Co się stało?, Karolina i Hans Lijklema


Autor: Karolina i Hans Lijklema
Tytuł: Co się stało?
Wydawnictwo: Widnokrąg
Liczba stron: 32

Co może się wydarzyć, gdy chodzi się po ciemku? Jakie skutki ma karmienie brata? Co może stać się, gdy w prezencie urodzinowym dostaje się kanarka i kota jednocześnie? A jaki efekt ma granie z tatą w piłkę? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z serii książeczek dla dzieci pod tytułem Co się stało?.

Seria książek Co się stało? Karoliny i Hansa Lijklemów to bardzo krótkie opowiastki dla dzieci podzielone według tematów. Do serii należą książki o bałaganie, plamach i wypadkach. Każda z nich zawiera krótkie, dwuzdaniowe historyjki opatrzone rysunkiem pasującym do opisywanego wydarzenia. Schemat opowiastek jest ten sam – po tytułowym pytaniu „co się stało?” pada zabawna odpowiedź. Są one związane z tematem książek. I tak na przykład bałagan wziął się od samodzielnej wymiany worka w odkurzaczu, plama od karmienia brata, a wypadki od chodzenia w ciemności.

Najważniejszą rolę w książkach odgrywają rysunki. To one uzupełniają historię i sprawiają, że mają one sens. Dzięki nim można dowiedzieć się, jaki był efekt konkretnych zdarzeń i czynów. Z odpowiedzi udzielonych na pytanie często nic nie wynika. Dopiero obrazek naprowadza na skutek wydarzenia.

Tekst jest jednak niezbędny. To on sprawia, że książki pełne są humoru. Odpowiedzi na tytułowe pytanie często zdają się niewinne, ale nie można się nie uśmiechnąć, gdy się je czyta. To typowe odzywki dzieci, które nie zdają sobie sprawy z tego, że to, co zrobiły, mogło mieć poważne konsekwencje.

Seria Co się stało? to zabawny cykl książeczek w sam raz dla dzieci. Idealna do samodzielnej lektury maluchów, które dopiero uczą się składania liter, ale też dla tych, którym czytają rodzice. Może prowokować rozmowy i żarty, a przy tym jest świetną rozrywką.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Widnokrąg:


2 komentarze:

  1. A moja rodzina jakieś fatum - żadnych dzieci, co bym mogła zaszczepiać miłość do czytania!

    OdpowiedzUsuń
  2. Sympatycznie się prezentują, chętnie podchwytuję pomysł na książkowy prezent. :)

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!