"W spojrzeniu wroga" Amie Kaufman, Meagan SpoonerAutor: Amie Kaufman, Meagan Spooner
Tytuł: W spojrzeniu wroga
Tytuł oryginalny: This Shattered World
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 350


Jubilee jest żołnierzem. Została wysłana na Avon, młodą planetę, by pomagać w razie buntu rebeliantów. Pewnego wieczoru poznaje młodego chłopaka, który przykłada jej broń do ciała i wyprowadza z lokalu, w którym się znajdują. Flynn jest jednym z rdzennych mieszkańców planety, jest rebeliantem, który właśnie postanowił porwać wysoko postawioną żołnierkę. Sądzi, że dzięki temu uda mu się uzyskać coś dla swoich ludzi, porozmawiać z tymi, którzy sprawili, że odebrano im wszystko – domy, możliwość nauki, godność. Flynna niepokoi też wojskowy ośrodek, który widział na bagnach i o który chce wypytać dziewczynę. Jednak Jubilee nic o nim nie wie, wie za to, że nie ma szans na jakiekolwiek negocjacje w jej sprawie, zatem jej godziny są policzone... 

W spojrzeniu wroga Amie Kaufman i Meagan Spooner to drugi tom młodzieżowej serii Starbound. Podobnie jak w pierwszej części, także i tu dostajemy dwie narracje prowadzone przez dwoje głównych bohaterów. Rozdziały Flynna i Jubliee są napisane naprzemiennie, zawsze w pierwszej osobie. Dzięki temu możemy obserwować wydarzenia z dwóch różnych perspektyw – żołnierza i rebelianta, kobiety i mężczyzny.

Tym razem trafiamy na młodą planetę, której mieszkańcy nie do końca zgadzają się z sytuacją, w jakiej się znaleźli. Obiecano im lepsze życie, lecz nigdy nie dotrzymano tej obietnicy. Nie dziwi więc, że część z nich się zbuntowała, wybuchły zamieszki, w wyniku których ludność musiała uciekać i schronić się na bagnach. W celu uniknięcia kolejnych rozruchów na Avonie stacjonuje wojsko, które ma walczyć z rebeliantami.

Jednak nawet wojskowi nie są tu bezpieczni. Zagrożeniem są nie tylko mieszkańcy planety, lecz także tajemnicza choroba, która dopada żołnierzy. Furia odbiera im świadomość i sprawia, że stają się niebezpieczni. Nie są sobą. Nikt nie wytrzymuje na Avonie długo, choroba dopada każdego poza... Jubilee. Czym tak naprawdę jest furia? I czemu dopada jedynie przybyszów? 

Poza walką między rebeliantami a wojskiem i próbą odzyskania przez tych pierwszych lepszego życia, mamy też kilka pobocznych tematów, jak choćby ośrodek, o którym mówił Flynn, a którego bohaterowie nie mogą odszukać. Kto ukrywa budynki na bagnach i po co? Poza tym widzimy zderzenie dwóch światów i zmianę, jaka zachodzi w głównych postaciach. Dopiero, gdy zaczynają się poznawać, rozumieją, że mieli o sobie zupełnie inne zdanie. Czy mimo pochodzenia z dwóch różnych światów, Jubille i Flynn dojdą do porozumienia?

W spojrzeniu wroga to niezła książka, jednak brakuje mi w niej odrobinę klimatu z pierwszej części. Swoją drogą, Tarver i Lilac pojawiają się w tej powieści, są także nawiązania do ich przygody. Czego mi zabrakło? Trudno powiedzieć, bo elementy zaskoczenia i ciekawych bohaterów odnalazłam w tej części, co jest wielkim plusem. Fabuła też jest niczego sobie, choć niektórzy uznają, że momentami jest dość schematyczna i powiela niektóre kwestie z pierwszego tomu. Mimo wszystko to niezła pozycja, która kontynuuje niektóre wątki z pierwszej części, ale ma też kilka nowych, które dają nam pełniejszy obraz sytuacji w kosmosie. Tu jednak zostajemy wrzuceniu do świata brutalniejszego, z wieloma problemami, konfliktami, w którym nagle rodzi się uczucie. Jednak to nie ono jest tu najważniejsze, jest jedynie tłem innych wydarzeń.

Jeśli czytaliście W ramionach gwiazd, z pewnością sięgniecie także po W spojrzeniu wroga. Jeśli nie zapoznaliście się jeszcze z pierwszym tomem serii Starbound, koniecznie to nadróbcie. To ciekawa pozycja dla fanów powieści młodzieżowych, którzy lubią fantastykę. Każdy tom ma innych głównych bohaterów, opowiada inne historie i tylko w niektórych rzeczach łączy się z poprzednimi, dlatego nie można się nudzić, czytając ten cykl.


 Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Otwarte:


2 komentarze:

  1. Niezmiernie ciekawi mnie trylogia tych dwóch autorek, zwłaszcza, że ostatnio zewsząd słyszę pozytywne opinie o niej - zdecydowanie sięgnę w najbliższym czasie!

    Pozdrawiam,
    http://faaantasyworld.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja jeszcze nie czytałam pierwszego tomu tej serii, więc wszystko przede mną.

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!