Powtórka z Disneya – "Gdzie jest Nemo?"Błazenek Marlin i jego żona spodziewają się potomstwa. Niestety, drapieżnik zabija matkę i zjada jajeczka. Zostaje tylko jedno, na dodatek lekko uszkodzone. Marlin po tej tragedii całkowicie się zmienia, boi się oceanu, dba o syna aż do przesady. Nemo urodził się z mniejszą płetwą i czasem pływanie sprawia mu kłopot. Postanawia jednak się tym nie przejmować i rusza do szkoły. Marlin boi się o syna, szczególnie gdy dowiaduje się, że grupa rusza na głębię. Nemo, by zaimponować kolegom i zdenerwować nadopiekuńczego ojca, postanawia, że dotknie łódki. Zostaje schwytany, a Marlin rozpacza. Ojciec chce zrobić wszystko, by uratować syna z rąk ludzi.

Gdzie jest Nemo? z 2003 roku to animacja Disneya, która zabiera nas do podwodnego świata. Obserwujemy życie zwierząt, choć głównym bohaterem są Marlin, a także jego syn Nemo.

Marlin przez tragedię, którą przeżył, jest przewrażliwiony. Boi się o syna, co drażni Nemo. Dlatego też dochodzi do tragedii – przez brak zaufania, niepewność syna i przewrażliwienie ojca. Marlin postanawia, że odnajdzie Nemo i rusza przez ocean na poszukiwania. Nemo nie wierzy, że ojciec go odszuka, bo wie, jak boi się otwartej przestrzeni i że najbezpieczniej czuje się w ukwiale. Jednak miłość rodzica jest silniejsza niż strach przed nieznanym. To właśnie ona zmotywuje Marlina do stawienia czoła niebezpieczeństwom i robienia rzeczy, o których wcześniej by nie pomyślał.
 
Marlinowi pomaga Dory – ryba z urazem pamięci krótkotrwałej. To przezabawna i przeurocza, choć momentami męcząca towarzyszka. Jednak jej nastawienie do innych sprawi, że inni mieszkańcy oceanu będą chcieli pomóc błazenkowi, któremu zaginął syn. Dory posiada też jedną bardzo ważną umiejętność – potrafi czytać.

Mamy więc jakby dwie historie – podróż Marlina i Dory przez ocean, która naszpikowana jest przygodami i niebezpieczeństwami, oraz sytuację, w której znalazł się Nemo. Trafił on do akwarium dentysty, skąd ma go zabrać dziewczynka znęcająca się nad zwierzętami. Nowi znajomi Nemo zrobią wszystko, by go uratować. Mimo zamkniętej i pozornie bezpieczniej przestrzeni, nawet tu może dojść do sytuacji, które przyspieszą widzom bicie serca.
 
W polskim dubbingu wzięli udział Krzysztof Globisz w roli Marlina, Joanna Trzepiecińska jako Dory i Kajetan Lewandowki w roli Nemo. Do tego mamy Olafa Lubaszenkę, Stefana Każuro, Piotra Zelta, Jarosława Boberka czy Grażynę Wolszczak. Obsada naprawdę wyjątkowa.

Z ciekawostek warto zauważyć, że to kolejna z bajek Disneya, w której widzimy relację ojca i syna. Podobnie trudna jawiła nam się w Bambim. Matki u Disneya są raczej rzadkością, a pełne rodziny można wymienić na palcach jednej ręki (np. Piotruś Pan, W głowie się nie mieści).
 
Gdzie jest Nemo? to piękna i wzruszająca opowieść o miłości ojca do syna. Pokazuje, jak wiele jest w stanie zrobić rodzic dla swojego potomka. Pokona nie tylko strach, lecz także wiele większych od niego niebezpieczeństw i przeciwników. Ta podróż ukształtuje Marlina, a niewola zmieni Nemo. Obaj zrozumieją, że się bardzo kochają i dotychczasowe ich zachowania były błahymi nieporozumieniami.

Jeśli nie mieliście jeszcze okazji obejrzeć tej bajki, polecam. Jest piękna, wzruszająca i ciekawa. Niedawno pojawiła się też druga część poświęcona Dory, więc dobrze poznać najpierw tę historię, a potem zobaczyć, w jakie kłopoty wpakowała się ryba z urazem pamięci krótkotrwałej.
 

2 komentarze:

  1. Bardzo miło wspominam tę bajkę. Niedawno widziałam także "Gdzie jest Dory?". :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam tę bajkę. Pierwszy raz oglądałam ją w przedszkolu na rzutniku z okazji Dnia Dziecka, ale to była radość!

    http://justboooks.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!