Zagrajmy! – Bankrut

Tytuł: Bankrut
Producent: Nasza Księgarnia
Wiek: 8+
Liczba graczy: 3-6

Pewnie każdy z nas kojarzy targowiska, na których przekupki przekrzykują się, zachwalając swoje towary i negocjując ceny z klientami. Ten gwar na pewno był znany Reinterowi Knizie, który stworzył grę Bankrut.

Każdy z zawodników otrzymuje zestaw kart, a jedna z talii ułożona zostaje na stole. Odpowiada ona za towary, które będą punktowane ujemnie. Gracze równocześnie wymieniają się towarami, nie obowiązuje tu kolejka. Zadaniem każdego uczestnika jest zebranie jak największej liczby towarów, które potem zostaną przeliczone na punkty. By tego dokonać, należy wymieniać się z innymi graczami, proponując im niechciane towary. Jeśli któryś z graczy uzbiera większość kart towaru, może krzyknąć „stop” i zakończyć kolejkę. W zależności od liczby zawodników, rozgrywa się odpowiednią liczbę rund. Wygrywa ten, kto finalnie zbierze najwięcej punktów.

Bankrut to prosta karcianka. Zasady opanuje każdy. Jej zaletą jest fakt, że nie ma tu ustalonej odgórnie kolejki. Zawodnicy równocześnie muszą się przekrzykiwać i wymieniać kartami, zbierając własne towary. Należy być uważnym, słuchać innych i samemu też starać się proponować wymiany. Ta mechanika sprawia, że podczas gry tworzy się gwar, który jednak podsyca atmosferę, gdy zawodnicy starają się, by zostali usłyszani.

Proste zasady i rozbudowana interakcja sprawiają, że gra jest wciągająca i ciekawa. Bankrut uczy graczy rywalizacji, wymaga też od nich skupienia i trochę zuchwałości, która przydaje się w proponowaniu wymiany i przekrzykiwaniu innych. To zabawna gra, która zaskoczyła mnie prostotą, a jednocześnie pomysłowością.

Bankrut składa się wyłącznie z kart. Do pudełka dołączono notatnik do liczenia punktów. Ilustracje do kart wykonała Nikola Kucharska. Bardzo lubię ilustrowane przez nią planszówki. Graficzka ma niepowtarzalny styl, jej rysunki zawsze są atrakcyjne.

Bankrut sprawdzi się jako gra imprezowa. To świetna rozrywka dla grona znajomych, dynamiczna i prosta karcianka, która pozwala wszystkim grać jednocześnie, bez czekania na swoją kolej. Przyjemna i godna polecenia.

5 komentarzy:

 1. Fajna gra, tak ją ciekawie opisałaś ,że aż mnie zainteresowała..
  Świetna na prezent i dla siebie :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobra rozrywka dla znajomych i nie tylko.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja od niedawna zaczęłam się interesować, bo TV bardzo rzadko oglądam :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię taką prostą karciankę, która pozwala się świetnie bawić ze znajomymi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa gra. W ogóle mam wrażenie, że takie targowiska, które przywołujesz są coraz rzadsze.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!