"Inwazja na Tearling" Erika JohansenTytuł oryginalny: The Invasion of the Tearling
Wydawnictwo: Galeria Książki
Liczba stron: 560

http://www.taniaksiazka.pl/inwazja-na-tearling-p-636130.htmlKelsea oswaja się z nową rolą – jest królową Tearlingu. Po tym, jak skończyła z zsyłkami niewolników do Mort, wie już, że czeka ją wojna. Szkarłatnej Królowej nie podoba się decyzja Kelsea, dlatego gromadzi wojska i planuje inwazję na Tearling. Kelsea musi poszukać sposobu na to, by lud mógł bezpiecznie przeczekać oblężenie w stolicy. Jednak znalezienie sojusznika w tej sprawie jest trudne. Na dodatek królowa coraz częściej ma wizje, w których przenosi się do czasów sprzed Przeprawy. Obserwuje kobietę, Lily, której życie wcale nie było łatwe. Dlaczego właśnie te wizje nawiedzają Kelsea? I czy mają jakieś znaczenie? Jak poradzi sobie z inwazją na Tearling?

Inwazja na Tearling Eriki Johansen to kontynuacja Królowej Tearlingu. Trzecioosobowy narrator opisuje wydarzenia, w których bohaterami są różne postacie. Dlatego mamy lepszy ogląd sytuacji, wiedząc, co robią poszczególne osoby. Możemy zobaczyć, jak rozwija się akcja, kto ma jakie zamiary.

Kelsea, główna bohaterka, to młoda dziewczyna, która zasiada na tronie. Jej rządy nie wszystkim się podobają. Jest porywcza, odważna, bywa też okrutna. Zmienia się pod wpływem sytuacji, w jakiej się znalazła. Czy to dobrze? Trudno powiedzieć.

W książce znajdziemy kilka tematów, które zajmują naszą uwagę. Przede wszystkim ten główny, tytułowy – inwazja. Możemy przeczytać o przygotowaniach do walki, o tym, co robią obie armie, jak się zachowują. Mamy narady wojenne, podstępy, dostajemy informacje od szpiegów, lecz także obserwujemy, jak zachowuje się królowa. To interesujący wątek, który przez pewien czas przewija się głównie w tle, jako główny temat rozmów, ale bezpośrednio nie dostajemy go zbyt często, czasem jedynie mówi się o tym, co dzieje się na linii frontu.

Drugim interesującym wątkiem jest sama władza i to, kto ją dzierży. Kelsea, młoda dziewczyna, musi zmierzyć się nie tylko z wrogiem spoza granic, lecz także nie zbyt dobrze nastawionym do niej Ojcem Świętym. Dodatkowo ważne jest tu pytanie – na ile może pozwolić sobie władca? Na wszystko? Czy aby na pewno? Czy ważniejsze jest dobro ludu, czy własne? Czy można pozwolić sobie ubliżać, by zapewnić innym bezpieczeństwo?


I na końcu – wątek związany z wizjami sprzed Przeprawy. Już sama kwestia takich zdolności królowej jest interesująca, jednak same wizje także warte są uwagi. Dzieje Lily są ciekawe, chociaż niełatwe. Dlaczego Kelsea widzi właśnie tę kobietę? Jakie to ma znaczenie?

Książka napisana jest naprawdę ładnym, plastycznym językiem, od którego nie można niczego więcej wymagać. Akcja rozwija się stopniowo, chociaż mamy też zaskakujące momenty. Bohaterowie są ciekawie wykreowani, bardzo różnorodni. Sama historia jest wciągająca, pomysł na jej stworzenie jest strzałem w dziesiątkę.

Zarówno Królowa Tearlingu, jak i Inwazja na Tearling podbiły serca czytelników na całym świecie. Warto sięgnąć, by przekonać się dlaczego – czy to z powodu ciekawej historii, intrygującej bohaterki, zawiłych relacji, czy może doskonale wykreowanego świata? Zobaczcie koniecznie.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Księgarni Tania Książka:
taniaksiazka.pl


4 komentarze:

 1. Mam nadzieję, że w te wakacje uda mi się zapoznać z tą serią :D

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 2. Z przyjemnością zapoznałabym się zarówno z tym tytułem, jak i z poprzednią częścią ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam cały czas tom pierwszy do przeczytania :) Choć zdobyłam już "Inwazję". Twoje opinia przypomniała mi o tym tytule - żeby się za niego zabrać - może już w tegoroczne wakacje?

  OdpowiedzUsuń
 4. Cały czas mam w planach przeczytanie pierwszego tomu i naprawdę nie mogę się doczekać, aż wreszcie to zrobię :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!