Spirit Animals. Polowanie, Maggie Stiefvaterhttps://audioteka.com/pl/audiobook/spirit-animals-tom-2-polowanie
Tytuł oryginalny: Hunted
Wydawnictwo: Wilga
Czas nagrania: 5 godzin 29 minut

Abeke, Meilin, Conor i Rolland szkolą się pod okiem Zielonych Płaszczy. Próbują wzmacniać swoje więzi ze zwierzoduchami, które przywołali podczas ceremonii. To Poległe Bestie, które wróciły w trudnych czasach i związały się z nowymi opiekunami. Dzieci muszą też zacząć ufać sobie nawzajem, dlatego uczą się współpracy i działania w grupie. Tymczasem w innym miejscu ich krainy ktoś rozdaje nastolatkom Żółć, miksturę, która tworzy więzi z innymi zwierzoduchami, ale nie jest to ten sam rodzaj związku, co ten powstały podczas ceremonii. Czy uda się powstrzymać ten proceder? Czy dzieciom uda się odnaleźć kolejny kamień i w ten sposób zdobyć przewagę nad wrogiem?

Spirit Animals to cykl książek dla młodzieży. Każdy tom napisał inny autor, wszyscy jednak opowiadali historie osadzone w świecie Erdas. Autorem pierwszego tomu jest Brandon Mull, drugi tom, czyli Polowanie, napisała Maggie Stiefvater, autorka takich powieści jak Król Kruków czy Drżenie. Powieści doczekały się również wydania audiobookego. Lektorem wszystkich jest Andrzej Hausner, który świetnie interpretuje tekst. Dialogi w jego wykonaniu nie są sztuczne, w odpowiednich momentach jego głos wyraża emocje. Dzięki temu opowieść jest barwna i żywa, nie nudzi, za to idealnie nadaje się nawet dla młodszych słuchaczy, którzy wciągną się w słuchanie od pierwszej minuty.

W tym tomie ponownie mamy do czynienia z poszukiwaniem kamienia należącego do Wielkiej Bestii. Zanim dzieci dotrą do dzika, który jest kolejnym na ich liście zwierzoduchem, którego należy przekonać do współpracy, będą musiały natrudzić się w podróży. Czekają ich niebezpieczeństwa, rozdzielą się też z dotychczasowymi towarzyszami. Nie obejdzie się bez niespodzianek – w tym zetknięcia się z działaniem Żółci, czyli mikstury, która ma działać jak nektar, który podaje się nastolatkom podczas ceremonii przywołania zwierzoducha.

Drugim ważnym tematem w powieści jest zaufanie. Dzieci są sobie obce, każdy pochodzi z innego świata. Muszą nauczyć się współdziałać, pracować w grupie, ufać sobie. Od tego zależy powodzenie ich misji i życie towarzyszy. Każdy ma inne umiejętności, charakter, więc bywa różnie z dogadywaniem się. Tak samo działa współpraca ze zwierzoduchami. Dla Abeke kontakt z Urazą jest czymś naturalnym, szybko okazuje się, że mają wspólny język. Meilin raczej lekceważy swojego zwierzoducha, a Conor nie zawsze jest w stanie wyczuć, czy rozumie to, czego oczekuje od niego Briggan. Natomiast Rollan i jego ptak zupełnie się nie dogadują.

Drugi tom podejmuje schemat pierwszego – większość opowieści dotyczy dzieci, ich współpracy i relacji ze zwierzoduchami. Potem następuje wędrówka, której celem jest pomoc kolejnej z Wielkich Bestii. Oczywiście po drodze czeka ich wiele nieprzewidzianych sytuacji, a w finale dotrą tam, gdzie zamierzali, i będą musieli spróbować wykonać swoje zadanie. Gdyby nie to, że na okładce widnieje nazwisko Maggie Stiefvater, nie uwierzyłabym, że ten tom napisał inny autor niż pierwszy. Styl opowieści jest taki sam, różni się jakimiś niuansami, które czasem trudno wyłapać. Być może jest to też wina polskiego tłumaczenia, które potraktowało tekst w ten sposób, że trudno wyczuć inny styl opowieści. Niemniej oba tomy wydają się spójne i nie ma się wrażenia, że to książki napisane przez różnych pisarzy.

Spirit Animals. Polowanie to drugi tom cyklu młodzieżowo-fantastycznego, w którym głównymi bohaterami są nastolatkowie. Trudno w treści wyczuć, że postacie mają zaledwie po jedenaście lub dwanaście lat, nie zapomniano jednak o tym, że każde z nich to inna osobowość, charakter. To duży plus tej opowieści. Cykl zapowiada się naprawdę ciekawie i z chęcią poznam kolejne tomy. A ponieważ lektorem wszystkich części jest Andrzej Hausner, jestem jeszcze bardziej skłonna kontynuować tę przygodę w formie audiobookowej i wam też polecam.Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości Audioteka.pl:


4 komentarze:

 1. Bardzo lubię pióro Maggie Stiefvater, ale tej serii jeszcze nie znam. Chyba czas to nadrobić. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam ani jednej książki tej autorki. Będę miała na uwadze ten tytuł - idealna pozycja dla młodzieży :) a w przyszłości wiążę pracę właśnie z nią

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam na półce inną książkę tej autorki - "Wyścig śmierci". Zaintrygowała mnie po kilku stronach, ale nie miałam jeszcze czasu się za nią zabrać. Trafiła jednak do kolejki. :)

  Spirit Animals brzmi jak coś totalnie dla mnie - czasem lubię oderwać się od ciężkich klimatów i popłynąć na fali przyjemnej młodzieżówki. Takie serie są zazwyczaj bardzo sympatyczne.

  Pozdrawiam serdecznie. :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!