Daj z siebie wszystko i o wiele więcej – Spinning Out

Kat Baker jest utalentowaną łyżwiarką. Trenuje jazdę figurową w kategorii solistek, ale od momentu wypadku, któremu uległa podczas zawodów krajowych, nie miała okazji stanąć na lodzie. Dziewczyna decyduje się na powrót do ukochanego sportu, jednak jej jedyną szansą jest start w parze. Chce znowu jeździć, dlatego postanawia dać szansę Justinowi, z którym ma ćwiczyć. Niechęć do partnera to nie jedyny problem, z którym mierzy się Kat – ma chorobę dwubiegunową, o której nie wie nikt spoza rodziny. Czy uda jej się wrócić na lód? Jak poradzi sobie z chorobą? Czy problemy rodzinne odsuną ją od zawodów?

Spinning Out jest serialem stworzonym przez Samanthę Stratton dla platformy Netflix. Niestety, po analizie danych oglądalności został skasowany po pierwszym sezonie. Podejmuje tematykę sportu, uzależnień i choroby psychicznej. W dziesięciu odcinkach zobaczymy m.in. Kayę Scodelario, Willow Shields, Evana Rodericka, January Jones i Willa Kempa.

Główną bohaterką jest Kat, która chce wrócić do uprawiania sportu. Dziewczyna walczy ze słabościami i wywołanym przez wypadek lękiem przed skokami. Morderczych treningów nie ułatwia fakt, że musi zmienić kategorię, w której startuje i z solowych występów przejść do duetu. Nie jest to dla niej łatwe, bo nie lubi swojego partnera i nie chce się przed nim zdradzić ze swojego strachu przed wykonywaniem trudnych figur.

Sportowa rywalizacja to jeden wątek fabuły, drugi to prywatne życie Kat. Obserwujemy jej relacje z matką – bardzo trudne i skomplikowane uczucie, którym się darzą. Dodatkowo dziewczyna czuje się odpowiedzialna za młodszą siostrę, a ta dojrzewa i zaczyna mieć swoje własne sekrety. Łyżwiarka próbuje pogodzić treningi z pracą zawodową, życie osobiste z rodzinnym, przyjaźń z miłością. Nie jest to łatwe, ponieważ na każdym kroku życie rzuca jej kłody pod nogi. Do tego dochodzi jeszcze choroba, z którym zmagają się. Kat i jej matka. Obie cierpią na chorobę dwubiegunową, która sprawia, że ich zachowanie bywa nieprzewidywalne. Ranią siebie i bliskich, przez co niszczą swoje życie.


Kat jest nie tylko sportowcem, lecz także młodą kobietą. W jej życiu, poza łyżwiarstwem, jest też miejsce na miłość i przyjaźń. Wzloty i upadki w tych obszarach sprawiają, że pojawiają się kolejne problemy, a sprawy odkładane do załatwienia na później nawarstwiają się. Na ekranie obserwujemy wszystko to, co w młodości nas pociąga – pierwsze poważne związki, zachłyśnięcie się wolnością, która nie ma różowych barw, jak się spodziewaliśmy, a także stawianie czoła własnym problemom i próby podjęcia słusznych decyzji, które bywają okupione cierpieniem.

Serial porusza wiele wątków i bardzo dobrze radzi sobie z ich prowadzeniem. Podczas oglądania nie czuć, że coś zostało porzucone lub zapomniane przez scenarzystów, nie ma luk w fabule. Balans między życiem prywatnym a karierą Kat zostaje zachowany, a każda sytuacja z tych obszarów rzutuje na inne przestrzenie jej życia.


Na wyróżnienie zasługuje Kaya Scodelario, która fenomenalnie wciela się w postać Kat. Łyżwiarka w jej wykonaniu jest zacięta, ambitna, pewna siebie, ale i niepokojąca, gdy zaczyna objawiać się u niej choroba. Widz podziwia wytrwałość głównej bohaterki, jednocześnie zdając sobie sprawę, że Scodelario nadała tej postaci charyzmę i charakter, które nie pozwalają oderwać od niej wzroku.

Spinning Out nie doczekało się kolejnego sezonu, mimo że serialem zachwycało się sporo osób. Szkoda, bo tematyka nadal jest świeża, obraz nie był przegadany, a połączenie sportowych wyczynów z nastoletnimi dramami nie sprawiło, że był on prześmiewczy. Wątek choroby nadał mu pewnej powagi, a pokazanie łyżwiarskiego świata „od kuchni” spowodowało, że od pierwszego odcinka widz wciągał się w tę historię i śledził ją z zapartym tchem. Mam nadzieję, że będzie mi jeszcze kiedyś dane obejrzeć coś równie dobrego.

11 komentarzy:

 1. ooo szkoda, że został skasowany bo chętnie bym go zobaczyła.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, bo jak widać po recenzji bardzo ciekawy serial, ale teraz chyba jest modne zabijanie na rożne sposoby i wszelkiego rodzaju walki, bo co nie włączę jakiś film to się tylko leją i strzelają...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy serial, piszesz, żę Netflix go skasował, czyli nie można go już obejrzeć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszy sezon znajdziesz na platformie, ale nie będzie dalszych odcinków.

   Usuń
 4. Nie lubiw tego,seriale ktore sa naprawdee ciekawe zoataja skasowane a jakies... kupy dorabiaja sie kilku sezonow.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam tego serialu, raczej nie oglądała bym go.

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja sobie chętnie go sprawdzę, bo jestem byłym sportowcem i uwielbiam takie historie :) Dzięki za info, bo nie znalam tytułu!

  OdpowiedzUsuń
 7. temat taki dość popularny, ale dziwne, że przegapiłam ten serial. Jak mi się uda to nadrobię, chociaż czy warto tylko jeden sezon...

  OdpowiedzUsuń
 8. Oglądałam ten serial i bardzo mi się podobał. Szkoda że nie będzie więcej sezonów chętnie bym obejrzała :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie oglądałam nic o łyżwiarstwie, więc może skuszę się na tę produkcję.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!