"Egzamin dojrzałości" Joelle CharbonneauAutor: Joelle Charbonneau             
Tytuł oryginalny: Graduation Day
Wydawnictwo: Ya!
Liczba stron: 334

http://www.grupawydawniczafoksal.pl/ksiazki/egzamin-dojrzalosci.htmlJoelle Charbonneau jest autorką serii Testy. Trzeci tom nosi nazwę Egzamin dojrzałości. Trylogia została wydana w Polsce przez wydawnictwo YA!

Cia odkryła, że Zjednoczoną Wspólnotę może ogarnąć rebelia. Musi zdecydować, co zrobić z tą wiedzą. Postanawia, że ostrzeże prezydent o tym, co się dzieje. Kobieta nie jest zaskoczona. Miała wcześniej podejrzenia, że coś się dzieje. Prezydent zleca Cii zadanie – ma zabić wszystkich związanych z procedurą Testów. Egzamin na studia eliminuje większość kandydatów. Dla dziewczyny to trudne, ale postanawia, że wykona powierzoną jej misję. Potrzebuje jednak sprzymierzeńców, którzy są gotowi poświęcić się tej sprawie. Czy Cii uda się obalić Testy? Czy może zaufać kolegom z roku?

Główna bohaterka jest narratorką powieści. To odważna dziewczyna, która jest silna psychicznie, potrafi podejmować decyzje pod presją czasu i okoliczności. Jest jednak ostrożna, uważna i nie działa pod wpływem impulsu. Dziewczyna nie jest pewna, czy zadanie jej powierzone, jest słuszne, dlatego wykonuje je według własnego schematu. 

Jednak Cia to także nastolatka, o czym nie można zapomnieć. Jest zakochana, co często objawia się szybszym biciem serca i pocałunkami nawet w obliczu zagrożenia. Przeżywa to, co się wokół niej dzieje. Nie wszystko też jest w stanie zrozumieć. To bardzo naturalne, ponieważ ma niewiele lat. Trzeba przyznać, że to mocny punkt tej książki.

Powieść zaczyna się niemal dokładnie w tym samym momencie, w którym skończyła się poprzednia część. Czytelnik, który ma za sobą drugi tom, a pod ręką trzeci, może od razu zatopić się w dalszej części historii. Z jednej strony to świetne rozwiązanie – nie trzeba wychodzi ze świata wykreowanego przez autorkę. Z drugiej – jeśli ktoś jak ja ma kilka tygodni przerwy między tomami, zdąży zapomnieć, co się działo chwilę wcześniej w fabule.

Świat przedstawiony jest naprawdę ciekawy. To najmocniejszy atut tej powieści. Pomysł na Testy, dziwne eksperymenty na ludziach, podział na dobrych i złych – wcale nie tak jasny, jak się wydaje – jest ciekawy, dobrze się go czyta. Poza tym mamy całe spektrum postaci, które mają przeróżne charaktery, co sprawia, że historia ciągle ma nowe odcienie.

Ważną rzeczą są osobowości ludzkie. Nie są to krystalicznie dobre lub złe osoby, ciągle coś się w nich ściera, nie ma nikogo, kogo można by jednoznacznie określić. To one sprawiają, że powieść czyta się dobrze i bez znudzenia.

Akcja książki ciągle kręci się wokół Testów, które eliminują wielu młodych ludzi. Cia chce położyć im kres, szuka sprzymierzeńców i podejmuje trudne decyzje. Jednak trochę brakowało mi w tym wszystkim wątpliwości. Akcja nie jest przemyślana, wszystko dzieje się niemal od razu – wystarczy, że bohaterowie coś postanowią i już to robią.

Ogólnie książka była dobra, chociaż pewnie bardziej bym się nią zachwycała, gdybym przeczytała ją zaraz po drugiej części. Czegoś zabrakło mi też w fabule – jakiegoś szczegółu, który wyjaśniłby do końca całą sprawę, pokazał problem od innej strony. Jednak całość wypada ok. Trylogia jest dobra, pomysłowa, ciekawie napisana, z fajnym tłem i bohaterką, którą się lubi i rozumie. 

Polecam fanom młodzieżówek. Spodoba wam się ta trylogia, jeśli lubicie Igrzyska śmierci. To ciekawa lektura, która wciągnie was w swój świat i pozostawi w nim na kilka godzin.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Grupy Wydawniczej Foksal:


11 komentarzy:

 1. Chyba nie mam chęci na tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja spamuję i serdecznie zapraszam Cię do akcji "Wędrująca książka", którą organizuję. Więcej szczegółów w linku: http://www.recenzjapisanaemocjami.pl/2015/12/wedrujaca-ksiazka.html

  Serdecznie pozdrawiam i życzę cudownych świąt!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba jestem za stary już na takie młodzieżówki a Igrzyska Śmierci wszędzie się przewijają i są inspiracją do kolejnych książek. Po Więźniu Labiryntu oraz Niezgodnej na jakiś czas dam sobie spokój z tego typu książkami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię tego typu książki, które są przesiąknięte tajemniczością i zagadkami. Tak więc mam nadzieję, że kiedyś sięgnę po serię "Testy".

  OdpowiedzUsuń
 5. Te testy od razu skojarzyły mi się z "Niezgodną". Mnie też czasem wkurza brak wątpliwości. Oni robią coś i wszystko im wychodzi. Ogólnie mi się podoba, więc jak będę miała okazję to przeczytam tą serię. Lubię młodzieżówki. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Te testy od razu skojarzyły mi się z "Niezgodną". Mnie też czasem wkurza brak wątpliwości. Oni robią coś i wszystko im wychodzi. Ogólnie mi się podoba, więc jak będę miała okazję to przeczytam tą serię. Lubię młodzieżówki. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Te testy od razu skojarzyły mi się z "Niezgodną". Mnie też czasem wkurza brak wątpliwości. Oni robią coś i wszystko im wychodzi. Ogólnie mi się podoba, więc jak będę miała okazję to przeczytam tą serię. Lubię młodzieżówki. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. aaaaa zapisze sobię na półce "Chcę przeczytać w 2016" :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Zaciekawiłaś mnie, wiem jednak, że od razu musiałabym kupić wszystkie trzy tomy, by nie mieć tej przerwy w czytaniu i móc od razu zagłębić się w dalszą historię. ;) Eksperymenty na ludziach brzmią groźnie... ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeszcze nie czytałam tej serii - czytałam natomiast wiele opinii o niej. Wydaje się całkiem fajna, prawdopodobnie przeczytam ją, kiedy tylko na nią natrafię... w bibliotece. Nie wydaje mi się bowiem, żebym aż tak bardzo musiała te pozycje mieć na swojej półce.

  OdpowiedzUsuń
 11. Miałam kupić tą książkę przyjaciółce na urodziny. Ale dzień przed urodzinami zaczęła o niej mówić niezbyt pozytywnie, więc nie kupiłam. Ale może ja serie przeczytam.Pozdrawiam :)

  http://kitty--candy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!