"Infekcja. Exodus" Andrzej WardziakTytuł: Infekcja
Pełny tytuł: Infekcja. Exodus. Tom 2
Wydawnictwo: Pascal
Liczba stron: 446
http://www.taniaksiazka.pl/infekcja-exodus-andrzej-wardziak-p-775890.html

Grupa ocalałych z Warszawy musi uciekać dalej. Niestety, wojsko krzyżuje ich plany. Gdy Paweł i Max próbują odciągnąć uwagę żołnierzu od reszty, pojawiają się zombie. Pozostała część grupy skrywa się w maleńkim budynku. Tomek jest poobijany, Natalia przerażona, Kaja martwi się o ojca, a Kuba próbuje zrozumieć, co tu się dzieje. Gdy w końcu udaje im się ruszyć w dalszą drogę, zdają sobie sprawę, że zaraza rozprzestrzenia się bardzo szybko i nigdzie już nie są bezpieczni. Gdzie powinni się ukryć przed zombie? W tym samym czasie początek epidemii na przedmieściach obserwuje para młodych ludzi, którzy wiedzą, że dzieje się coś dziwnego, ale nie mają pojęcia, co powinni zrobić. Czy Kasia i Kamil przeżyją?

Infekcja. Exodus to drugi tom cyklu o apokalipsie zombie Andrzeja Wardziaka. Autor ponownie zdecydował się na pokazanie historii z kilku różnych perspektyw. Z jednej strony mamy grupę ocalałych, których poznaliśmy w poprzedniej części. W scenach, gdzie pojawiają się wszyscy, często możemy przeczytać o uczuciach czy myślach konkretnej osoby. Ich charaktery i zachowanie nadają opowieści ciekawego kolorytu, choć czasem te indywidua to prawdziwa mieszanka wybuchowa. Z drugiej strony pojawiają się nowe osoby, które dają nam nowe spojrzenie na czasy, w jakich przyszło żyć bohaterom.

Historia skupia się głównie na tym, jak bohaterowie próbują przetrwać w czasie apokalipsy. Każdy musi zmienić swoje podejście, zacząć zdawać sobie sprawę, że zombie to już nie ludzie. Tylko dzięki temu ocalali będą żyć. Niestety, problemem są też ludzie – mściwi, niebezpieczni i szaleni. Nigdzie nie jest już bezpiecznie, nikomu nie można zaufać w stu procentach.


Wiele miejsca poświęcono też na typowo ludzkie zachowania, co czasem drażni, czasem śmieszy, ale w ostatecznym rozrachunku pokazuje bardzo naturalny stan rzeczy. Kobieta martwi się o to, że nie ma butów, ktoś ma opory przed kradzieżą, młoda dziewczyna kłamie, by uchronić ukochanego, ale naraża tym innych na niebezpieczeństwo. Są walki o władzę w grupie, utarczki słowne i żarty. Nie zabrakło też rozważań na temat rodziny i bliskich.

Warto też zwrócić uwagę na samą kreację zombie i spojrzenie na apokalipsę. Autor pokazuje, jakie są powody i etapy zmiany, co jest naprawdę ciekawe i sensownie przedstawione. Dodatkowo stara się nakreślić przyczynę epidemii. Zombie natomiast można podzielić na dwie grupy – tych, którzy są powolni, i tych, którzy potrafią biegać. Niezależnie od tego, z jakim potworem bohaterowie mają do czynienia, nie mogą czuć się bezpiecznie. Zombie jest więcej, szybko się zmieniają i przemieszczają, a na dodatek są bardzo żarłoczne.

W drugiej części Infekcji nie brakuje akcji. Gdy już myślimy, że przez chwilę bohaterowie mają spokój, nagle coś się dzieje. Czytelnik odczuwa ich stres i sam w napięciu oczekuje na nową katastrofę. Książka naszpikowana jest zwrotami akcji i niespodziewanymi zdarzeniami. Ma też niesamowity klimat – to mieszanka horroru, sensacji, grozy i fantasy na wysokim poziomie. A jeszcze osadzenie akcji w Polsce, w okolicach Warszawy, jest dla mnie istną wisienką na torcie.

Infekcja. Exodus to naprawdę dobra kontynuacja, w której wiele się dzieje. Mimo wszystko pozostaje pewien niedosyt, chce się więcej. Z przykrością opuściłam ten apokaliptyczny świat pełen zombie, ale cieszę się, że mogłam poznać tę serię. Naprawdę dobrze napisana, przemyślana i zaskakująca. Zachęcam fanów tego typu literatury oraz tych, którzy chcą zacząć swoją przygodę z powieściami o apokalipsie zombie. 


Opisywana książka należy do kategorii Nowości Księgarni Tania Książka:
taniaksiazka.pl


5 komentarzy:

 1. Nie słyszałam o pierwszym tomie, ale temat zombie bardzo lubię. Nie wiedziałam że polski pisarz wydał coś takiego :)Nie mniej, chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi i zombie jakoś nigdy w patrze nie idziemy, więc na chwilę obecną ja podziękuję za książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki Tobie przeczytam, oczywiście od początku. Zombie zawsze dobre :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy o niej nie słyszałam, ale coś czuję, że zdecydowanie nie mój klimat...

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!