"El Greco"Tytuł: El Greco
Tytuł oryginalny: El Greco
Wydawnictwo: Arkady
Liczba stron: 256

http://www.arkady.com.pl/product/28893,el_greco.html

El Greco to książka wydana dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zamku Królewskiego w Warszawie. Wydawnictwo Arkady wydało ją w 2014 roku.

Malarz El Greco urodził się w 1541 roku na Krecie. Przez lata doskonalił się w sztuce malarskiej. Mistrz miał na swoim koncie obrazy w różnych stylach. Wymagała tego od niego klientela, która zgłaszała się po dzieła. Wiele jego obrazów odnosi się do tematyki religijnej. Piękne rysunki architektury sprawiły, że malarz zwrócił na siebie uwagę. Jego obrazy są harmonijne, przedstawiają najważniejsze sceny z religii chrześcijańskiej. Są też dzieła, które nie odnoszą się do tej tematyki – na przykład portrety. Wiele obrazów znanych jest niemal każdej osobie na świecie (np. Ekstaza świętego Franciszka czy Adoracja Madonny z Dzieciątkiem przez świętego Hiacynta). Niektóre jego prace różniły się jedynie szczegółami. Na pierwszy rzut oka temat jest ten sam, postacie także, ale dopiero po chwili odnajdujemy różnice. Niekiedy schematy się powtarzają – osoby na portretach są w tych samych pozach, tło ma te same kolory i detale, a jednak to dwie różne postacie. El Greco to także rzeźbiarz, twórca wszechstronny i utalentowany.

Pozycja zawiera biografię El Greco. Jest dość dokładna, pokazuje nie tylko jego życie, ale też jego twórczość i jej zmiany. Tekstu nie jest za dużo, umieszczono go na kilkunastu stronach między obrazami. Jest napisany płynnie, bardzo ciekawie, nie jest to sucha notka z informacjami, choć pojawia się wiele szczegółów. Nie brakuje też informacji pobocznych, ale związanych z twórcą. Są opisy miejsc, twórczości innych osób, wpływów kulturowych. 

Książka to przede wszystkim prace El Greco. Reprodukcje zajmują 90% całości. Oprócz tych pokazanych w całości, znajdziemy wycinki i fragmenty dzieł. Wszystko zostało dokładnie opisane. Podano informacje o nazwie dzieła, roku jego powstawania, wielkości, miejscu obecnego pobytu i technice wykonania. Pojawia się wiele szczegółów, które mogą zaciekawić znawców i fanów twórczości El Greco. Oprócz tego dopisano krótkie informacje dodatkowe, wyjaśniające okoliczności czy cel powstania dzieł. Fragmenty też zostały opisane. Zwraca się przy nich uwagę na szczegóły, które wyróżniono. 


Pozycję uzupełnia obszerny spis bibliograficzny. Znajdziemy tu lektury, które zamieszczono w oryginalnym wydaniu oraz wydaniu polskim. Do tego jest jeszcze indeks dzieł. Dzięki temu łatwiej wyszukiwać konkretne rzeczy przy ponownej lekturze.

Trzeba przyznać, że jest to ciekawa i bardzo bogata pozycja. Przygotowana przez znawców tematu, zawiera wiele cennych informacji, które przydadzą się podczas zaznajamiania się z El Greco. Wszystko podano w eleganckiej formie. Książka ma piękną okładkę, odpowiednią czcionkę (łatwo odróżnić tekst od podpisów pod reprodukcjami) i świetnie wydrukowane zdjęcia. Cała wydana została na papierze, który doskonale prezentuje treść. Można uznać, że książka ta jest albumem, zbiorem prac artysty i kompendium wiedzy na jego temat.

Pozycję polecam przede wszystkim fanom sztuki. Książka ta spodoba się też tym, którzy lubią pozycje dobrze zrobione i estetycznie wydane. To lektura, którą warto mieć w swojej biblioteczce.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Arkady:


4 komentarze:

 1. Bardzo ciekawie wygląda. Poszukam jej w mojej bibliotece publicznej. Z chęcią dokładniej przyjrzę się tym opisom.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widać, że to przemyślane wydanie, jednak nie jestem zainteresowana, malarz z Krety, nawet ze słychu nie był mi znany, a jego postać nie zafascynowała. Odpuszczam.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie wydanie na pewno warto mieć w swoich zbiorach :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pozycja prezentuje się wspaniale! Myślę, że może być idealnym prezentem dla kogoś zainteresowanego tym tematem :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!