"Lśnienie" Stephen KingAutor: Stephen King
Tytuł: Lśnienie
Tytuł oryginalny: The Shining
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka/audioteka.pl
Czas trwania: 21 godz. 6 min

http://audioteka.com/pl/audiobook/lsnienie
Jack Torrance stara się o nową posadę. Z poprzedniej pracy musiał odejść, gdy zaatakował jednego z uczniów. Do rezygnacji przyczynił się też alkoholizm, w który wpadł Jack. Mężczyzna dostaje posadę dozorcy w hotelu Panorama. Ośrodek położony jest w górach i na zimę jest zamykany. Jack ma w nim pracować i mieszkać ze swoją rodziną – żoną Wendy i synem Dannym. Kobieta nie jest przekonana, czy to dobry pomysł – rozumie, że tylko tak mogą zdobyć pieniądze, ale jej syn widocznie nie jest zachwycony przeprowadzką. Danny ma pewne dziwne ataki, podczas których widzi „zmyślonego przyjaciela”. Ten pokazuje mu straszne rzeczy, które być może wydarzą się w Panoramie...

Lśnienie Stephana Kinga to jedna z tych książek, które można nazwać klasykami współczesnej literatury, a przynajmniej literatury grozy. Nie dziwi więc, że mimo kilkudziesięciu lat od jej premiery wciąż wzbudza emocje i inspiruje twórców. Tym razem za interpretację tekstu mistrza horrorów wziął się zespół Audioteki, tworząc klimatyczne słuchowisko w doskonałej obsadzie.

Jeśli chodzi o historię opowiedzianą przez Kinga, skupia się ona głównie na zmianach, jakie zachodzą w ludziach poddanych wpływom. Panorama to hotel niezwykły – czai się w nim tajemna siła, która oddziałuje na mieszkańców. Skąd się wzięła? Jak działa na gości i personel? Czego chce od Jacka? Interesujący wątek paranormalny dodaje smaczku historii. Co jest rzeczywistością, a co złudzeniem? Są momenty, gdy czytelnik bądź słuchacz mają ciarki na plecach. Atmosferę buduje też umiejscowienie akcji w opuszczonym hotelu w górach. Ale czy na pewno opuszczonym?

Niewielka liczba postaci pozwala lepiej je poznać. Jack to niespełniony pisarz, alkoholik, głowa rodziny. Czasem jego porywcza natura bierze górę, co możemy poznać (głównie na początku opowieści) po myślach, które zdradza czytelnikom. Wendy to cicha i spokojna kobieta, która kocha syna. Danny jest najciekawszą postacią. Posiada pewną moc, której nie da się wyjaśnić naukowo. To jasność. Dzięki niej może odczuwać emocje innych, czytać w ich myślach, kontaktować się z innymi osobami o tej zdolności. Danny widzi też strzępki przyszłości. To niebywała umiejętność, która jest zarazem darem, jak i przekleństwem.


Lśnienie miałam okazję poznać w formie audiobooka. Audioteka zdecydowała, że powieść będzie słuchowiskiem. Zapewne wiecie, jaka jest różnica – audiobooki to opowieść prowadzona przez jednego lektora, w słuchowisku mamy kilka głosów, które przypisano konkretnym postaciom. Do tego słuchowisko pełne jest dźwięków pobocznych – nie tylko muzyki podkreślającej klimat, lecz także odgłosów obrazujących dane czynności czy rzeczy.

W Lśnieniu mamy do czynienia z całkiem interesującym zestawem głosów. Główne role otrzymali: Adam Woronowicz jako Jack, Agata Kulesza jako Wendy i Bernard Lewandowski jako Danny. Warto też zwrócić uwagę na Mariana Opanię wcielającego się w postać Ullmana. Najmocniejszym jednak punktem słuchowiska jest jego narrator – Krzysztof Gosztyła, którego głos hipnotyzuje. Każda linijka tekstu jest oddana doskonale, z odpowiednimi emocjami. Lektorzy świetnie dopasowują swoje głosy do sytuacji, doskonale grają przydzielone im postacie. 

Mimo wszystko Lśnienie nieco mnie rozczarowało. Atmosfera była budowana stopniowo i dobrze, jednak czasem wątki zbyt się rozwlekały, odbiegały od głównego tematu, przez co całość zwalniała. Podoba mi się, że wprowadzono wątek paranormalny i że był on tak oryginalny. Samo słuchowisko zrobiło na mnie ogromne wrażenie, za to historia – nieco mniejsze.

Jeśli jesteście fanami powieści grozy i horrorów, polecam wam tego audiobooka. Nie zrażajcie się tym, że to książka mówiona – słuchowisko naprawdę warte jest uwagi, zostało doskonale zrealizowane i dobrze się go słucha. To jak film bez wizji, wiecie? Sprawdźcie!


Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości Audioteka.pl:


9 komentarzy:

 1. Jakiś czas temu czytałam tą opowieść w formie książki i bardzo przypadła mi do gustu :) Druga część "Doktor Sen" jak dla mnie nieco słabsza. Co do audiobooków, na razie się do nich nie przekonałam, ale kiedyś.. kto wie :) To samo mówiłam o e-bookach, a teraz czytam je ciągle.
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ech... Kimg cały czas przede mną, a przygodę z nim będę zaczynała od "Miasteczka salem" lub "Zielonej mili" :) Po audiobooki sięgam bardzo rzadko, bowiem moje myśli najczęściej podczas ich słuchania gdzieś odlatują... ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam Stephena Kinga.Niestety jeszcze nie miałam okazji czytać tej książki,przez co bardzo ubolewam.Wolałabym jednak książkę papierową.Nie lubię audiobooków. :)
  Pozdrawiam cieplutko!
  http://olalive-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. :) cały King jeszcze na mnie czeka. Czas i stos książek nie pozwala do niego dotrzeć. Słuchałam fragmentów. Myślę, że skuszę się na to słuchowisko.
  Pozdrawiam - Teresa z mylifeline.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. Film bez wizji - to brzmi intrygująco :) Jednak jako typowy wzrokowiec, mam ogromne problemy z audiobookami. Jeszcze nigdy nie udało mi się żadnego audiobooka wysłuchać do końca...
  A "Lśnienie" znam tylko jako film, książki nie czytałam, ale zamierzam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. To mogłoby mi się spodobać, naprawdę. To taka pewnego rodzaju odskocznia od tradycyjnej książki. Film bez wizji? Super! Dzięki temu bohaterów możemy sobie wyobrazić sami.

  OdpowiedzUsuń
 7. Rewelacyjna książka. Jedna z najlepszych w dorobku mistrza.

  OdpowiedzUsuń
 8. Stoi na półce, ale jeszcze nie miałam okazji jej czytać. Na audiobooka jednak raczej się nie skuszę - mimo wszystko, wolę widzieć tekst ;)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!