Wielki sukces trzeciej edycji Festiwalu Apostrof


Siedem dni, siedem miast, ponad dziewięć tysięcy uczestników wydarzeń i niemal pół miliona widzów transmisji internetowych. Dziewięćdziesiąt wydarzeń, w tym spotkania autorskie i dyskusje wokół tłumaczeń, czternaście premier festiwalowych, pop-up restauracja Apostrof Zero Waste, warsztaty kulinarne, wystawa dla najmłodszych oraz najlepsze literackie brzmienia podczas koncertów. Do tego setki podpisanych książek i pytań zadanych autorom. Tak w liczbach wygląda zakończony w minioną niedzielę największy festiwal literacki w naszym kraju – organizowany przez Empik, Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury.Przez cały tydzień, od 14 do 20 maja, w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Szczecinie, Katowicach, Poznaniu i we Wrocławiu odbywały się spotkania literackie. Festiwal otworzył wieczór autorski Doroty Masłowskiej. Rozmowę poprowadził kurator tegorocznej edycji Apostrofu, Jacek Dehnel. Spotkaniu przyglądało się ponad 300 widzów obecnych w Teatrze Powszechnym w Warszawie i ponad 30 tys. śledzących wydarzenie on-line. Na miłośników książek czekali zarówno rodzimi, jak i zagraniczni pisarze. Do Polski przyjechali m.in.: turecki noblista – Orhan Pamuk, brytyjski król horrorów – Graham Masterton, autor okrzyknięty przez The New York Times „mistrzem i wielkim literackim talentem” – ­Nathan Hill, geniusz demonicznego fantasy Peter V. Brett, fińska pisarka Sofi Oksanen oraz A. J. Finn, autor bestsellerowej „Kobiety w oknie”. Z czytelnikami, podczas tournée po festiwalowych miastach, spotkali się m. in. Magdalena Grzebałkowska, Olga Tokarczuk, Dorota Masłowska, Katarzyna Bonda, Natalia Fiedorczuk, Wojciech Chmielarz, Jakub Żulczyk, Jacek Dukaj, Jacek Hugo-Bader, Mariusz Czubaj oraz Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil.

– Bardzo się cieszę, że w tym roku mogłem współtworzyć trzecią już edycję Festiwalu Apostrof. Mam nadzieję, że ten duch wspólnej fascynacji światem poprzez literaturę, poprzez książki, to coś, co utrzyma się dłużej niż ten intensywny festiwalowy tydzień – powiedział po festiwalu Jacek Dehnel, kurator tegorocznej edycji Apostrofu.

Organizatorzy przygotowali również niestandardową zapowiedź festiwalu, czyli Książkowy Zestaw Ratunkowy – pierwszą tego rodzaju inicjatywę w Polsce. Każdego dnia w Warszawie w zestawach ratunkowych można było znaleźć nowy tytuł i zaspokoić tym samym nagłą potrzebę czytania. Akcja miała na celu promocję czytelnictwa oraz zapoznanie miłośników literatury z książkami autorów goszczących na Apostrofie. – Co roku staramy się przygotować dla czytelników – w ramach zaproszenia na festiwal – coś zaskakującego i wciągającego. Sądząc po odbiorze tegorocznej akcji na Facebooku i Instagramie, zasięgi liczone w setkach tysięcy odbiorców, wygląda na to, że znów się udało – podsumowuje Marcin Maćkiewicz z Empiku, koordynator festiwalu.

W klubie festiwalowym Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury działała przyciągająca tłumy pop-up restauracja z menu i cyklem wydarzeń inspirowanych trendem zero waste. Pomysły na to, jak nie marnować jedzenia przedstawiły Maia Sobczak oraz Sylwia Majcher. W Ogrodzie Powszechnym rozmawialiśmy również o naturze z Weroniką Muszkietą oraz Olą Sieńko. Najmłodsi mieli okazję zobaczyć plenerową wystawę „Mrówki wspaniałe”, której kuratorką była Ewa Solarz. Na muzycznej scenie Apostrofu pojawili się EABS, Karolina Czarnecka ze swoim nowym projektem UV, Bisz i Radex w towarzystwie Katarzyny Nosowskiej oraz Król. Na scenie wystąpił również teatr improwizowany Klancyk. – Program wydarzeń w Ogrodzie Powszechnym jest dla nas niezwykle ważną częścią festiwalu, decyduje o jego wyjątkowej atmosferze, pełni funkcję klubu festiwalowego, w którym spotyka się nie tylko publiczność Apostrofu, ale też odbywających się nieopodal Warszawskich Targów Książki – dodaje Marcin Maćkiewicz.

Warszawska widownia festiwalu przez cały czas trwania Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury mogła korzystać z nowoczesnego fotoplastykonu, który był przeglądem 70 lat spotkań z kulturą w technice VR. Wirtualną podróż w czasie odbyły setki osób. Ta wyjątkowa instalacja multimedialna powstała z okazji jubileuszu 70-lecia Empiku.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury, 14-20 maja 2018 roku
Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice i Szczecin
Organizator: Empik
Partnerzy: Teatr Powszechny w Warszawie, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Muza, Wydawnictwo Wielka Litera, Wydawnictwo W.A.B., Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Świat Książki, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Fabryka Słów, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Albatros, Dom Wydawniczy Rebis, Wydawnictwo Buchmann, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo Prószyński i Ska, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Strefa Wolnosłowa, Stół Powszechny, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego
Patroni Medialni: POLITYKA, VOGUE, lubimyczytac.pl, Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, cojestgrane24, TOK FM

Informacja i zdjęcia Business & Culture

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Daj znać, co sądzisz o wpisie!