Powtórka z Disneya – "Zaplątani"Flynn kradnie klejnoty z pałacu i ucieka ze swoimi wspólnikami. Nie chce jednak dzielić się łupem, więc podstępem go zabiera i wymyka się braciom Karczybykom. Chcąc schronić się przed łotrami, trafia na wieżę, do której wchodzi. W środku zastaje dziewczynę o długich włosach, która związuje go i zamyka w szafie. Roszpunka, bo tak jej na imię, cieszy się, że poradziła sobie z napastnikiem. Może dzięki temu jej matka zauważy, jaka jest odważna i dorosła i pozwoli jej opuścić wieżę w dniu jej osiemnastych urodzin, by dziewczyna mogła zobaczyć lampiony. Niestety, kobieta nie chce słuchać o wycieczce, dlatego Roszpunka nie zdradza jej swojego zamkniętego w szafie sekretu. Szantażuje jednak Flynna, który w zamian za oddanie łupu zgadza się zaprowadzić ją na pokaz latających świateł.

Zaplątani to animacja Disneya z 2010 roku inspirowana baśnią braci Grimm o dziewczynie imieniem Roszpunka. Disney zaczerpnął z tej historii kilka rzeczy, jednak jak zwykle zmodyfikował opowieść tak, by bawiła i wzruszała całe rodziny.

Głównym wątkiem jest wyrwanie się z domu przez młodą dziewczynę. Do tej pory siedziała zamknięta w wieży przez opiekuńczą matkę, która nie chciała nawet słyszeć o tym, że Roszpunka chce wyjść. Wmawiała dziewczynie, że świat jest niebezpieczny i dlatego chce ją chronić w wysokiej wieży. Jednak dla osiemnastolatki świat zewnętrzny był bardzo kuszący, a największym marzeniem dziewczyny było zobaczenie lampionów, które pojawiają się na niebie w dniu jej urodzin.
 
W związku z tym, gdy poznaje Flynna i udaje jej się go namówić do podróży, widz może oglądać wiele ciekawych sytuacji na ekranie. Flynn, tak naprawdę Julian, chce odzyskać swój łup i robi wszystko, by zniechęcić dziewczynę do dalszej drogi. Roszpunka jest jednak zdeterminowana, a jej charakter i dotychczasowe doświadczenia robią wrażenie na młodym mężczyźnie. 

W tle dzieje się równie wiele. Przede wszystkim to, co wie widz, a czego nie wie główna bohaterka, to fakt, że jest ona zaginioną księżniczką, którą porwała zła czarownica. Roszpunka ma bowiem magiczne włosy, które świecą i leczą, gdy śpiewa odpowiednią piosenkę. To dlatego jest taka cenna dla swojej obecnej matki. Obserwujemy więc kolejne intrygi, które knuje zła kobieta, a także śledztwo, jakie wszczynają byli wspólnicy Flynna. Sceny kradnie też Maximus, koń, który zachowuje się jak pies – tropi Flynna, chcąc oddać go w ręce sprawiedliwości.
 
Jak to w bajkach bywa – mamy kilka zaskakujących scen i zwrotów akcji oraz zmianę głównych bohaterów. Do tego nie zabrakło pięknych scenerii i piosenek, z których ta bajka może nie słynie, ale pojawiają się tu i świetnie ożywiają akcję. Jedną z nich jest Marzenie mam, która jest żywa i skoczna, jednak niektórych fragmentów tekstu nie potrafię rozszyfrować przez osoby, które je wyśpiewują. Inną bardzo piękną piosenką jest Po raz pierwszy widzę blask. Urocza, wykonana w pięknej scenerii i z ciekawym tekstem, warto posłuchać.


Co ważne, w filmie pojawia się kilka bardzo znanych głosów. Głównej bohaterce głosu użyczyła Julia Kamińska, która śpiewa też jedną z piosenek w filmie. Partneruje jej Maciej Stuhr (nie dam sobie ręki uciąć, czy również śpiewa). Muszę przyznać, że naprawdę świetnie wcielają się oni w swoje role i odgrywają postacie, które przyszło im dubbingować. Mamy też Danutę Stenkę w roli matki Roszpunki. 

Zaplątani to ciekawa bajka, pełna akcji, wzruszeń i zabawnych scen. Co prawda pierwszy raz, gdy ją oglądałam, zrobiła na mnie większe wrażenie niż teraz, ale nadal uważam, że to obraz, który można obejrzeć z przyjemnością całą rodziną. Jeśli jeszcze nie znacie, zachęcam.

6 komentarzy:

 1. Uwielbiam, uwielbiam! Jedna z moich ulubionych od Disneya! <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś bardzo lubiłam ten film, teraz nieco mi przeszło

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudny film <3
  Od pierwszych minut pokochałam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja już tyle razy zbierałam się, żeby obejrzeć Zaplątanych i jakoś mi ciągle nie po drodze :(

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!