"Rekiny wojny" Guy LawsonAutor: Guy Lawson
Tytuł: Rekiny wojny
Wydawnictwo: Znak literanova
Liczba stron: 336

http://www.taniaksiazka.pl/rekiny-wojny-guy-lawson-p-774342.html

Efraim Diveroli postanowił, że zostanie handlarzem broni. Całe dnie wyszukiwał przetargów, do których mógłby stanąć. Marzenie stało się jego obsesją. Gdy w końcu zaczął osiągać drobne sukcesy, postanowił, że zatrudni swojego znajomego, Davida Packouza, który pomoże mu w zdobywaniu nowych zleceń i szukaniu dostawców. Diveroli chciał ciągle więcej i więcej, pieniądze i podbicie rynku były dla niego najważniejsze. Gdy w końcu udało mu się wygrać kontrakt o wartości 300 milionów dolarów, był szczęśliwy, lecz... nieostrożny. 

Rekiny wojny Guya Lawsona to książka opowiadająca o młodych mężczyznach, którzy niemal z dnia na dzień stali się handlarzami bronią. Głównym bohaterem jest Diveroli, który zaczynając swoją przygodę w tym biznesie, był jeszcze nastolatkiem. 

Książka jest czymś z pogranicza literatury faktu i sensacji – głównie z powodu tematu. Autor przedstawia wszystko w precyzyjny sposób, często odnosząc się do tła społeczno-politycznego tamtych czasów. Opowiada o życiu młodych handlarzy bronią, pokazując ze szczegółami ich charaktery i zachowania, ale także nakreślając ogólną sytuację na świecie, układ sił i wiele rzeczy, o których nie mówiło się nigdy głośno, jak umowy, współpraca międzynarodowa i kontrakty na broń zawierane przez Stany Zjednoczone.

Na tle tych wszystkich wydarzeń pokazane są działania Diverolego i Packouza, którzy zrobili zawrotną karierę. Nie byli ani wykształceni, ani znani, nie mieli doświadczenia, ale mieli upór, który przyniósł im wiele kontraktów i kontaktów. Ich przebiegłość, odwaga i momentami bezczelność sprawiły, że ci młodzi faceci zgarnęli sprzed nosa innych doświadczonych firm kontrakt na 300 milionów dolarów. 

Dowiadujemy się też nieco o ich życiu prywatnym, jak choćby o ich charakterach, przyzwyczajeniach, pochodzeniu. Jednak na pierwszym miejscu stawia się główny temat – czyli to, jak ich firma stawała się potęgą na skalę światową w dziedzinie handlu bronią. Czasem mamy wrażenie, że ci dwaj mieli więcej szczęścia niż rozumu, nie możemy zrozumieć, jak to możliwe, że przez tak długi czas udawało im się radzić sobie we dwóch z rzeczami, nad którymi pracują często całe firmy. 

Rekiny wojny to ciekawa lektura dla osób, które interesują się światem handlu bronią. Pokazuje, jak dwóch niedoświadczonych młodzieniaszków działało, by ich interes kwitł. To zaskakujące, jak wiele rzeczy ukrywanych jest przed opinią publiczną. Chociażby to, że często broń, którą daje się Amerykanom, wyprodukowano w Chinach, a dostarczono do Albanii czy innych państw Wschodniej Europy. Przekręty, nielegalne układy, przeszkody, łapówki i korupcja są tu na porządku dziennym. 

I choć spodziewałam się czegoś zupełnie innego, Rekiny wojny mi się spodobały. Nie jest to powieść z lekką narracją i błyskotliwymi, zabawnymi dialogami. To raczej sprawozdanie z działalności Diverolego i jego kumpla. Czyta się dobrze, choć niektóre fragmenty mogą męczyć suchością informacji. Niemniej to lektura, która zaskakuje, bo i sama historia jest dość nieprawdopodobna. Zachęcam.


Opisywana książka należy do kategorii Nowości Księgarni Tania Książka:
taniaksiazka.pl


3 komentarze:

 1. Polecę mojemu kuzynowi. Książka powinna mu się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Raczej nie byłabym w stanie przebrnąć przez treść tej książki - daleko jej do moich klimatów :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie miałam pojęcia, że jest taka książka ;)
  Zapraszam na nowość na moim blogu: https://justboooks.blogspot.com/p/blog-page.html

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!