"Pod presją" Michelle FalkoffAutor: Michelle Falkoff
Tytuł: Pod presją
Tytuł oryginalny: Pushing Perfect
Wydawnictwo: Feeria Young
Liczba stron: 318

http://pantomasz.pl/pod-presja-falkoff-michelle,p422491,c

Kara jest bardzo dobrą uczennicą, wzorową córką, nauka jest dla niej najważniejsza. Wie, że tylko dzięki dobrym stopniom będzie mogła wyrwać się ze swojego miasta, dostać się na odpowiednie studia i zacząć żyć bez łatki, którą jej przypięto. Niestety, presja ze strony rodziców, by być perfekcyjną, jest tak silna, że dziewczyna nie wytrzymuje. Odcina się od przyjaciółek, nie chcąc im powiedzieć, że wcale nie jest idealna. Nowa znajoma wysłuchuje jej historii i proponuje zażycie tabletek, które pozwolą jej się zrelaksować, zapomnieć o stresie i skoncentrować. Niestety, ktoś widzi, gdy Kara kupuje proszki i ma na nią haka... Co dziewczyna będzie musiała zrobić, by jej tajemnica nie wyszła na jaw?

Pod presją Michelle Falkoff to książka dla młodzieży, której główną bohaterką jest Kara. Dziewczyna jest też narratorką powieści. Kara to ambitna uczennica, ale nieco zamknięta w sobie i nieśmiała. Rodzice dopingują ją, by była jak najlepsza, jednak stres, ataki paniki i presja, jaką na nią wywierają, jest równie silna. Dziewczyna nie chce, by jej wizerunek perfekcyjnej córki i uczennicy upadł, dlatego kłamie, wycofuje się, gdy ludzie chcą z nią nawiązać kontakt i zamyka w sobie. Czy uda jej się otworzyć przed nowymi znajomymi?

Trudno orzec, co jest głównym tematem pozycji. Na początku dostajemy opowieść o dziewczynie, która chce być idealna, a przez pewne drobne problemy, które psują ten wizerunek, odcina się od znajomych, zmienia swój styl i sprawia, że przyjaciółki nie mogą zrozumieć, czemu to robi. Kara kłamie, by zachować pozory. Ze swoimi problemami jest całkiem sama. Nie zwierza się nikomu, nie może liczyć na niczyją pomoc. Potem jednak znajduje sposób na zdanie egzaminu, który wcześniej bardzo ją stresował – bierze tabletkę, która pozwala jej się skupić, ale usuwa stres. Niestety, nagle wszystko się wali – ktoś zrobił jej zdjęcie, gdy kupowała proszki, a teraz ją szantażuje. I na tym skupia się druga część pozycji – na szukaniu osoby, która chce zastraszyć dziewczynę. 


Można zatem rzec, że jest to książka pokazująca psychikę dziewczyny, która chce być perfekcyjna, idealna, ale by to zrobić, musi chwytać się rzeczy, które nawet ją samą brzydzą – jak kłamstwo czy wspomagacze farmakologiczne – a z drugiej strony coś na kształt sensacji, której głównym tematem jest szukanie szantażysty i odkrywanie, że nie tylko Kara ma z nim problem. To książka, która pokazuje, że dzieciaki są w stanie zrobić bardzo wiele, by ukrywać swoje tajemnice. A przez to tworzą się nowe sekrety, które muszą ukrywać.

Byłam zaskoczona, gdy do wątku Kary – który i tak jest dość rozbudowany i przejmujący – dołożono jeszcze motyw z szantażem. Całość jest przemyślana i interesująca, momentami trzyma w napięciu, ale też nie zapomina o wcześniej podjętych wątkach – choćby relacji z rodzicami czy nowych znajomych i tego, jak Kara się zmienia dzięki nim. 

Pod presją to naprawdę niezła książka młodzieżowa. Pokazuje, jak wiele jest w stanie zrobić główna bohaterka, by nie rozczarować rodziców, lecz także jak bardzo jest zmotywowana, by nie pozwolić obcej osobie zniszczyć sobie życia. Kara nie jest pustą nastolatką, jest postacią, którą się podziwia i której się kibicuje, mimo niektórych jej decyzji. Zachęcam was do lektury, jeśli lubicie powieści młodzieżowe bez wątków fantastycznych, za to z ciekawą fabułą, która daje do myślenia.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości księgarni PanTomasz.pl:

pantomasz.pl


2 komentarze:

  1. Wprawdzie nie przepadam za literaturą młodzieżową, jednak ta propozycja porusza ważne tematy warte przeczytania.

    OdpowiedzUsuń
  2. Fabuła mnie zaciekawiła, więc jeśli uda mi się ją znaleźć, to z chęcią przeczytam.
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!