"Szóstka wron" Leigh BardugoTytuł oryginalny: Six of Crows
Wydawnictwo: MAG
Liczba stron: 496

http://www.taniaksiazka.pl/szostka-wron-leigh-bardugo-p-802361.html

Kaz Brekker, przestępczy geniusz, dostaje ciekawą propozycję. Dzięki niej może stać się nie tylko bogaty, lecz także sławny. Jego zadaniem będzie dostanie się do pilnie strzeżonej fortecy, do której nikt nigdy się nie włamał. W więziennej celi Lodowego Dworu przebywa człowiek, który potrafi wytworzyć pewnego rodzaju narkotyk dla girszów – osób o niesamowitych mentalnych właściwościach. Ich moc znacznie po nim wzrasta, potrafią o wiele więcej, lecz także szybko się uzależniają. Dzięki temu można ich kontrolować. Kaz z dobranymi przez siebie ludźmi ma za zadanie uwolnić zakładnika i dostarczyć go w całości zleceniodawcy. Tylko czy ta wyprawa w ogóle ma jakiekolwiek szanse powodzenia?

Szóstka wron Leigh Bardugo opowiada historię kilku osób, którą relacjonuje trzecioosobowy narrator. Wszystkie opowieści łączą się w całość, rozdziały się uzupełniają i przenikają, ale dzięki temu, że postacie otrzymały własne części książki, możemy obserwować wydarzenia z różnych stron, gdy grupa złodziei nie jest razem. Zabieg jest też przydatny, gdy poznajemy przeszłość danego bohatera. 

Głównym tematem powieści jest próba włamania do Lodowego Dworu i odbicie więźnia. Jego wynalazek jest niezwykle niebezpieczny, pozwala kontrolować osoby z magicznymi zdolnościami. Jednak Dwór to pilnie strzeżone miejsce, do którego nikt nigdy się jeszcze nie włamał. To idealne zadanie dla Kaza – geniusza złodziei, przebiegłego przestępcy.

Zadanie nie jest proste, dlatego możemy się spodziewać wielu komplikacji po drodze. Pojawią się nieprzewidziane trudności i zaskakujące momenty. Czytelnik wie, że powinien oczekiwać niespodzianek. Niektóre są bardziej oczywiste, inne mniej. Faktem jest, że w pewnym momencie akcja nabiera wręcz szaleńczego tempa i nie pozwala nam się oderwać od czytania.


Jednak poza samym zleceniem dostajemy też inne, ciekawe tematy, jak choćby przeszłość bohaterów. Każdy z nich jest oryginalny, ma też niebanalną historię. Tytułowe wrony to zbieranina naprawdę fascynujących osób. Oprócz Kaza, który ma plan na niemal wszystkie wypadki, znajdziemy tu girszę, jej prześladowcę, syna bogacza, zmyślnego przestępcę i kobietę, która potrafi się bezszelestnie poruszać. Czy to właśnie im uda się odbić więźnia? Wyprawa nie jest łatwa, ale pokusa ogromna – wielkie pieniądze i sława to najważniejsze motywacje.

Dodatkowo mamy całą gamę relacji międzyludzkich, intryg i tajemnic, które z czasem zaczną wychodzić na jaw. Czy będą one miały wpływ na przebieg akcji? Jak poradzą sobie bohaterowie z przeciwnościami losu? Czy uda im się wyjść cało z tej niemal samobójczej misji?

Jeśli szukacie dobrej i wciągającej powieści, Szóstka wron może przypaść wam do gustu. To dobra powieść fantastyczna z domieszką sensacji. Choć początek mnie nie porwał, potem akcja zaczęła nabierać tempa i się rozkręciła. Momentami powieść może wydawać się schematyczna, ponieważ od początku wiemy, że zadanie będzie skazane na różnego rodzaju nieprzewidziane wypadki, jednak całość jest całkiem zgrabnie napisana. Należy też docenić oprawę graficzną książki – fascynujące czarne brzegi i piękne ilustracje nawiązujące do okładki na każdej pierwszej stronie nowego rozdziału. No i coś, co jest na pewno przydatne podczas czytania – tasiemka w roli zakładki. Coraz mniej wydaje się książek tak ładnie zrobionych, a szkoda.


Opisywana książka należy do kategorii Polecane Księgarni Tania Książka:
taniaksiazka.pl

2 komentarze:

  1. Niesamowicie podoba mi się wydanie powieści. Ciekawe jak odbiorę treść.

    OdpowiedzUsuń
  2. Od dawna mam ochotę, aby zapoznać się z twórczością pani Bardugo, więc myślę, że zacznę od jej "Trylogii Grisza", a jeśli mi się spodoba, dopiero później sięgnę po "Szóstkę wron".
    Pozdrawiam cieplutko i życz wesołych świąt ^^
    Książki bez tajemnic

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!