"5 sekund do Io" Małgorzata WardaAutor: Małgorzata Warda
Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 344

https://mediarodzina.pl/prod/1157/5-sekund-do-IO

Nastoletnia Mika jest wychowanką domu dziecka. Gdy do szkoły, w której się uczy, wpada szaleniec z bronią i rozpoznaje w niej znajomą sprzed lat, dziewczyna jest przerażona. Dopiero co na jej oczach zastrzelił bibliotekarkę, a teraz chce, by Mika opuściła budynek. Czy to żart? Nie. Nastolatka jest bezpieczna, jednak szok, który przeżyła, i okoliczności jej ocalenia sprawiają, że nie może żyć normalnie. Dlatego policja proponuje jej układ – pomoże im w znalezieniu młodych ludzi, którzy uciekli z domu, i da nowe życie w innym mieście. Jest jeden haczyk – Mika musi ich szukać w świecie gry, która wykorzystuje wirtualną rzeczywistość do kreowania alternatywnego życia na odległym księżycu. Czy dziewczyna będzie umiała poradzić sobie z tym zadaniem?

5 sekund do Io Małgorzaty Wardy to powieść dla młodzieży z nurtu science-fiction. Główną bohaterką i narratorką jest Mika, siedemnastolatka uwielbiająca gry. Akcja rozgrywa się na kilku płaszczyznach – mamy rozdziały, w których historia toczy się obecnie, ale są też te z gry oraz retrospekcje. 

Głównym wątkiem jest śledztwo, w którym uczestniczy Mika. Nie jest ona jednak detektywem, jej zadanie polega na graniu w nowoczesną grę symulującą rzeczywistość na księżycu Jowisza. Dziewczyna ma szukać tam młodych ludzi, którzy zaginęli i raportować o tym, co dziwnego zauważy. Mikę wciąga gra, jej realistyczny wygląd, świetna grafika i ludzie, których tam poznaje. Czy będzie umiała odgrodzić życie realne od wirtualnego?

Równocześnie dziewczyna musi egzystować w normalnych życiu, które nagle staje się dla niej szare i nudne, nie to co to w grze. Chodzi do szkoły, choć nie zawsze, zapoznaje się z nowymi ludźmi i musi radzić sobie z życiem po tragedii w poprzedniej placówce. Na dodatek tęskni za siostrą, która została w stolicy. Czy jej nowe, podwójne, a nawet potrójne życie, nie będzie dla niej zbyt obciążające?


Mika to młoda dziewczyna, która nie za bardzo radzi sobie w kontaktach z ludźmi. Jest sierotą, na świecie ma tylko siostrę, z którą chciałaby zamieszkać. Nastolatka świetnie radzi sobie w grach, brała udział w zawodach i ma duże doświadczenie. Dlatego też gdy policja proponuje jej zadanie, w ramach którego będzie musiała zatopić się w wirtualnej rzeczywistości jednej z najnowocześniejszych gier, dziewczyna prawie się nie waha.

Styl autorki sprawia, że książkę czyta się szybko i z przyjemnością. Temat powieści jest ciekawy i jak na polskie realia bardzo oryginalny. Co prawda powstało już na świecie książek z podobnym motywem, jednak trzeba przyznać, że Małgorzata Warda zadbała o to, by polscy czytelnicy nie czuli się zawiedzeni. Mamy tu bowiem ciekawą główną bohaterkę, kilka różnych wątków, które mogą nas zainteresować, i rodzime realia, które w zderzeniu z wątkiem gry wypadają naprawdę dobrze.

5 sekund do Io to pozycja nie tylko dla młodzieży, chociaż to im może spodobać się najbardziej. Nieco starsi czytelnicy znajdą tu pytania o to, na jak wiele jest w stanie pozwolić sobie człowiek w grze, gdy myśli, że wirtualna rzeczywistość jest jedynie czymś sztucznym. Jak na realne życie przełożą się decyzje podjęte podczas rozgrywki? I czy można przejść nad niektórymi wyborami wirtualnymi do porządku dziennego w życiu realnym? Odpowiedzi na te pytania szukacie w powieści.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Media Rodzina:
mediarodzina.pl


5 komentarzy:

 1. Brzmi interesująco :) A Małgorzata Warda ma na tyle wciągający styl pisania, że nawet pewne schematy nie kłują w oczy.

  Paulina z Oko na kulturę

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdy przeczytałam opis fabuły nie spodziewałam się że jej autorką jest polska autorka. Koniecznie muszę przeczytać, pomimo że to książka dla młodzieży :)

  OdpowiedzUsuń
 3. książkę odpuszczam, ale mam apetyt na naleśniki :D
  http://justboooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię książki Wardy. Na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!