"Perfekcyjna kobieta to suka" - Anne-Sophie Girard, Marie-Aldine GirardWydawnictwo: Feeria
Liczba stron: 158

http://wydawnictwofeeria.pl/pl/ksiazka/perfekcyjna-kobieta-to-suka

Anne-Sophie Girard i Marie-Aldine Gridard to autorki poradnika dla normalnych kobiet. „Perfekcyjna kobieta to suka” wydano w Polsce w 2014 roku dzięki Wydawnictwo Feeria. We Francji książka rozeszła się w 650 tysiącach egzemplarzy.

Każda kobieta dąży do perfekcji – w wyglądzie i zachowaniu. Jednak osiągnięcie tego jest trudne, jeśli nie niemożliwe dla niektórych z pań. Okazuje się, że bycie normalną jest całkiem fajne. Bycie bez zarzutu za to może spowodować, że staniemy się nadęte. Trudno jest być perfekcyjną ale można zmienić kilka rzeczy, które sprawią, że będziemy postrzegane nieco inaczej. Wystarczy np. zwrócić uwagę czego nie wypada robić w odpowiednim wieku. Trzeba też zaakceptować, że wokół nas żyje wiele suk, które spotkamy na każdym kroku – w sklepie, w biurze, w telewizji. Są dość uparte i nachalne, ale należy wiedzieć, jak z nimi postępować.
Książka jest zbiorem krótkich rad, zasad, informacji, które pozwolą nam nie zwariować w dzisiejszym świecie. Gdy na swojej drodze spotkamy kobietę perfekcyjną, dzięki poradnikowi zrozumiemy, że nie musimy czuć się od niej gorsze. 

Poradnika nie da się streścić. Jest napisany prostym językiem, zwięzłym i zabawnym. Autorki postarały się, by był urozmaicony – zdania są dość krótkie, pojawiają się ramki, ilustracje schematyczne i punkty. Jest też strona ocenzurowana, kilka karteczek do wycięcia i test. Książka jest typowym poradnikiem, który może kojarzyć się z tym rodzajem porad, które udzielają modowe magazyny dla nowoczesnych kobiet. Autorki żartują sobie z wielu spraw, a ich przypisy, jak również przypisy redakcyjne, są kwintesencją całości. Na dodatek język jest bardzo swobodny, przypomina bardziej wpis na blogu niż tekst do książki. Autorki wciskają angielskie słówka, stosują także w dużej mierze znaki zapytania i wykrzykniki, które mają podkreślić odpowiednie kwestie – głównie, gdy pojawiają się same.

Wielkim plusem jest odniesienie do polskich realiów. Wydawcy postarali się, by czytelnik nie czuł się wyobcowany. Tekst nie jest tylko przetłumaczonym odbiciem oryginału – został dostosowany do Polski m.in. przez polskie tytuły piosenek czy imiona.

Jeśli chodzi o szatę graficzną to warto zwrócić na nią uwagę. Każda z zasad ozdobiona jest pięknym szlaczkiem, a tytuły podkreśla falująca linia. No i wszystkie dodatki, o których wspomniałam wcześniej – tabelki, test, wycinanki – tworzą niesamowity klimat książki.

Moim zdaniem poradnik wart jest uwagi. Jest zabawny, dodaje otuchy i pokazuje, że wiele rzeczy, które robimy, nie są tylko naszym dziwactwem, a zdarzają się wielu kobietom. Autorki potraktowały temat z wielkim dystansem, pokazały szeroki zakres tematów a na dodatek zrobiły to w tak błyskotliwy sposób, że podczas lektury nie można się nie uśmiechać.

Książkę polecam paniom, które w pogoni za ideałem bywają nieco przytłoczone. Zobaczycie, że bycie perfekcyjną nie jest takie fajne, głównie w oczach tych „zwykłych” kobiet. Na dodatek to lektura, która rozbawi was i sprawi, że spędzicie przemiły wieczór. Być może wyniesiecie z niej też kilka cennych rad?


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Feeria:

7 komentarzy:

 1. Książkę mogłabym przeczytać :) Hmm..wezmę ją pod uwagę, gdy uporam się ze swoim stosikiem czerwcowym :))

  Pozdrawiam cieplutko :*:]

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka jest już w drodze do mnie, nie mogę się doczekać, aż się za nią zabiorę <3

  OdpowiedzUsuń
 3. To już druga recenzja tej książki dziś. Siostrze się podoba, więc może kupimy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie przeczytam. Do perfekcji mi daleko:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajnie, że powstał taki poradnik. :) Ja akurat nie czytam tego typu książek, ale na pewno wiele kobiet po niego sięgnie. No i myślę, że to może być całkiem fajny prezent. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Widziałam tę książkę wcześniej na stronie wydawnictwa i planowałam ją przeczytać tylko jeszcze nie wiem kiedy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Może być ciekawa, z ciekawości bym zajrzała.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!