Indeks szczęścia Juniper Lemon, Julie IsraelAutor: Julie Israel
Tytuł: Indeks szczęścia Juniper Lemon
Tytuł oryginalny: Juniper Lemon's Happiness Index
Wydawnictwo: IUVI
Liczba stron: 372

Juniper straciła siostrę i nadal nie może się pozbierać po jej śmierci. Ciągle wspomina Camillę, wzdryga się na myśl o tym, że inni patrzą na nią z litością, a na dźwięk imienia siostry cała tężeje. Dni bez niej są smutne, o czym przypomina dziewczynie indeks, który prowadzi. Wszystko zmienia się jednak, gdy Juniper znajduje list Camilli adresowany do tajemniczego „ty”, z którym ta zrywa. Czy siostra miała chłopaka? Dlaczego jej o nim nie powiedziała? Juniper postanawia go odnaleźć i wręczyć mu list, by i on mógł pożegnać się z Camillą.

Indeks szczęścia Juniper Lemon Julie Israel to powieść młodzieżowa, której główną bohaterką jest Juniper. Dziewczyna niedawno straciła siostrę, a wraz z nią matkę, która odcina się od wszystkiego, milcząc i nie zwracając uwagi na młodszą córkę. Juniper tęskni za Camillą, a z żałobą próbuje sobie poradzić, prowadząc indeks. Na fiszkach zapisuje dni bez siostry i najważniejsze informacje z nimi związane, wspomina o plusach i minusach ostatniej doby.

Akcja nie skupia się jednak na żałobie, a przynajmniej nie na tej smutnej odmianie związanej z płaczem i często nawet depresją. Gdy Juniper znajduje list Camilli, postanawia, że odnajdzie adresata i mu go odda. To staje się jej celem, sposobem na radzenie sobie ze stratą. Dziewczyna odkrywa tajemnice siostry i stara się czegoś więcej o niej dowiedzieć. Bywa smutna, przybita, nie chce litości, ale czasem nie potrafi radzić sobie z prostymi rzeczami jak zajęcia artystyczne, które przypominają jej o wypadku siostry. Mimo to jest naprawdę dzielna, chociaż powoli zaczyna mieć obsesję na punkcie tajemniczego chłopaka siostry. Być może uznaje, że tylko dzięki temu, że go pozna i odda mu list, będzie w stanie zamknąć ten straszny rozdział swojego życia.

Drugim tematem – poza szukaniem „ty” – jest pomoc innym ludziom. Juniper przypadkiem odkrywa sekrety znajomych ze szkoły i postanawia się z nimi zaprzyjaźnić. W ten sposób ratuje ich przed samotnością i wyobcowaniem. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że w ten sposób buduje przyjaźń na kłamstwie, co może w każdym momencie wyjść na jaw. Robi to w dobrej wierze, ale skutki mogą okazać się całkiem odwrotne niż planowane.

Jest też w powieści wątek uczuciowy. Trzeba przyznać, że jest zbudowany w sposób bardzo przemyślany. Autorka nie daje jasnych sygnałów, kogo bardziej lubi Juniper, a jednak podejrzewamy, jak rozwinie się ten wątek. Nie jest on jednak przesłodzony i nie przyćmiewa głównego tematu związanego z Camillą. To dobrze, że wszystko jest wyważone, bowiem nie mamy wrażenia sztuczności. Poza tym poruszane w książce wątki poboczne wzbogacają fabułę, ale i tu zadbano o to, by nie przytłoczyły sprawy najważniejszej, czyli poszukiwania „ty”.

Indeks szczęścia Juniper Lemon to pozycja bardzo ciepła, urocza, ale też pokazująca, jak radzi sobie ze stratą główna bohaterka i inne osoby, które znały Camillę. Nie zawsze jest to smutek i łzy, czasem wręcz przeciwnie – śmierć zmotywowała Juniper do wypełnienia misji, którą zaczęła jej siostra, czyli zerwania z chłopakiem i pomocy innym samotnym osobom. Powieść czyta się z dużym zainteresowaniem, w odpowiednim momencie pojawia się wzruszenie, w innym uśmiech. To pozycja napisana bardzo dobrze, ciekawa i wciągająca. Polecam z całego serca.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa  IUVI:

Książka do wypożyczenia w bibliotekach, sprawdź: w.bibliotece.pl


9 komentarzy:

 1. Lubię realne książki, gdzie tak jak w prawdziwym życiu występują różne emocje... Myślę, że mogłaby mi się spodobać! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje się ciekawą pozycją 🤔🤔🤔
  Zainteresowałaś mnie

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka wydaje się dość ciekawa, zerknę w wolnej chwili

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy raz widzę tę książkę. I muszę przyznać, że zaciekawiła mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak czytam ta recenzję i to raczej nie dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo zachęciłaś mnie do przeczytania tej książki. A piękna okładka jeszcze tę chęć wzmaga :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Historia zupełnie nie w moim stylu, więc choć oceniasz pozytywnie, ja się nie skuszę :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa jest z pewnością.. strata bliskiej osoby jest trudnym tematem, więc jestem ciekawa jak poradziła sobie z nim osoba pisząca tę książkę:)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!