"Księga dżungli" Rudyard KiplingTytuł oryginalny: The Jungle Book
Wydawnictwo: Bellona
Liczba stron: 215

http://bookmaster.com.pl/ksiazka-ksiega,dzungli,perly-rudyard,kipling-1378011.xhtmlAutorem Księgi dżungli jest Rudyard Kipling. Powieść ta znana jest na całym świecie - w Polsce wydało ją m.in. wydawnictwo Bellona.

W dżungli pojawia się mały człowiek. Dziecko jest zagubione, odnajdują je wilki. Okazuje się, że poluje na nie tygrys Shere Khan. Wilcza rodzina wstawia się za chłopcem i pozwala mu wychowywać się wraz ze swoim stadem. Mauli uczy się polować, dorasta, dołącza także do stada wilków, które przyjmują go, okupując wołem. W ten sposób tygrys nie może żądać jego krwi. Jednak Shere Khan chce się zemścić, tym bardziej, że chłopiec kompromituje go na oczach innych zwierząt z dżungli.

Książka składa się z kilku opowieści. Część z nich dotyczy życia Mauliego. Chłopak wychowuje się wśród zwierząt, a potem przenosi do wioski ludzi, jednak nie jest tam szczęśliwy. To dziecko, które najlepiej dogaduje się ze stadem, w którym się wychowało. Mauli przyjaźni się z panterą i niedźwiedziem, jest dobrze traktowany przez stado wilków, jednak w pewnym momencie jego życie ulega zmianie. Tygrys, który ścigał go w dzieciństwie, namawia inne wilki do obalenia rządów obecnego przywódcy. Dzięki temu będzie on mógł zabić Mauliego. 

Niebezpieczeństwa, które czyhają na chłopca, przynosi nie tylko tygrys. Także niefrasobliwość Mauliego sprawia, że chłopak miewa przygody. Zwierzęta z dżungli wcale nie są sympatyczną gromadą, która pomaga sobie w każdej sytuacji. To często okrutne, podstępne stwory, z którymi lepiej nie zadzierać.


Opowiadania związane z Maulim nie są ułożone chronologicznie. Często narrator, który ujawnia swoją obecność, tłumaczy, że musi wrócić do innego fragmentu opowieści, by wspomnieć inną przygodę. To nieco chaotyczne, szczególnie dla osób, które oglądały bajkę wytwórni Disneya i znają tę historię.

Inne opowieści w książce nie skupiają się na Maulim. Dotyczą ludzi i zwierząt oraz ich współżycia. Są to historie często krwawe, pełne niebezpieczeństw, ale pouczające. Pokazują, że także w świecie natury trzeba sobie ufać, być lojalnym i walczyć w imię najbliższych.

W książce znajdziemy też piosenki. Przeplatają się one z historiami i uzupełniają je. Często dotyczą czegoś, co już wcześniej się wydarzyło – konkretnej sceny, wydarzenia. To ciekawy dodatek do powieści. Wydrukowano je kursywą, wyśrodkowano, dlatego bez trudu da się je odróżnić od właściwego tekstu.

Ogólnie trzeba powiedzieć, że książka jest całkiem ciekawa. To klasyk literatury przygodowej. Wiele można się z niej nauczyć – pokazuje, że oddanie i miłość wcale nie są wymysłem ludzi, to cechy, które posiadają również zwierzęta. Jednak po zapoznaniu się z bajką Disneya sądziłam, że pierwowzór literacki będzie równie miły i sympatyczny. Tym czasem to powieść pełna akcji, niebezpieczeństw, przygód, momentami krwawa. Nie brakuje w niej cierpienia i niesprawiedliwości, a nawet nienawiści ze względu na to, że Mauli jest człowiekiem. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że w powieści znajdziemy kilka postaci, które nie potrafią wpasować się w swoje środowiska bądź gatunek.

Polecam tym, którzy nie mieli jeszcze okazji przeczytać. To klasyk literatury, który warto poznać. Do tego piękne wydanie i całkiem zaskakująca historia, szczególnie dla tych, którzy wychowali się na Disneyu.

 Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Księgarni BookMaster:

7 komentarzy:

 1. jeszcze nigdy nie czytałam, kiedyś sie skusze ;D

  OdpowiedzUsuń
 2. Och, czytałam kiedyś. Lubię do niej czasami wracać. Tak, książka znacząco różni się od bajki, ale mimo to bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie to ciągle zaskoczenie. Tak samo miałam z Piotrusiem Panem.

   Usuń
 3. Kupiłem ją w markecie za jakąś niską cenę i chce sprawdzić tego klasyka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mieć takie wydanie w swojej biblioteczce - super!

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka czeka na mojej półce. Nawet wydanie to samo... chyba muszę ją przeprosić ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam bardzo dawno temu, ale z przyjemnością bym sobie pozycję odświeżyła ;)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!