Reszta świata 3. Granice, Jean-Christophe Chauzy

Autor: Jean-Christophe Chauzy
Tytuł: Granice
Pełny tytuł: Reszta świata 3. Granice
Tytuł oryginalny: Le reste du monde 3: Les Frontiéres
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Liczba stron: 112

Jules i Hugo dostosowują się do nowej rzeczywistości, w której przyszło im żyć. Minęło wiele miesięcy od momentu, gdy rozdzielili się z matką i trafili do nowej grupy, w której młodzi ludzie polują, uprawiają warzywa i owoce i starają się przeżyć kolejny dzień. Hugo nadal wspomina matkę i tęskni za nią, ma sobie za złe, że ją porzucili. Tli się w nim nadzieja, że kobieta żyje. Jules natomiast nie chce żyć przeszłością, wie, że odejście od matki było potrzebne, by chociaż oni mogli przeżyć. Jak chłopcy poradzą sobie sami? Czy uda im się przetrwać?

Granice to trzeci tom komiksowej serii Reszta świata autorstwa Jean-Christophe Chauzy, który odpowiada za scenariusz i ilustracje. Tym razem głównymi bohaterami są bracia – Jules i Hugo. Akcja rozgrywa się dwa lata po wydarzeniach z poprzedniego tomu, stąd też postacie są starsze, to już nie są dzieci, lecz młodzi mężczyźni.

Fabuła opowiedziana jest przez trzy postacie. Na początku poznajemy lepiej Julesa, widzimy, że poczuł sympatię do pewnej dziewczyny, dojrzał i zmężniał. Wydarzenia, których był świadkiem, naznaczyły go pewnym piętnem, które spowodowało, że stał się nieco bardziej nieczuły, szybko dojrzał. Dalej narrację przejmuje Hugo, młodszy z braci. On nadal jest dzieckiem, tęskni za matką, wspomina ją i ma nadzieję, że żyje. Nie daje sobie przetłumaczyć, że może być inaczej, a porzucenie jej zagwarantowało jemu i Julesowi dalsze życie kosztem życia ich matki. To, że Hugo jest dziecinny, widać w trakcie czytania, gdy narzeka na długie wędrówki i nie umie dostosować się do sytuacji. Kolejnym narratorem jest mężczyzna, który próbuje przekroczyć granicę. Dzięki niemu dowiadujemy się, jak wygląda sytuacja w kraju. Poznajemy lepiej grupy, które szabrują i które nie mają litości dla obcych. Tu autor pokusił się też o wprowadzenie retrospekcji, które ciekawie uzupełniły historię.

Kolejny raz otrzymujemy opowieść dotyczącą przetrwania. Mimo upływu czasu widać, jak bardzo klęska żywiołowa wpłynęła na ludzi. Nie wrócili oni do miast, nie odbudowują świata. Dostajemy obraz antyutopii, w której władzę sprawują różne grupy wymuszające siłą uległość słabszych jednostek. Ludźmi zaczynają rządzić pierwotne instynkty, które prowadzą do przemocy. Poszukiwanie schronienia, jedzenia, broni sprawia, że niektórzy nie cofną się przed niczym. Bohaterowie muszą się ukrywać, unikać skupisk ludności i otwartych przestrzeni. Ta nowa rzeczywistość sprawiła, że chłopcy musieli dorosnąć, jednak nadal widać czasem w ich zachowaniu młodzieńczą naiwność.

Muszę przyznać, że po przeczytaniu kilku komiksów zmieniłam zdanie co do kreski. Nadal podobają mi się szczegółowe kadry pokazujące krajobraz po klęsce. Często są w jednym kolorze, na przykład w zimnym niebiesko-szarym, dzięki czemu wygląda to bardzo klimatycznie. Nie do końca jednak przekonują mnie rysunki postaci. Są trochę za wyraziste, mają mocne kontury, czasem wyglądają topornie. Nawet gdy pojawiają się jako mały element całości, wyglądały dziwnie.

Seria Reszta świata to klimatyczny cykl komiksowy, który świetnie oddaje zachowanie człowieka w obliczu trudnej sytuacji. Pokazuje zezwierzęcenie jednostki, odarcie jej z godności. Bardzo lubię te komiksy, ponieważ są ciekawe, wciągające, a jednocześnie bardzo mocne w przekazie. Polecam wam, jeśli szukacie czegoś, co przekona was do komiksów.

17 komentarzy:

 1. Na pewno ta historia znajdzie wielu zwolenników. Miłej lekttury

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli chodzi o komiksy, nie czytam ich za wiele, ale myślę, że ta seria mogłaby mnie zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 3. Musze przyznać,że tresc wydaje się dość interesujaca. Ciekawe tym bardziej,że wydanie komiksowe.

  OdpowiedzUsuń
 4. Historia jest dość interesująca. Lubię czytać komiksy, więc jak znajdę czas to z chęcią zapoznam się z tym tytułem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Historia jest dość interesująca. Lubię czytać komiksy, więc jak znajdę czas to z chęcią zapoznam się z tym tytułem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy ten komiks, a przynajmniej go tak opisujesz, chętnie bym przeczytała :-) Komiksy się czyta? Ogląda?

  OdpowiedzUsuń
 7. Przyznaje że na Insta tyle się nie dowiedziałam, co tutaj i od razu nieco zmieniam punkt patrzenia :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że wielu osobom się spodoba ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam tej książki i żałuję, bo widzę że warto. Muszę to nadrobić koniecznie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie pamiętam kiedy ostatni raz czytałam jakiś komiks. :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie przepadam za komiksami, ale mnóstwo osób bardzo je lubi ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Komiksy u mnie rzadko wpadają w ręce, dlatego też nie specjalnie się za nimi oglądam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zawsze lubiłem zaczytywać się w komiksach, jednak ta seria jest mi obca. Temat, jaki porusza jest dość ciekawy, a ta fabuła przedstawiana z perspektywy trzech osób jeszcze bardziej mnie przekonuje.

  OdpowiedzUsuń
 14. Komiks? no ciekawe.. chociaż tematyka nie do końca w moim guście

  OdpowiedzUsuń
 15. Ostatnio przychylniejszym okiem spoglądam na komiksy, zatem może umówię się z nim na spotkanie. :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Czytałam pierwszą część - byłą świetna, ale jakoś zapomniałam o niej. Muszę wrócić, bo widzę, że warto!

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie słyszałam wcześniej o tej serii, ale czuję się nią zainteresowana. Być może i mnie wciągnie na tyle, bym chciała przeczytać ją całą.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!