"Królowa śniegu i inne baśnie" Hans Christian AndersenWydawnictwo: Biblioteka Akustyczna
Czas trwania: 8 godz. 15 min

http://audioteka.com/pl/audiobook/krolowa-sniegu-i-inne-basnie

Hans Christian Andersen to jeden z najbardziej znanych na świecie bajkopisarzy. Jego utwory zostały wielokrotnie sfilmowane, baśnie, które stworzył, są do dziś inspiracją dla twórców z różnych dziedzin. Nie dziwi więc, że jego utwory ciągle są drukowane. Biblioteka Akustyczna postanowiła stworzyć audiobook z najbardziej znanymi dziełami Andersena.

Królowa śniegu i inne baśnie to zbiór siedemnastu utworów Hansa Christiana Andersena. Wśród nagrań znajdziemy nie tylko tytułową bajkę, lecz także inne, znane opowieści mistrza, jak Calineczka, Brzydkie kaczątko, Słowik, Krzesiwo czy Księżniczka na ziarnku grochu. Są też baśnie nieco mniej znane, które miałam okazję poznać pierwszy raz, jak Z jednego gniazda, Cień czy Kalosze szczęścia.

Baśnie poruszają przeróżne tematy i z założenia mają pokazać słuchaczom coś, co ich czegoś nauczy. Na przykład Brzydkie kaczątko mówi o odrzuconym przez swój wygląd malcu, który dorasta i okazuje się pięknym i majestatycznym łabędziem, Królowa śniegu pokazuje, jak wiele jest się w stanie zrobić dla drugiej osoby, a Słowik, że tylko prawdziwe stworzenie może przynosić radość. Niestety, są też baśnie jak Calineczka czy Krzesiwo, w których z trudem możemy odnaleźć jakieś przesłanie. Co gorsza, wiele z bajek jest też dość brutalnych – porwanie młodej dziewczyny, by wyszła za mąż, traktowanie kaczątka przez rodzinę, zabójstwo staruszki, kłamstwa, by przypodobać się władcy... Zaskakujące, że umknęło mi to gdzieś, gdy byłam dzieckiem i sama poznawałam te baśnie. Dopiero teraz widzę, jak bywały okrutne.

Każda z bajek ma własnego lektora. Dzięki temu możemy poznać wiele głosów i interpretacji. To na pewno świetny sposób na zainteresowanie dziecka słuchaniem – nie ma monotonni, jest zaskakiwane nie tylko nową opowieścią, lecz także głosem. Na dodatek lektorzy doskonale radzą sobie w swoich interpretacjach – naśladują głosy, bawią się tekstem, ubarwiają go. Bardzo przyjemnie to wypada.

Królowa śniegu i inne baśnie to klasyka gatunku, którą warto poznać. Być może przesłania baśni Andersena już się zdezaktualizowało, mimo wszystko są one przyjemne w słuchaniu i ciekawe. Radziłabym jednak włączać je nieco starszym pociechom, które będą w stanie zrozumieć, że to fikcja.Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości Audioteka.pl:

4 komentarze:

 1. Królowej Śniegu nigdy nie lubilam podobnie jak Dzieeczynki z zapalkami. Jedyne bajki, ktore dzieciom na dobranoc czytac nie bede ... xD

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przepadam za audiobookami. A kiedyś, jak będę mieć własne dzieci, to cóż... Poczytam im sama. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mam takie samo zdanie ;)
   http://justboooks.blogspot.com/

   Usuń
 3. Ja audiobooków nie słucham, ale moje dziecko uwielbia :) Baśnie Andersena już zna, ale tylko w moim wykonaniu - kiedy już się mną znudzi, na pewno będę jej urozmaicać czas innymi wykonaniami :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!