"Królowa Tearlingu" Erika Johansen

Autor: Erika Johansen
Tytuł: Królowa Tearlingu
Tytuł oryginalny: The Queen of the Tearling
Wydawnictwo: Galeria Książki
Liczba stron: 488

Kelsea żyła do tej pory w ukryciu, z dala od dworu, chociaż od dziecka wiedziała, że jest księżniczką, następczynią tronu. Gdy jej matka umiera, Kelsea czeka na eskortę, która przewiezie ją do zamku, gdzie zasiądzie na tronie. Po drodze dziewczyna dowiaduje się szczegółów o swojej nowej roli, matce i rodzinie, ale też zaczyna rozumieć, że na jej życie czyha wiele niebezpieczeństw. Szkarłatna Królowa, władczyni sąsiedniego kraju, chce zabić dziewczynę, ale nie tylko ona chce głowy Kelsea. Dziewczyna musi zdecydować, komu ufać, jak rządzić, co sądzić o swojej matce i jej panowaniu, a przede wszystkim jak poradzić sobie ze dotychczasowymi zaniedbaniami. 

Królowa Tearlingu Eriki Johansen to pierwszy tom serii o tym samym tytule. Książka opowiada losy Kelsea, głównej bohaterki, ale akcja nie skupia się wyłącznie na niej. Czasem przenosimy się do innych miejsc, by zobaczyć, co robią postacie, które potem mogą mieć wpływ na życie dziewczyny.

Kelsea to dziewiętnastoletnia dziewczyna, która od dziecka była przygotowywana do roli władczyni. Jest mądra, ale ma niewielkie pojęcie o rządzeniu, nie zna też wszystkich szczegółów swojego królestwa. Jest uparta i odważna, ma pomysł na to, jakim władcą chce być. To ciekawa postać, która od pierwszych chwil intryguje czytelnika.

Głównym wątkiem jest władza i wszystkie jej odcienie. Młoda dziewczyna zasiada na tronie i musi sobie poradzić z zaniedbaniami, złymi doradcami, skrytobójcami i niesprawiedliwością, którą zastaje. Nie brakuje spiskowców, którzy chcieliby, by zginęła. Wielu nie podoba się to, jakie pomysły na rządzenie ma nastolatka. Na dodatek jej pierwsze rozporządzenia mogą sprawić, że kruchy sojusz z silnym państwem sąsiedzkim może zostać zerwany. Jak sobie poradzi Kelsea z wrogami z i spoza Tearlingu?


Uzupełnieniem powyższego wątki jest nutka fantastyki, którą otrzymujemy, ale też tematy poboczne jak kondycja państwa i społeczeństwa, problemy osobiste bohaterów, walka ze stereotypami. Do tego cała sieć spisków, ciągle zwroty akcji i niespodziewane wydarzenia. Dobrym posunięciem było stopniowe odkrywanie przed czytelnikami kolejnych wiadomości o stworzonym przez autorkę świecie. Nie jest jednak tak, że dostajemy je w małych dawkach przez całą książkę – na początku wprowadza się nas w tę rzeczywistość, ale w umiejętny sposób, nie przeładowując danych szczegółami. Potem uzupełnia się naszą wiedze o detale, co sprawia, że nasze wyobrażenie tego świata się poszerza.

Przy Królowej Tearlingu nie można się nudzić. To dobra powieść o władzy, magii, trudnych wyborach i szukaniu własnej drogi. Główna bohaterka została wykreowana na silną, młodą kobietę, a jej historia jest ciekawa i wciągająca. Nie dziwię się, że ta seria ma aż tylu fanów. Jeśli szukacie książki z ciekawą fabułą, intrygującą bohaterką i pomysłem, który nie powiela schematów, zachęcam do sięgnięcia po Królową Tearlingu. Na pewno nie znudzicie się tą lekturą.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Galeria Książki:

4 komentarze:

 1. Właśnie zabrałam się za lekturę i jestem bardzo zadowolona, choć to dopiero początek ;) Mam już nawet zakupiony drugi tom serii ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę powieść od dłuższego czasu w planach, miałam ją w sumie czytać w wakacje, ale jednak zrezygnowałam z tego pomysłu, muszę ą kiedyś w końcu dorwać, bo wydaje się opowieścią idealną dla mnie :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Przekonałaś mnie słowami o silnej bohaterce. Chętnie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo się cieszę, że książka tak dobrze wypadła bo mam serię w swoich czytelniczych planach :D

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!