"Motyle" Robert M. JurgaTytuł: Motyle
Wydawnictwo: Vesper
Liczba stron: 140

http://vesper.pl/produkty/konfigurator/nowosci/213/motyle-kolorowanka/8044Motyle to kolorowe owady, które zachwycają swoją delikatnością. Ich skrzydła pokrywają piękne wzory i barwy. Nie dziwi zatem, że tak chętnie umieszcza się je w kolorowankach. Wydawnictwo Vesper wydało już drugą książkę do kolorowania z motylami jako głównymi bohaterami. Teraz mamy okazję poznać Motyle autorstwa Roberta M. Jurgi. 

Książka zawiera kilkanaście obrazków, na których pojawiają się motyle. Na początku mamy planszę z budową owada. Wyróżniono tu części ciała tego stworzenia. Na kolejnych kartach widzimy motyle w różnym otoczeniu. Po prawej widnieje rysunek, z lewej mamy informacje o gatunku owada. Poza polską i łacińską nazwą wydrukowano tu krótką wiadomość na temat każdego z okazów. Na części kart pojawiają się także zadania, które możemy wykonywać podczas kolorowania. Czasem trzeba coś dorysować, czasem uzupełnić, a wszystko to wzbogaca wydrukowane rysunki.

Kolorowanka ma charakter edukacyjny. Dzięki nazwom motyli dostajemy podpowiedź – wyszukując w Internecie gatunki, dowiadujemy się, jak wyglądają one w rzeczywistości. Możemy je pokolorować zgodnie z tym, jakie są naprawdę. Uczy nas to nie tylko ubarwienia konkretnych gatunków, lecz także odróżniania ich od siebie.

Poza tym bardzo ciekawe jest to, że autor zaprezentował kilka gatunków, które są bardziej lub mniej popularne. Dzięki temu uczymy się rozpoznawać je w naturze, poznajemy je lepiej. Dzięki zadaniom – umieszczonym na końcu – jesteśmy też w stanie sprawdzić swoją wiedzę na ich temat. Musimy dorysować brakujące części ciała owadów, co jest ciekawym wyzwaniem.

Jeśli chodzi o rysunki, to są one bardzo różnorodne. Niektóre pokazują motyle na skomplikowanym tle, inne umieszczają owady w otoczeniu kwiatów. Są bardziej lub mniej szczegółowe wzory. Jest też kilka rysunków z bogatym geometrycznym tłem. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. 

Motyw motyli bardzo mi się podoba. Plusem jest także to, że jest tu walor edukacyjny. Pomysł na stworzenie tego typu kolorowanki jest ciekawy. Lubię, gdy są w nich zawarte pewne zadania, które pozwalają coś dorysować. To dodatkowy bodziec do działania.

Kolorowanki pomagają się odstresować i wyciszyć. Pobudzają wyobraźnię i kreatywność. Nieważne ile masz lat, kolorowanki to świetna zabawa na wiele godzin. Dlatego jeśli jeszcze nie mieliście okazji spróbować tej formy rozrywki, zachęcam. Przy okazji możecie się czegoś nauczyć – w tym przypadku: rozpoznawać gatunki motyli.Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Vesper/In Rock:


www.vesper.pl

6 komentarzy:

 1. Ja zachwycałam się dawno temu nad kolorowankami, potem jakoś przestałam, bo kompletni mnie to nie relaksuje ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Teraz na rynku takich kolorowanek jest do wyboru do koloru :D Dla kogoś kto lubi kolorować to na pewno nie lada gratka ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Co ty robisz z taką ilością kolorowanek :P Mam kilka pocztówek do pokolorawania i nie mam na nie zbyt dużo czasu :P Akurat te motyle to bardzo fajna sprawa. Można się odstresować i przy okazji czegoś nauczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam tę kolorowankę i jestem nią zachwycona, szczególnie stronami, które zachęcają do większej kreatywności.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ostatnio zainteresowały mnie te kolorowanki. Podobno bardzo odprężają, pomagają wysilić wyobraźnię. Muszę sobie kupić taki egzemplarz. :) Pozdrawiam!

  www.majuskula.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajnie, że oprócz standardowych kolorowanek, można zaczerpnąć też trochę wiedzy :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!