Pisklak, Zuzanna Orlińska

Autor: Zuzanna Orlińska
Tytuł: Pisklak
Wydawnictwo: StoryBox.pl
Czas trwania: 4 godz. 58 min

Przed Klarą lato. Wydawałoby się, że beztroska, lenistwo i zabawa czekają za progiem, lecz nie dla dziewczyny. Na świat przychodzi jej brat, mama pozostaje z nim w szpitalu, a lekarze walczą o zdrowie Piotrusia. Równocześnie w tym samym czasie do Klary wpada przyjaciółka, Hanka, która oznajmia jej, że w opuszczonym domu mieszka dwóch chłopców. Kim są? Czemu mieszkają w ruinach?

Pisklak Zuzanny Orlińskiej jest powieścią dla młodzieży, w której główną bohaterką jest nastoletnia Klara. Dziewczyna jest raczej cicha, nie należy do zbyt odważnych i przebojowych, te cechy charakteryzują jej przyjaciółkę. Klara stoi często w cieniu, a nudę zabija, tworząc w głowie fantastyczne historie.

Fabuła to przede wszystkim wątek związany z chłopcami, którzy mieszkają w opuszczonym domu. Klara przejmuje się ich losem, chce im pomóc. Powoli zaczyna się z nimi zaprzyjaźniać, poznaje ich historię. Wie, że plan starszego z nich jest raczej niemożliwy do zrealizowania, jednak nie ma śmiałości, by mu o tym powiedzieć. Obecność tych dwóch jest tajemnicą, głównie z powodu Hanki, która zaczyna coraz więcej uwagi poświęcać tym dwóm włóczęgom. Przyjaciółka Klary przez częste odwiedziny u nich zaniedbuje swojego chłopaka, co nie wróży dobrze, bo ten jest zazdrosny i ciekawski, a przy tym niechętny do poznawania i pomocy nowym osobom.

Nieco w tle dzieje się historia rodzinna Klary. Z krótkich rozmów dowiadujemy się, że jej nowo narodzony braciszek jest chory. Dziewczyna nie widziała go, nie chce też odwiedzać go w szpitalu. Martwi się, lecz jej myśli rzadko zaprząta obraz cierpiącego dziecka. Jego los zaczyna być dla niej ważny, gdy znajduje pisklaka, który wypadł z gniazda. To ptaszek uświadamia jej, że tak samo o życie walczy jej brat.

Jest jeszcze jedna historia, którą warto wyróżnić w fabule. Klara ma bujną wyobraźnię, a w wolnych chwilach snuje w głowie opowieści na temat tajemnego rodu wampirów. Przedstawia tę historię tak, jakby jej bohaterowie żyli naprawdę, tuż obok niej. Jest szczegółowa w swoich przemyśleniach i chociaż opowieść z wyobraźni ma wiele luk czasowych i jest pourywana, to można z niej złożyć pewną logiczną całość.

Pisklak porusza kilka ważnych tematów, chociaż nie mówi o nich wprost. Po pierwsze pokazuje młodą dziewczynę, która zaczyna dojrzewać. Dojrzewanie biologiczne to tylko jedna kwestia, inną jest dorastanie do samodzielności, podejmowania decyzji i brania za nie odpowiedzialności. Klara sama musi zdecydować, co powinna zrobić i czy to, co wybierze, będzie słuszne. Pojawia się też wątek przyjaźni i lojalności, a także pierwszej fascynacji płcią przeciwną. Dziewczyna jest skryta, dlatego czasem trudno odgadnąć, co czuje i o czym myśli, jednak ma dobre serce, o czym można przekonać się w powieści kilkukrotnie.

Pisklak wydany został w formie papierowej i jako audiobook. Lektorką jest Mirella Rogoza-Biel. Nagranie ma niecałe pięć godzin, więc można je dość szybko przesłuchać. Lektorka wczuwa się w treść, oddaje emocje towarzyszące głównej bohaterce. Pokusiła się też o zmiany szybkości mówienia, gdy dialog prowadzony był przez różne osoby. Widać to szczególnie, gdy rozmowa toczyła się między Hanką i Klarą.

Pisklak to powieść zaskakująca. Porusza poważne tematy, jednak nie wyciąga ich na pierwszy plan i nie mówi o nich wprost, daje możliwość refleksji. Dzięki temu czytelnik czy słuchacz mogą zastanowić się, jak oni by postąpili w podobnych sytuacjach. Spodziewałam się lekkiej młodzieżowej lektury, a otrzymałam ważną powieść z trudnymi tematami. Nie jest to jednak ten typ książki, który dołuje nas bądź przytłacza nadmiarem filozoficznych treści. To pozycja ciekawa, wciągająca, z pozoru nietrudna, lecz po zapoznaniu się z całością – refleksyjna.

Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa StoryBox.pl

8 komentarzy:

 1. Dobrze, że książka daje możliwość refleksji i nie wysuwa najważniejszych problemów na pierwszy plan.

  OdpowiedzUsuń
 2. książkę już gdzieś widziałam, ale nie miałam okazji czytać, historia wydaje się interesująca, ale na razie tylko wydaje, muszę się przekonać ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa pozycja, podoba mi sie pomysl transferu: troska o pisklaka, a nie o brata, choc podswiadomie o jedno przeciez chodzi. Poszukam :) Pozdrawiam serdecznie!c

  OdpowiedzUsuń
 4. Po przeczytaniu opisu fabuły, zrozumiałam, że to książka ważna. I inna. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba nie jestem już w grupie docelowej, ale jakbym był młodszy o jakieś 40 lat, to bym z pewnością przeczytał

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię takie zaskakujące lektury, tą książkę chętnie przeczytam lub odsłucham wspólnie z córkami.

  OdpowiedzUsuń
 7. Skojarzyła mi się z książkami, które czytałam jako mała dziewczyną. Teraz nie do końca jestem przekonana.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawie zapowiada się ta przygoda czytelnicza, chętnie tytuł podsunę mojej młodzieży pod rozwagę, ciekawa jestem odczuć. :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!