"Spaceruj z dzieckiem!" - Lidia RaśAutor: Lidia Raś
Tytuł: Spaceruj z dzieckiem!
Pełny tytuł: Spaceruj z dzieckiem! 30 pomysłów na spacer w Warszawie
Wydawnictwo: Sierra Madre
Liczba kart: 30

Lidia Raś stworzyła pomysłowy przewodnik dla rodziców, którzy chcą wybrać się na wycieczkę. „Spaceruj z dzieckiem” wydano w 2012 roku dzięki Sierra Madre.

Karty opisują pomysły na wycieczki po stolicy. Każda z nich posiada na jednej stronie schematyczny plan, ozdobiony rysunkami. Zaznaczono na nim najważniejsze punkty spaceru. Przy niektórych miejscach dodano cyfry. Z drugiej strony karty opisano dokładnie co dane zabytki znaczą. Nie jest to jednak sucha informacja wyjęta z encyklopedii, lecz charakterystyka żywa i w miarę prosta. Niektóre z punktów posiadają zagadki, podpowiedzi na co zwrócić uwagę i czym zainteresować swoją pociechę. Na każdej karcie znajdziemy też przewidywany czas podróży i pogodę, jaka będzie najlepsza dla danej trasy. Oprócz tego mamy tu informację na temat dojazdów, a także podpowiedzi, czy miejsca, do których wchodzimy są płatne, czy nie. Karty ułożone są według dzielnic, zaczynamy od Starego Miasta. Kolejne kilka kart też tyczy się tej części Warszawy, następne cyfry to kolejne dzielnice. Nie musimy zatem męczyć się z szukaniem odpowiednich kart, bo porządek jest tu ustalony i polega on na przypisaniu tras do dzielnic.

Karty są doskonale wykonane. Dość gruby papier, raczej tekturka, jest sztywny i dość dużych rozmiarów. Kolorowe rysunki i szczegółowe informacje pozwolą zainteresować dziecko, a rodzice będą mogli odnaleźć podpowiedzi na każdej z kart. 

Ilustracje są proste i schematyczne. Dziecku na pewno się spodobają. Rodzice szybko zorientują się o jakie miejsce chodzi i o czym mowa w opisie.

Każda trasa jest ponumerowana. Są one raczej dość długie. Na szczęście oprócz zabytków zaznaczono tez atrakcje jak choćby grające ławki, czy restauracje. Miejsca, które oznaczono cyframi są opisane w ciekawy sposób, często wpleciono w treść jakąś anegdotę bądź historię. Można je potem opowiedzieć dziecku, które na pewno ucieszy się z tego typu wiedzy. 

Do kart dołączono coś na kształt instrukcji obsługi. Jest to lista spacerów sporządzona na kolorowej, rysunkowej mapie. Każda z kart ma tu swoje oznaczenie, które obok jest rozwinięte do nazwy wycieczki. To ciekawy pomysł, który ułatwi szybkie poruszanie się po całej Warszawie.

Wielkim plusem są dla mnie opisy na jednej ze stron karty. Można się z nich dowiedzieć nie tylko historii miasta, ale też ciekawostek. Nim sięgnęłam po karty, myślałam, że całkiem nieźle znam Warszawę. Nawet nie wiedziałam, jak bardzo się mylę. Opisano tu nawet teren wokół mojej uczelni, i o dziwo, tu też dostałam ciekawostkę, o której nie miałam pojęcia do tej pory. To zadziwiające, jak dużo rzeczy można się dowiedzieć, oglądając zwykłe karty dla rodziców.

Ogólne wrażenie po zapoznaniu się z kartami – niesamowicie pozytywne. Dla rodziców to na pewno strzał w dziesiątkę – nie muszą się martwić o wycieczki, bo te opisane tu są bardzo różnorodne. Są trasy dla mniej i bardziej wymagających rodzin. Dzieci na pewno będą zachwycone, gdy będą poznawać Warszawę. Mogą razem z rodzicami wybrać trasę, a potem odszukać wszystkie punkty zaznaczone na karcie. Poza tym każda karta jest interesująca zarówno dla starszych jak i dla młodszych. Pociechy mogą obejrzeć rysunki, kolorowe znaczki, a rodzice przeczytają o każdej trasie coś ciekawego.

Komu polecam? Rodzicom, którzy chcą spędzić aktywnie czas ze swoim dzieckiem. Na pewno spodobają wam się różnorodne pomysły, jak zagospodarować ciepłe popołudnie, albo jesienny poranek. Przy okazji dostaniecie intrygujące informacje, a wiedza wasza i waszych maluchów wzbogaci się o nowe doznania i ciekawostki.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości portalu Sztukater:


3 komentarze:

  1. fajne to! mam cichą nadzieję, że pomysł na takie trasy będzie się rozszerzał na kolejne miasta

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecę mojej kuzynce, sama bowiem nie mam jeszcze dzieci.

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!