Sundial, Catriona Ward

Autor: Catriona Ward
Tytuł: Sundial
Tytuł oryginalny: Sundial
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Liczba stron: 400

Rob z pozoru ma wszystko, co może dać jej szczęście – męża, dwie córki i dom w uroczej okolicy. Jednak gdy przypadkiem odkrywa, że jej starsza córka. Callie, kolekcjonuje kości zwierząt i mówi do wymyślonych istot, zaczyna się niepokoić. Dostrzega też, że dziewczynka robi się coraz bardziej niebezpieczna dla otoczenia, czerpiąc przykład z zachowania ojca, który w okrutny sposób znęca się psychicznie nad Rob. Kobieta postanawia, że zabierze córkę do rodzinnego domu, by porozmawiać na spokojnie o jej zachowaniu.

Sundial Catriony Ward to thriller, w którym mamy dwie narratorki – Rob i Callie. Akcja naszpikowana jest relacjami z przeszłości, które są elementami wspomnień Rob, która dzieli się nimi z córką.

Rob wydaje się postacią stłamszoną i rozchwianą. Nie jest szczęśliwa w małżeństwie, mąż ją zdradza i zachowuje się wobec niej nieprzyjemnie. Zastrasza ją, a ona żyje w wiecznym strachu o siebie i dzieci. Jej rola w związku jest umniejszana, jest poniżana przez Irvinga i nie może liczyć na jego wsparcie.

Callie zachowuje się okrutnie w stosunku do matki, a za przykład bierze ojca. Ma z nim dobre stosunki. Dziewczynka rozmawia z duchami, które widzi. Jej zachowanie niepokoi Rob, która momentami nawet się jej boi. Callie jest jakby wyprana z emocji.

Czytając tę powieść, nie można nie odnieść wrażenia, że jest nietypowa. Pojawiają się brutalne wątki związane z krzywdzeniem zwierząt i kolekcjonowaniem ich kości w wykonaniu małej dziewczynki, co jest upiorne i powoduje ciarki na plecach. Callie jest zresztą okrutna dla matki – zachowuje się złośliwie i nie widzi w tym nic złego, bo takie samo zachowanie wobec Rob dziecko obserwuje u ojca. Równocześnie z retrospekcyjnych opowieści kobiety dowiadujemy się, że i ona nie miała całkiem normalnego dzieciństwa.

Powieść ma kilka wątków, w których pokazano okrucieństwo. Jest eksperymentowanie na zwierzętach i próba zmiany osobowości istot żywych. Wszystko to jest jakieś takie upiorne i pokręcone. Dodajmy do tego kwestie stosunków rodzinnych – Rob i Irving traktują się jak wrogowie, a jej relacja z innymi członkami rodziny była równie niezdrowa. Ten sam schemat powtarzają teraz jej córki – zamiast się wspierać, lubują się w cierpieniu drugiej.

Autorka ma dobry styl opowieści. Potrafi budować napięcie i nie zdradza od razu wszystkich elementów fabuły. Co prawda jej powieści często są poplątane i niewiarygodne, ale trzeba przyznać, że potrafią wciągnąć.

Sundial to powieść niezwykle pasująca do autorki. Już jej poprzednia książka była skomplikowana i wymykała się schematom, podejmując trudny temat w nieoczywisty sposób. Tym razem także jest nietypowo, ale ma to pewien urok. Jeśli więc szukacie thrillera, w którym pokazano zło przekazywane z pokolenia na pokolenie, uwarunkowane biologicznie i zakorzenione w człowieku głęboko, musicie sięgnąć po tę pozycję.

Powieść przeczytałam dzięki uprzejmości księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl. Na TaniejKsiazce znajdziecie więcej bestsellerów w świetnych cenach.

10 komentarzy:

 1. Nie wiem czy to aby napewno książka dla mnie ale dziękuję Ci za recenzję

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że autorka ma dobre podejście w pisaniu, bo potrafi wzbudzać emocje w czytelniku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaintrygowałaś mnie, muszę sięgnąć koniecznie po tę książke :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam "Ostatni dom na zapomnianej ulicy" i bardzo mi się podobał, autorka precyzyjnie utkała fabułę i zaskoczyła czytelnika. Sundial jeszcze przede mną

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakoś nie do końca do mnie przemawia, ale recenzja ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię książki w których fabuła jest nietypowa i jest to jednocześnie urokliwe.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobrym thrillerem nigdy nie pogardzę - a fabuła tej książki zapowiada się szczególnie interesująco i niesztampowo.

  OdpowiedzUsuń
 8. Na pewno na uwagę zasługuje fakt, że książka wzbudza emocje.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie podoba mi się ta książka, bo skąd autorka tak dobrze wie o tych sprawach ... znęcaniu się szczególnie nad zwierzętami??

  OdpowiedzUsuń
 10. Paulina Kwiatkowska2 listopada 2022 12:03

  Lubię gdy pozycja wzbudza u odbiorcy emocje.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!