Kraina niesłabnących przyjaźni, Martyna Kwiatkowska

Autor: Martyna Kwiatkowska
Tytuł: Kraina niesłabnących przyjaźni
Liczba stron: 192

Czwórka przyjaciół – Dorcia, Tadek, Maciek i Renia – mają ręce pełne roboty! Pomagają starszym, udzielają się w harcerstwie, organizują zbiórki, a do tego jeszcze spotykają się ze sobą i miło spędzają czas. Nie zapominają też o chwili lenistwa, na którą zasłużyli. Co ich czeka tym razem?

Kraina niesłabnących przyjaźni Martyny Kwiatkowskiej to najnowszy tom autorki, w którym znajdziemy aż dwanaście opowiadań. Bohaterami są Dorcia, Tadek, Maciek i Renia, czyli postacie, które poznaliśmy już w poprzednich pozycjach autorki. Tym razem cztery znane nam już opowieści otwierają ten tom, a kolejne to całkiem nowe historie.

Autorka przede wszystkim przedstawia grupę przyjaciół i pokazuje, jak ich relacja się rozwija. Dzieciaki są pomocne, koleżeńskie i otwarte, a ich pomoc jest bezinteresowna. Angażują się społecznie i nie boją się wyzwań. To godne podziwu, szczególnie w czasach, gdy wiele osób nastawionych jest na zysk bądź wzajemność.

W książce pojawiają się nowe przygody, które w ciekawy sposób pokazują ideę wolontariatu i społecznego zaangażowania. Bohaterowie są dobrzy i to im się chwali. Nie potrzebują pochwał, o czym autorka wspomina w jednym z opowiadań. Podoba mi się, że autorka zaprezentowała różne formy niesienia pomocy – zbiórki czy pomoc seniorom to tylko część z nich.

Kraina niesłabnących przyjaźni została zilustrowana przez Olgę Vitos. Rysunki są kolorowe i rozmaite. Czasem to cała strona ilustracji, a czasem tylko element umieszczony między tekstem. Podoba mi się to wzbogacenie treści o rysunki – nadaje książce baśniowego klimatu. Sprawia to też, że pozycja jest atrakcyjna dla dzieci, a przecież to do nich skierowana jest ta książka.

Przyznam, że mocną stroną książki są bohaterowie. Autorka pokazała normalne dzieciaki, które mają marzenia i chęć pomocy, ale nie wywyższają się, a czasem potrzebują chwili wypoczynku, oddechu. To dobrze, bo nie są oni pokazani jako nierealni superbohaterowie. Książka spodoba się tym, którzy szukają lektury dla dzieci z pewnym przesłaniem. Opowiadania są niedługie, można się z nimi zapoznać w jeden wieczór lub dawkować sobie pozycję i poznawać codziennie nową przygodę Dorci, Tadka, Maćka i Reni.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Autorce. 

10 komentarzy:

 1. Dziękuję pięknie za tak rzetelną opinię. Zależało mi na tym, by Dorcia, Tadek, Maciek i Renia byli takimi dziećmi z sąsiedztwa. Każdy z nas może mieć takie działania na swoim koncie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Paulina Kwiatkowska2 listopada 2022 11:53

  Ja również uwielbiam zapoznawać się z przygodami tych bohaterów i już nie mogę doczekać się kontynuacji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki dla dzieci z przesłaniem są najlepsze. Cenię sobie takie publikacje. Będę miała ten tytuł na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę, że to wręcz idealna propozycja dla najmłodszych fanów czytelnictwa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Widziałam już gdzieś tę książkę i nawet myślałam, aby zakupić ją synkowi. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To w takim razie tym bardziej zachęcam też do jej zakupu.

   Usuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książki z przesłaniem zawsze cenne, wiele można z nich wyciągnąć, ale też są źródłem do poszerzania tematyki rozmów.

  OdpowiedzUsuń
 8. ale cudowna jest ta okładka :) jestem pewna że spodoba się wielu dzieciakom :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajnie, że takie książeczki powstają. Chyba w końcu się skuszę na którąś z pozycji wydanych przez Martynę.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!