"Ślady" - Janusz L. WiśniewskiTytuł: Ślady
Liczba stron:  92
http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/2781/Slady---Janusz-Leon-Wisniewski

Janusz L. Wiśniewski jest naukowcem i pisarzem. Jest doktorem informatyki i doktorem habilitowanym chemii. Ma na swoim koncie wiele bestsellerów – w tym „Samotność w sieci” czy „Bikini”. Pisze także opowiadania. Jego książki ukazują się w wielu krajach. Najnowsza książka „Ślady” ukazała się dzięki Wydawnictwu Literackiemu.

Jest to zbiór opowiadań, które dotykają tematów miłości i wszystkich jej barw – zdrady, tęsknoty, bólu, rozstań, ale też wsparcia i lojalności. Głównym wątkiem jest więc pragnienie miłości. Jest ona różnorodna – miłość do drugiej osoby, ale też do dziecka lub rodzica. 

W krótkich tekstach poznajemy wiele osób. Są bardzo różne – mają różne doświadczenia, są w różnym wieku, mają inne zawody… Każda z tych osób, a są to głównie kobiety, opowiada o tym, co ich spotkało. Czasem opowieści wyglądają jak monolog, który bohaterowie kierują do słuchacza (świadczą o tym wtrącenia typu „widzi pan”, które podtrzymują kontakt). Są też historie, które opowiada narrator. 

Wiele opowieści pokazuje nieszczęśliwą miłość – taką, która doświadczyła bólu i zdrady. Jednak dają też nadzieję, bo w większości bohaterowie wciąż wierzą, że gdzieś czeka na nich odpowiednia osoba.

Język jest jak zwykle u tego autora bardzo kunsztowny i przemyślany. W krótkich formach i z różnymi bohaterami mógł on pozwolić sobie na nieco inne style. Czasem wyczuwałam w opowieściach szczyptę ironii, czasem ból albo tęsknotę. Wydaje mi się, że nikt nie potrafi tak pisać o miłości jak Wiśniewski. Zdaje się, że przejrzał on duszę ludzką i potrafi dotrzeć do takich jej zakamarków, które są głęboko ukryte. Widać to w jego opowiadaniach – nie są one sztuczne, bohaterowie są bardzo zwyczajni, tacy jak my i ludzie wokół nas. Poza tym porusza on uniwersalny i bogaty temat, który pokazuje w różnym świetle.

Zaskoczeniem dla mnie był fakt, że na kartkach książki znalazło się tak mało tekstu. Był on rozłożony pośrodku strony. Opowiadania były krótkie, czasem zaledwie pięciostronicowe, dlatego może tekst jest tak ułożony. 

Książka pozbawiona jest ozdobników graficznych – tytuły wydrukowane są wersalikami, nieco pogrubionymi, ale to jedyna zmiana w czcionce, jaką zauważyłam. Są oczywiście kursywy, ale mają ten sam krój, co reszta tekstu.

Jedyne, co mi przeszkadzało od strony redakcji to fakt, że nie zawsze wiedziałam, kiedy zaczyna się monolog danej osoby. W jednym opowiadaniu narracja trzecioosobowa opisywała losy dziewczyna, a potem ona sama zabrała się za opowieść, jednak nie zostało to wyróżnione za bardzo (nie było ani myślnika, ani cudzysłowu). Poza tym znalazłam jeden błąd – brak polskiej litery w wyrazie. Poza tym książka była zrobiona bardzo dobrze.

Zbiorek ten czyta się świetnie. Tematyka przedstawiona została w różnych odcieniach, dlatego nie nudzi, a wciąga. Krótkie teksty pozwalają szybko przebrnąć przez historie. Jak zwykle nie zawiodłam się na twórczości Wiśniewskiego, a na dodatek zdobyłam nowy cytat do swojej kolekcji.

Polecam tym, którzy chcą zobaczyć, jak miłość i jej odcienie widzi mężczyzna, o którym mówi się, że zna kobiece dusze na wylot. Bohaterami w tym zbiorze są głównie panie, które przedstawiają swoje historie. Czyta się szybko, czasem można się wzruszyć, a czasem zamyślić. Czego więcej potrzeba? Znajdźcie chwilę, w końcu to tylko 92 strony śladów uczuć…

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego:
 

14 komentarzy:

 1. "Wydaje mi się, że nikt nie potrafi tak pisać o miłości jak Wiśniewski. Zdaje się, że przejrzał on duszę ludzką i potrafi dotrzeć do takich jej zakamarków, które są głęboko ukryte". - zgadzam się z tym w pełni :) Ten zbiorek już za mną i chociaż jakoś szczególnie mnie nie urzekł to mimo wszystko bardzo mi się podobał.

  OdpowiedzUsuń
 2. Taka króciutka :( Ale i tak z wielką chęcią bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakoś nie potrafię przekonać się do tego autora. Przeczytałam jedną jego książkę i dostałam jakiejś blokady. W sumie sama nie wiem czemu:/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja przez pewien czas też tak miałam - pochłonęłam Samotność, a potem nic. Dopiero po jakimś czasie zabrałam się znowu i od razu przeczytałam trzy książki. Może musisz poczekać?

   Usuń
 4. Nie czytałam nic tego autora, ale oczywiście o "S@motności w sieci" słyszałam. "Ślady" też obiły mi się o uszy, chociaż dopiero teraz czytam recenzję tej książki. Zapewne nie sięgnę po ten tytuł, w nadmiarze innych pozycji nie znajdę na niego czasu, ale myślę, że jest interesującą lekturą i na pewno wielu osobom się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo chcę przeczytać jakąś książkę Wiśniewskiego... BARDZO!

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba też muszę poczekać - nijak ochoty nie mam

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie przypadła mi go gustu jedna z książek tego autora, była dla mnie za ciężka pod względem języka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo chciałabym przeczytać. Szkoda tylko, że taka krótka ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam już w tym tygodniu recenzję tej pozycji na innym blogu. I była także pochlebna. Zapisuję tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 10. Muszę zapoznać się z choć jedną książką tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 11. Tego autora nie znam wcale, dlatego może zacznę przygodę z nim od tej właśnie książki. Co uważasz?

  OdpowiedzUsuń
 12. Wychwyciłaś wiele wad jeżeli chodzi o korektę i samo przedstawienie czy druk. Mi to co wymieniłaś - absolutnie nie przeszkadzało. Co więcej - tekst tak wyśrodkowany sprawił, że czytało mi się jeszcze lepiej. Tak miało być. Wszystkie książki Wiśniewskiego wydawane przez Wydawnictwo Literackie są tak drukowane. Za tę spójność uwielbiam to Wydawnictwo. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy ja wiem, czy wiele wad? Nie sądzę. Jeśli chodzi do druk to jest to dla mnie trochę marnowanie strony, dlatego to zauważyłam :)

   Usuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!