coraz więcej się pisze, więc warto być na bieżąco.

Książki otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Insignis:5 komentarzy:

 1. Myślę, że taki pakiecik przydałby się niejednej osobie ;) Może i mnie samej również? :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię te antystresowe kolorowanki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie ciągnie mnie do nich,ale kto wie? Może kiedyś sięgnę? :)
  Pozdrawiam cieplutko!
  http://olalive-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!