Sherlock Holmes. Odcienie czerni, Adam Chyliński, Bartosz Szpak


https://audioteka.com/pl/audiobook/sherlock-holmes---odcienie-czerni
Autor: Adam Chyliński, Bartosz Szpak
Wydawnictwo: Audioteka
Czas trwania: 6 godzin 19 minut

Wielka Brytania ponosi ogromną klęskę w wojnie w Afganistanie. Żywi wracają jedynie dwaj mężczyźni, w tym Watson. Kilka lat później Sherlock Holmes próbuje rozwiązać zagadkę tego niepowodzenia, jednak ubiega go Irene Adler, która ośmiesza detektywa i sprawia, że trafia on do więzienia. Sherlock ucieka z niego i znika. Pięć lat po tym wydarzeniu do Watsona dociera list, w którym ktoś sugeruje, że ma informacje na temat klęski w Afganistanie, które rzucą nowe światło na tę sprawę. Mężczyzna postanawia sprawdzić, czy te rewelacje w ogóle istnieją.

Sherlock Holmes – Odcienie czerni Adama Chylińskiego i Bartosza Szpaka to opowieść osadzona w Londynie na początku XXI wieku. Miasto nie jest już takie samo – zabudowano je wzwyż, co miało dać bogaczom dostęp do świeżego powietrza. Ciężka, dusząca atmosfera towarzyszy jednak nawet górnym partiom miasta.

Sherlock Holmes – Odcienie czerni to słuchowisko, które zachwyca wykonaniem. Zacznijmy od tego, że w role bohaterów wcielają się prawdziwe gwiazdy – Robert Więckiewicz jako Holmes, Jacek Braciak jako Watson, Andrzej Mastalerz w roli Lestrade’a, Mariusz Bonaszewski jako premier Bellinger, a do tego Paulina Holtz w roli Mary Watson. To nie wszystko! W nagraniu uczestniczyli też znani lektorzy: jako narrator Miłogost Reczek, a w rolach drugoplanowych m.in. Maciej Kowalski, Krzysztof Plewako-Szczerbiński, Roch Siemianowski, Tomasz Sobczak czy Andrzej Hausner. Oprócz świetnych głosów jest też świetna realizacja. Nie brakuje dźwięków w tle – kroków, szelestów, szmerów, które sprawiają, że podczas słuchania można całkowicie zatracić się w nagraniu, niemal stopić z opowieścią. I jako wisienka na torcie – muzyka. Bardzo klimatyczna, pasująca do opowieści i do powieści o Holmesie.

Głównym tematem słuchowiska jest rozwiązanie sprawy sprzed lat, która mimo upływu czasu nadal budzi emocje wśród społeczeństwa. Nim jednak Watson trafi na właściwy ślad, stanie się wiele rzeczy, które z pozoru będą wydawały się nieistotne i poboczne dla głównego tematu. Nic jednak bardziej mylnego, a każda drobnostka może mieć znaczenie.

Historia ma sporo zwrotów akcji. Nie brakuje też typowego dla Holmesa zachowania – szorstkości, niezrozumiałych wywodów, skrytości, działania na własną rękę. To kwintesencja tej postaci, coś, co od razu skierowało moje myśli ku filmowi z Robertem Downey’em Jr. i Jude’em Law – ten sam klimat, naprawdę. Nie wiem, jak twórcom udało się osiągnąć taki efekt, ale lepiej być nie mogło – tak właśnie powinien wyglądać Holmes. Mroczny, brudny, ciemny Londyn, szorstkość obycia głównego bohatera, Watson, który nieco z pobłażaniem patrzy na niektóre zachowania przyjaciela, a do tego zagadka, która okaże się poważną sprawą.

Coś, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, to tło akcji. Autorzy zbudowali swoją opowieść w nieco innych warunkach niż klasyczne. Londyn z ich historii przypomina nieco miasto, na myśl o którym aż ciśnie się na usta słowo „steampunk”. Bardzo dobrze to wypada.

Sherlock Holmes – Odcienie czerni jest słuchowiskiem wysokiej klasy. Doskonale zrealizowane, wciągające nagranie z interesującą historią. Słucha się doskonale, klimat jest rewelacyjny, wykonanie powala. Nie można się do niczego doczepić. Koniecznie posłuchajcie.


Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości Audioteka.pl:
6 komentarzy:

 1. Niestety nie lubię audiobooków, ale historia wydaje się rewelacyjna. Gdyby była to wersja papierowa, pewnie bym sięgnęła.

  Pozdrawiam i zapraszam:
  Biblioteka Feniksa

  OdpowiedzUsuń
 2. Coś czuję, że ta książka to po prostu dobrze napisany fanfik z Sherlockiem w roli głównej :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciężko mi się słucha audiobooków, ale jak wysokiej klasy, w moich ulubionych klimatach, to czemu nie. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś audiobooki to nie moja bajka, po prostu nie trawię tego, ale ta historia mnie zaciekawaiła ten Sherlock <3

  http://recenzentka-doskonala.blogspot.com/2018/05/przedpremierowo-ja-chyba-zwariuje-agata.html

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!