"Beltane" Melanie MarquisTytuł: Beltane
Wydawnictwo: Illuminatio
Liczba stron: 222

http://www.illuminatio.pl/ksiazki/beltane/

Melanie Marquis jest założycielką konwentu Zjednoczonych Czarownic. Organizuje zgrupowania pogan z Denver. Przez całe swoje życie praktykuje magię. Ma na swoim koncie także książkę – Beltane wydało w 2015 roku Illuminatio.

Sabat Beltane celebrowano na wiele sposobów. Przypada on w połowie między Wiosenną Równonocą i Letnim Przesileniem. To czas, gdy zaczynają rozkwitać rośliny i kwiaty, rosną drzewa i krzewy. Wiosna to też czas miłości i płodności – właśnie w tym czasie rozmnaża się większość zwierząt. Obchody tego święta zaczynają się o zachodzie słońca 30 kwietnia. Koniec sabatu to zachód słońca 1 maja. Święto to ma korzenie w starożytnym Rzymie. Obecnie jest to mieszanka różnych kultów i wierzeń. Obchodzi się go w Irlandii, Szkocji i na Wyspie Man, ale zaczyna też przenikać do innych części świata. W Europie związane jest z tym świętem koronowanie Królowej Maja, która ma reprezentować płodność, piękno i młodość. Na całym świecie obchodzi się różnego typu święta, które powiązane są z Beltane. Ludzie czczą wiosenny rozkwit na różne sposoby. Jest to święto radosne, pełne śmiechu, które celebruje takie wartości jak płodność, zdrowie, wzrost, ochronę i oczyszczenie. 

W poradniku znajdziemy historię praktyk Beltane. Opisano bardzo dokładnie skąd się to święto wywodzi, jakie są jego tradycje, jakie nawiązania możemy znaleźć w innych kulturach. Autorka pokazuje, że świętowanie tego czasu jest obecne u różnych ludów i w różnych miejscach na ziemi. Związane jest z zapowiedzią lata, to czas miłości i zabawy. W świecie zwierząt możemy zauważyć wiązanie się w pary i zakładanie rodzin. Także ludzie najczęściej zakochują się na tę porę roku, biorą śluby i są beztroscy, pełni miłości i chętni do zabawy. 

Autorka skupia się też na współczesności. Pokazuje, jak obecnie można obchodzić to święto. Prezentuje modlitwy i rytuały, które nam w tym pomogą. Dla ułatwienia podane są też pojęcia związane z sabatem Beltane. Nie brakuje też bibliografii i lektur dodatkowych. Znajdziemy nawet dział pozycji w języku polskim. Dopełnieniem jest krótka notka o autorce.


Wielkim plusem pozycji jest jej niewielki wymiar. Dzięki temu książka jest podręczna i można ją schować do torby. Do tego ma piękną, pasującą do całej serii, okładkę, a w środku znajdziemy też kilka rysunków, które wzbogacają treść. Od strony graficznej książka jest bardzo ładna i estetyczna. Jak zawsze przy tym wydawnictwie widać dopracowanie w każdym szczególe.

Książka należy do serii Sabaty wydawnictwa Illuminatio. Ma ona na celu zainspirowanie współczesnych kobiet do powrotu do tradycji sabatowych. Osiem części zawiera informacje na temat zaklęć, historii, rytuałów, tradycji i receptur, które w tym pomogą. Współcześni wiccanie obchodzą osiem sabatów, które układają się w koło czasu. Książki z tej serii mają przybliżyć święta nowoczesnych pogan i pokazać, z czym się one wiążą. 

Ogólnie książka mnie bardzo zaskoczyła. Nie słyszałam wcześniej o tym sabacie, nie znałam jego tradycji i historii. Styl autorki był bardzo prosty i płynny, była to raczej opowieść niż coś w rodzaju przewodnika czy podręcznika, dlatego czytało się przyjemnie. Wiele nowych rzeczy można wynieść z lektury tej książki. Liczę na to, że pozostałe części również mnie pozytywnie zaskoczą.

Polecam tym, którzy lubią poczytać o czymś nowym. Na pewno znajdziecie tu kilka ciekawostek. Książka jest dobrze wydana i bardzo fajnie napisana. Można spędzić przy niej miłe popołudnie, pełne nowych wiadomości.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Illuminatio:


3 komentarze:

  1. Przyznam, że ja również nie znałam tego sabatu. Publikacja wydaje się dość interesująca.

    OdpowiedzUsuń
  2. To mnie zaskoczyłaś, coś chyba jest w tej książce, że mnie zainteresowało na tyle, by się za nią rozejrzeć ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Szczerze mówią to te tematy nigdy nie za bardzo mnie nie interesowały. Albo nie wiem, może trudno jest mi uwierzyć w jakiś ich głębszy sens. Nie mniej jednak sabat na pewno ma swoje tradycje, które rzeczywiście są ciekawe. Jednak książki nie przeczytam, bo po prostu mam za dużo książek zalegających na półkach :(

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!