"Skaza" Cecelia AhernAutor: Cecelia Ahern
Tytuł: Skaza
Tytuł oryginalny: Flawed
Wydawnictwo: Akurat
Liczba stron: 446

Celestine żyje w świecie, gdzie ludzi dzieli się na tych zwyczajnych, prawych, i Naznaczonych, którzy popełnili wykroczenie przeciwko społeczności i od teraz żyją niemal poza nawiasem. 17-latka ufa systemowi, nie rozumie oburzeń siostry i wie, że bycie Naznaczonym jest hańbą. Jednak gdy widzi, jak jej sąsiedzi zostają otoczeni, a potem zabiera się z ich domu matkę, jest zdruzgotana. Nigdy by nie pomyślała, że w jej okolicy ktoś mógł złamać obowiązujące zasady. Jednak to nie wszystko. Gdy w autobusie starszy Naznaczony nie może usiąść na przeznaczonym dla siebie miejscu, Celestine nie wytrzymuje. Czy za okazanie litości i dobre serce czeka ją kara?

Skaza Cecelii Ahern to powieść młodzieżowa z gatunku antyutopii, w której główną bohaterką i narratorką jest nastoletnia Celestine. Dziewczyna wierzy w system, w którym żyje, choć tak naprawdę niewiele ma z nim styczności, nigdy nie miała okazji spędzić czasu w pobliżu Naznaczonego, zna tylko jedną stronę medalu. Gdy przyjdzie jej na własne oczy przekonać się, jak traktowani są ci, którzy mają skazy, coś w niej pęknie.

Celestine to młoda dziewczyna, która nie bardzo jeszcze wie, komu ufać. Pewne sytuacje sprawią, że stanie się ostrożna i zamknięta w sobie. Zmieni się też jej nastawienie do Naznaczonych. Z radosnej, zakochanej nastolatki stanie się ironiczna i zgorzkniała. Niestety, jej czyn zostanie potraktowany przez niektórych jak akt bohaterstwa, co sprawi, że dziewczyna stanie się symbolem, choć wcale tego nie chciała.


Głównym wątkiem, jak to bywa w tego typu powieściach, jest walka z systemem i chęć obalenia rządów ludzi, którzy narzucają swoje zdanie i osądy innym. To dość niepewny i chwiejny system, który ma wiele luk i wad, ale niewiele osób chce i potrafi je dostrzec. Przede wszystkim sądy o tym, czy ktoś popełnił jakiś czyn, wydaje Trybunał, który kieruje się głównie własnym zdaniem i praktycznie każdy, kto przed niego trafia, musi liczyć się z tym, że nie zostanie potraktowany łagodnie. 

Jak to bywa zazwyczaj, wystarczy jeden impuls, by ruch niezadowolonych się ujawnił. Ludzie zrozumieją, że wcale nie jest dobrze żyć w społeczeństwie, które jest tak silnie podzielone. Czy jednak uda im się obalić rząd? Czy jedna nastoletnia dziewczyna może spowodować, że otworzą się oczy innych na to, co się dzieje? Jaka naprawdę ma być rola Celestine?

Świat stworzony przez autorkę jest naprawdę ciekawy i unikalny. Pomysł na karanie ludzi przez naznaczenie jest przerażający, a z drugiej strony bardzo możliwy do realizacji, co jeszcze bardziej nas martwi. Momentami czuć jednak niedociągnięcia w fabule – kłamstwa, za które karze się społeczeństwo, są wszechobecne, a jednak nie wszyscy posiadają Skazy. Czasem miałam wrażenie, że autorka nie bardzo wie, na czym chce się skupić – na zranionej dumie Celestine, jej życiu uczuciowym czy fakcie, że jest ona symbolem przeciwników systemu. 

Ogólnie jednak Skaza to przyjemna lektura, którą pochłania się w jeden dzień. To niezła młodzieżówka o ciekawej fabule. Warto poznać chociażby ze względu na to, że książka ma zostać sfilmowana.

 Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Akurat:

10 komentarzy:

 1. Skaza to niestety książka, która wydaje się niczym nie wyróżniać na tyle innych dystopii i to dość mocno mnie martwi – uwielbiam ten gatunek, jednak częściowo mi się już przejadł, bo autorzy wydają się nie mieć żadnych pomysłów na urozmaicenie podobnej fabuły :/ W dodatku Cecelia Ahern ma tendencję do "przegadywania" fabuły, co zupełnie mi nie odpowiada.

  Books by Geek Girl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie się podobało, wiadomo, że trzeba się spodziewać pewnych szablonów, momentami też brakuje elementu zaskoczenia, gdy się czytało kilka pozycji z gatunku, a jednak nie jest najgorzej :)

   Usuń
 2. Mam ją w grudniowych planach - romanse tej autorki mi nie podeszły, ale może tutaj będzie inaczej :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Po "Kiedy cię poznałam" Ahern nie mam na razie ochoty na jej twórczość. Co prawda, "Love, Rosie" skradło moje serce, ale nie ciągnie mnie aktualnie do dystopii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam inne książki tej autorki, więc pewnie sięgnę i po tę :)

  Pozdrawiam! ♥
  Świat oczami dwóch pokoleń

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam. Fabuła mi się podobała, tylko tempo akcji mogłoby być odrobinę dynamiczniejsze :)

  OdpowiedzUsuń
 6. W końcu ktoś potwierdza moje zdanie. Jest to miła lektura, którą czyta sie w jeden dzień. Czekam na kolejny tom :)

  OdpowiedzUsuń
 7. "Skaza" lezy na mojej półce i czeka na swoją kolej. Sam pomysł wydaje mi się ciekawy, dlatego nie mogę się doczekać kiedy po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Trochę ostudziłaś mój zapał, bo ostatnio czytałam o niej w samych superlatywach. Mimo to sięgnę po nią, jeśli kiedyś wpadnie mi w ręce.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka mimo, że wydaje się być ciekawa to myslę, że jest też bardzo schematyczna. ;)
  http://justboooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!