"Przerwana lekcja muzyki" Susanna KaysenAutor: Susanna Kaysen
Tytuł oryginalny: Girl, Interrupted
Wydawnictwo: Replika
Liczba stron: 224

http://replika.eu/index.php?k=ksi&id=71
Susanna po badaniu lekarskim zostaje odstawiona do szpitala psychiatrycznego. Ma tu odpocząć przez kilka tygodni, które zmieniają się w dwa lata. Dziewczyna ma na koncie próbę samobójczą, sama jednak nie uważa, że to coś strasznego. Owszem, połknęła proszki, ale nie dlatego, że chciała się zabić, lecz dlatego, że chciała uśmiercić pewną część siebie. W szpitalu Susanna poznaje inne pacjentki i ich problemy. Najciekawszą z nich jest Lisa – socjopatka, która uwielbia robić wokół siebie wiele szumu, uciekać ze szpitala i wymyślać psikusy. Jak to zróżnicowane towarzystwo poradzi sobie zamknięte w czterech ścianach razem przez całą dobę?

Przerwana lekcja muzyki Susanny Kaysen opowiada o trudnym okresie w życiu młodej dziewczyny, która po próbie samobójczej trafia do szpitala psychiatrycznego na leczenie. Są tu inne pacjentki w jej wieku, z różnymi problemami – zaburzeniami jedzenia, molestowane, po traumatycznych przeżyciach. Ta mieszanka sprawia, że czytelnik nie wie, czego się spodziewać na kolejnych stronach.

Susanna jest narratorką powieści. Nie odnosimy wrażenia, że ma problemy psychiczne, wręcz przeciwnie – opowiada wszystko logicznie i spójnie. Zdarza jej się nawet filozofować. Oczywiście są też sceny, które pokazują jej zachowanie odbiegające od normy i niczym nieuzasadnione. Mimo wszystko to dziewczyna inteligentna i interesująca, z potrzebami, zabawna i empatyczna. 

Książka jest raczej zbiorem scen niż jednotorową opowieścią. Susanna często wraca do jakichś tematów bądź wspomina rzeczy, które działy się w różnych odstępach czasu. Mam wrażenie, że każdy rozdział został napisany pod wpływem jakiejś myśli, niezależnie od tego kiedy coś się działo. Są pewne wydarzenia, które mają chronologiczny układ, ale nie wszystkie.


Głównym tematem jest radzenie sobie z trudnym okresem w życiu. Nie mamy tu zbyt wielu opisów działań lekarskich. Powieść skupia się raczej na tym, jak Susannie żyło się w szpitalu, o czym myślała i jak podchodziła do swojego życia oraz życia i problemów koleżanek. Można tu przeczytać wiele przemyśleń, refleksji, połączonych z opisem przeróżnych zdarzeń w szpitalu.

Samo życie w szpitalu psychiatrycznym pokazane jest w sposób interesujący. Pomińmy oczywiste dziwactwa, które zdarzyć się mogą w takim miejscu. Autorka skupiła się raczej na codziennych czynnościach – rozmowach, wyjściach, myciu się. Może ja zwróciłam na to największą uwagę, ale to naprawdę przede wszystkim opowieść o tym, jak żyje się w zamknięciu z tymi samymi osobami cały czas, pod nadzorem. Relacje kobiet, ich pomysły, psikusy i problemy są tu pokazane bardzo dokładnie. No i sama Susanna jest dobrą obserwatorką, skoro potrafiła to wszystko rozgryźć i pokazać.

Tekst powieści jest uzupełniony kartami pacjentki – Susanny. Mamy informacje na temat jej zachowań, co kompletuje nam obraz, który sama nam prezentuje. Są one wydrukowane w inny sposób niż reszta tekstów – wyglądają jak prawdziwe akta.

Przerwana lekcja muzyki była lekturą interesującą, chociaż spodziewałam się po niej chyba nieco innego przedstawienia tematu. Gdzieś z tyłu głowy miałam film o tym samym tytule, nakręcony na podstawie tej pozycji, jednak on prezentował bardziej dobitnie niektóre z kwestii. Mimo wszystko książka podobała mi się, o ile można tak powiedzieć o tego typu lekturze. To ciekawa pozycja, która pokazuje bardzo trudne zmagania z samym sobą i swoimi problemami. Warto zajrzeć.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Replika:
 

8 komentarzy:

 1. Od jakiegoś już czasu mam ochotę na ten tytuł, jednak chyba w pierwszej kolejności zapoznam się z filmem na podstawie książki, gdyż to jego jestem o wiele bardziej ciekawa :)
  Pozdrawiam!
  Katherine Parker - About Katherine

  OdpowiedzUsuń
 2. Zainteresowałam się nią :3

  OdpowiedzUsuń
 3. Tytuł już od dłuższego czasu obijał mi się o uszy.Z chęcią przeczytałabym tę książkę. :)
  Pozdrawiam cieplutko!
  http://olalive-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi super. :) muszę zajrzeć do biblioteki w takiej sytuacji, "Lalka" może przecież poczekać. :)

  Pozdrawiam
  zuzuulu@blogspot.com
  przyjacielksiazek@blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi super. :) muszę zajrzeć do biblioteki w takiej sytuacji, "Lalka" może przecież poczekać. :)

  Pozdrawiam
  zuzuulu@blogspot.com
  przyjacielksiazek@blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Już dawno kusiła mnie ta pozycja. Wrzucam sobie ją na listę must-read. Dzięki za tak wspaniałą opinię. Uwielbiam takie smaczki, typu opisywanie życia w psychiatryku. Coś ciekawego!

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka cudowna, dająca do myślenia, otwierająca oczy społeczeństwa na chorobę psychiczną. Mi się podobała bardzo.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!