"Wyśniona miłość" - Magda KaczmarczykAutor: Magda Kaczmarczyk
Tytuł: Wyśniona miłość
Wydawnictwo: Radwan
Liczba stron: 246
Magda Kaczmarczyk skończyła polonistykę i kurs psychologii alternatywnej. Obecnie mieszka poza Polską. Jest autorką „Tryptyku miłosnego”. Pierwsza jego część to „Wyśniona miłość”, która ukazała się w 2010 roku dzięki wydawnictwu Radwan.

Agata jest w ostatniej klasie liceum. Po maturze chce zacząć szkołę policealną związaną z ezoteryką. Skończyła ją jej starsza koleżanka, która opowiada jej o magii i sztukach tajemnych. Agata jest jednak nie do końca pewna, czy to miejsce dla niej. Mirella postanawia przedstawić jej swojego przyjaciela i wykładowcę, Piotra. Mężczyzna jednak szybko ucieka ze spotkania. Opowiada swojemu przyjacielowi o tym, że nim poznał Agatę śnił mu się kilka razy. Agata jest zdziwiona zachowaniem Piotra, lecz gdy spotyka go następnym razem mężczyzna zachowuje się już normalnie. Niespodziewanie brat Agaty znika, a policja oznajmia, że ukradł dokumenty rządowe. Piotr postanawia pomóc Agacie przy pomocy ezoteryki. Zakochuje się jednak w dziewczynie i lądują w łóżku. W wyniku nieporozumienia kłócą się, lecz na koniec wszystko się wyjaśnia i zostają parą. Jest tylko jeden problem – Piotr jest starszy od Agaty o ponad 20 lat. Brat dziewczyny postanawia wziąć sprawy w swoje ręce, wraca do Polski i opowiada Agacie o swoich problemach. Nie akceptuje jej związku, ale cieszy się, że Piotr mu pomaga.

Mała liczba postaci w książce jest moim zdaniem dobrym pomysłem. Są one opisane dość schematycznie – wygląd i podstawowe cechy charakteru. Dopiero w ciągu czytania odkrywamy ich prawdziwą naturę, a z nią też ich charaktery.

Agata jest młoda i porywcza. Kłóci się z rodzicami i ma bardzo silne relacje z bratem. Fascynuje ją starszy partner, przy nim odkrywa jak to jest być kobietą. Rozwija się ich uczucie, ale też ezoteryczne zdolności dziewczyny. Dojrzewa, odkrywa swoją seksualność i inaczej patrzy na otaczający ją świat.

Piotr jest dość nieokreślonym mężczyzną. Na początku wydaje się być silnym, niezależnym i zdającym sobie sprawę ze swoich zdolności bohaterem. Potem, gdy poznaje Agatę rozkleja się często, obraża i dziecinnieje.
Nie bardzo mogłam zrozumieć łączącą ich miłość – zakochali się dość niespodziewanie, szybko i bez poznawania siebie nawzajem. Na początku była namiętność, dopiero potem uczucie.

Jeśli chodzi o fabułę to do niej też mam pewne zastrzeżenia. Wątek kryminalny jest bez zarzutu, chociaż nieco mi go było mało. Książkę zdominowała miłość. Niestety bardzo nie podobało mi się operowanie czasem w powieści. Podczas dwóch stron rozmowy mijało czasem dziesięć minut, a czasem dwie godziny. Przy tym nie było nigdzie informacji typu „podczas tej rozmowy wiele razy zapadało milczenie” – to by wyjaśniło skąd takie luki czasowe. O upływie czasu informowały dialogi. A właśnie, dialogi – moim zdaniem zbyt naiwne, banalne, bez głębszego sensu. Było kilka wypowiedzi-perełek, głównie dotyczących ezoteryki. Można je uznać za rady, jak spojrzeć na świat. Poza tym nic specjalnego. Wymieniane między bohaterami zdania w ogóle nie były interesujące, a czasem wręcz wiały nudą. Wewnętrzne przeżycia też nie były zbyt mocno opisane, dlatego nie uratowały mojego odczucia.

No i język – mocno potoczny, naszpikowany zdrobnieniami typu „kaska”, „herbatka”, „kawka”. No i potocyzmy np. „laska” jako określenie kobiety. Na szczęści głównie w dialogach można je było znaleźć.
Podczas czytania zwróciłam tez uwagę na błędy, głównie w interpunkcji. Przecinki były sporadyczne, czasem zdarzały się spacje przed kropką, a kilka razy dialog i narracja łączyły się, nie oddzielając żadnym znakiem, jakby były jedną treścią.

Wielkim plusem jest za to wątek ezoteryczny. Moim zdaniem to ciekawe i innowacyjne połączenie. Nie jest to książka o czarodziejach, chociaż wróżki też są. Jest to powieść o ludziach, których fascynuje Tarot, astrologia, poprzednie wcielenia. 

Moim zdaniem książka ma potencjał, ale wymaga dopracowania. Czasem brakowało mi pewnych szczegółów, by fabuła trzymała się razem, czasem denerwowało mnie zachowanie głównych bohaterów. Ciekawa jestem kolejnych części serii – mam nadzieję, że w nich będzie nieco lepiej dopracowane wszystko to, co teraz mnie denerwowało.

Komu polecam? Czytelnikom mniej wymagającym niż ja. To książka, która spodoba się tym, co lubią ezoterykę, a także liczą na powieść o miłości. To na pewno mocny punkt tej książki, chociaż samo jej przedstawienie mi osobiście nie odpowiada. Jeśli szukacie czegoś lekkiego, bez zobowiązań, to właśnie książka dla was.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości portalu Sztukater:


13 komentarzy:

 1. Ostatnio staje się coraz bardziej wymagającym czytelnikiem, więc lepiej będzie, jeśli po tę książkę jednak nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 2. To chyba nie moje klimaty, tym bardziej, że jestem wyczulona na takie rzeczy jak interpunkcja, błędy językowe itp.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ezoteryką się interesuje, więc dałabym tej książce szansę pomimo licznych niedopracowań.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja z ezoteryką nie chcę mieć nic wspólnego :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj chyba się skuszę na tą książkę, bo jest bardzo wiele o miłości, ale na razie mam kilka pozycji do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Choć pomysł na fabułę jest ciekawy to wykonanie pozostawia chyba troszkę do życzenia. Nie mówię książce nie, bo jednak ciekawi mnie cała ta łącząca relacja i sposób wykreowania bohaterów. Kiedyś sięgnę i sama się przekonam, czy warto było. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zdecydowanie nie dla mnie :) coś nerwowo ostatnio podchodzę do takich książek :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę przyznać, iż tym razem spasuję, gdyż książka nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie, to książka nie dla mnie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie podoba mi się okładka, chociaż samej książce może i bym dała szansę, ale jeszcze nie teraz.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zdecydowanie odpuszczę. Lubię, kiedy wątki miłosne są dobrze dopracowane, a jeśli wysuwają się na pierwszy plan muszą być genialne i chwytające za serce :-) Wybredna jestem :P

  OdpowiedzUsuń
 12. Ostatnio mam dosyć takich lekkich pozycji:)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!