"Renisowe opowieści" - Aneta RzepkaAutor: Aneta Rzepka
Tytuł: Renisowe opowieści
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RW2010
Liczba stron: 44

Aneta Rzepka jest autorką książki dla dzieci pt. „Renisowe opowieści”. Książka została wydana w 2013 roku.

Renis jest psem wychowanym przez wilki. Nie wie jednak o tym, do momentu w którym stary, samotny wilk nie obejmuje nad nim pieczy. Widząc swoje odbicie w wodzie, Renis jest zaskoczony. Chce jednak wszystkim udowodnić, że potrafi być wilkiem. Uczy się pod czujnym okiem Atusa i po przygotowaniu staje do egzaminu, który ma mu pozwolić założyć rodzinę i pokazać, że jest prawdziwym wilkiem. Po trudnym zadaniu udaje mu się zdobyć nowy przydomek - Renis Dzielni i zostaje uznany za członka watahy. Pomaga matce w sprawach domowych i wspomina piękną wilczycę, która jednak oddała serce innemu. Nie jest on jednak jej godny, co udowadnia zachowaniem w stosunku do dziecka człowieka. Renis broni malucha i oddaje go ludziom, czym zaskarbia sobie względy pięknej Lary. Wilczyca ma jednak pewien problem – rodzina ją wydaliła, bo pomogła Renisowi, a nie swojemu partnerowi. Gdy Renis wyjaśnia całą sprawę, Lara przyznaje, że chce być z nim, z nikim innym.

Książka pisana w pierwszej osobie opowiada o przygodach psa wychowanego przez wilki. Renis jest dzielnym i odważnym bohaterem, który musi stawić czoła wielu przeciwnościom losu. Staje się głową rodziny, po śmierci ojca szybko dorasta. Nie chce jednak zabijać zwierząt, boi się tego. Dopiero pod skrzydłami nauczyciela zdobywa doświadczenie i wiedzę. Renis bywa nieco oschły, ale ogólnie to interesujący bohater, który musiał wiele przejść nim zdobył to, na co tak długo pracował.

Język jest prosty. Bohaterami są zwierzęta, chociaż w tle pojawiają się ludzie. Osiem krótkich opowieści daje nam obraz życia Renisa i jego przyjaciół. W każdej z historii znajdziemy ważne prawdy życiowe, które podają czytelnikowi zwierzęta. Jest tu mowa o odwadze, lojalności i sprawiedliwości. 

W treści znajdziemy zarówno bohaterów dobrych jak i złych. Oddzielenie ich od siebie jest wyraźne, tym bardziej, gdy ten zły w końcu dostaje karę, a dobry zyskuje nagrodę za swoje działania. Typowa walka dobra ze złem jest tu dobrze wykorzystana. 

Krótka książeczka nie pozbawiona została dobrze wykonanej korekty i redakcji. Inicjały rozpoczynające kolejne rozdziały i podrozdziały są miłym wyróżnikiem, a wcięcia akapitowe zapewniają łatwiejsze czytanie. Nie zawsze pamięta się o takich drobnostkach, które cieszą oko. Na dodatek błędów nie widać, co jest dużym plusem.

Moim zdaniem to uniwersalna książka, która spodoba się młodym czytelnikom, którzy będą świetnie bawić się w towarzystwie psa o wilczych zapędach. Na dodatek nauczą się kilka ważnych rzeczy z niej. Krótkie opowieści pozwolą odpocząć po czytaniu jednej przygody i sprawią, że dziecko nie zmęczy się.

Komu polecam? Na pewno rodzicom, którzy chcą dać pociechom coś mądrego i uniwersalnego. Niektóre rzeczy powiedziano tu wprost, inne są nieco bardziej zakamuflowane, jednak to dobrze napisana powieść, która przyniesie radość i zadumę młodym czytelnikom. Dzieci na pewno polubią Renisa, który wcale nie miał łatwo w życiu. Mam nadzieję, że lektura ta okaże się dla nich tak samo wartościowa, jak dla mnie.

Ebook otrzymałam od autorki, pani Anety Rzepki. Dziękuję za zaufanie.

6 komentarzy:

 1. Sama z chęcią bym przeczytała;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Aneta Rzepka ma bardzo fajny styl i przyjemne pióro, ale po tę pozycję raczej się nie pokuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Twórczość Anety Rzepki odbieram całkiem pozytywnie, więc jak tylko znajdę czas to chętnie poznam powyższą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Całkiem przyjemna książeczka. W rodzinie póki co nie mam żadnych dzieci, ale będę o niej pamiętać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się super!!! Sama chętnie przeczytałabym tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!