Czas mroku, Anthony McCarten


http://www.taniaksiazka.pl/czas-mroku-anthony-mccarten-p-972655.html
Autor: Anthony McCarten
Tytuł: Czas mroku
Tytuł oryginalny: Darkest Hour
Wydawnictwo: Marginesy
Liczba stron: 310

Winston Churchill – polityk, mówca, premier, patriota. O tym mężczyźnie można powiedzieć wiele i wiele już powiedziano, jednak nadal jego postać rozpala wyobraźnię twórców filmowych, biografów, historyków. Nie dziwi zatem kolejna pozycja dotycząca Churchilla, tym razem autorstwa Anthony’ego McCartena. 

Czas mroku to opowieść o roku 1940. Wojna pustoszy Europę, nikt nie może czuć się bezpieczny. W tych trudnych czasach na czele rządu powinien stać ktoś zdecydowany, odważny, porywający tłumy. Nie jest to jednak łatwe wybrać kogoś takiego – obawy, uprzedzenia, chęć utrzymania władzy sprawiają, że trudno poprzeć kogoś, komu można by było ufać i oddać mu los kraju w ręce.

Postacią, którą opisano w książce, jest Winston Churchill. Postać kontrowersyjna, niezbyt lubiana wśród kolegów polityków, z własnym zdaniem i przyzwyczajeniami, które nazywano często dziwactwami. Bezkompromisowy, odważny, ale też zupełnie inny niż koledzy po fachu. To postać, która mogła albo pogrążyć kraj, albo go uratować. 

Autor biografii skupia się na wycinku historii, ale nie zapomina o przeszłości. Pokrótce przedstawia się dzieciństwo i młodość Churchilla, dając tym samym obraz jego osoby. Dowiadujemy się nieco o jego edukacji, o tym, jak poznał żonę, co robił, nim zajął się polityką. Największy jednak nacisk położono na rok 1940 i wydarzenia, które się wtedy rozgrywały. Są dwa plany – ogólniejszy związany z historią Anglii i Europy i szczegółowy dotyczący polityki, rządu, zmian w nim i władzy, która trafia do rąk Churchilla. 

Wiele mówi się w książce o zdolnościach oratorskich premiera. Był znany z płomiennych mów, które porywały ludzi, dawały nadzieję i otwierały oczy na pewne sprawy. Autor książki przytacza nie tylko fakty historyczne, lecz także fragmenty przemówień, listów, rozmów, które mają pokazać, jak oceniano Churchilla i czasy, w jakich przyszło mu żyć.

Czas mroku to pozycja, która doskonale pokazuje postać Winstona Churchilla. Na pewno spodoba się nie tylko czytelnikom zainteresowanym premierem i jego życiem, lecz także tym, którzy lubią historię i politykę. Szczegółowa, bardzo bogata w treść pozycja zainteresuje osoby, które chcą dowiedzieć się czegoś o II wojnie światowej i samym Churchillu. Dla tych, którzy nie pałają miłością do historii, może okazać się żmudna i trudna, nużąca. Nie polecam osobom, które nie przepadają za biografiami. Jeśli jednak jesteście fanami tego typu opowieści, zdradzających szczegóły z życia znanej osoby, warto sięgnąć po tę książkę.


Książka dostępna w dziale Nowości Księgarni TaniaKsiazka.pl:


4 komentarze:

 1. Winston Churchill to jedna z ciekawszych i bardzo charakterystycznych osób, zapisanych na kartach historii. Z chęcią poznam go bliżej :)

  Pozdrawiam,
  Książkowa Przystań

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety to nie jest obszar moich zainteresowań, ale bardzo fajny tekst. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Historia, polityka, biografia... Nie, to jednak nie jest książka dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mój klimat. Wole bardziej ciekawsze.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!