"Troskliwy Trufelek" - Edyta ZarębskaLiczba stron: 95

Edyta Zarębska jest autorką książek z serii „Klub Kociaków Słodziaków”. Wszystkie części wydane są przez Papilon należący do Grupy Wydawniczej Publicat. W 2013 ukazał się jeden z tomów serii – „Troskliwy Trufelek”.

Małgosię odwiedza przyjaciółka Róża. Ich kotki bawią się ładnie, chociaż dokuczają psu Małgosi. Ringo zostaje nawet podrapany przez kociaki. Na spotkaniu Klubu Kociaków Słodziaków Małgosia skarży się, że zwierzaki się nie lubią. Na dodatek Trufelek pobrudził ścianę, chcąc dostać się na parapet. Rodzice nie byli zadowoleni. Przyjaciółki poradziły dziewczynce co ma zrobić. W ten sposób Trufelek otrzymał filcową ochronkę na parapet i nową drabinkę. Dziewczynka postanowiła także nie zaniedbywać psa i wraz z braćmi zajęła się opiekom zwierzaków na zmianę. Jednak podczas spaceru Ringo ucieka i łamie sobie łapę. To smutne wydarzenie jest jednak również małym cudem. Trufelek zaczyna opiekować się psem i jest dla niego bardzo dobrą nianią.

Małgosia jest sympatyczną bohaterką. Opiekuje się swoim kotkiem i bardzo go kocha. Jednak zapomniała przez to o poprzednim pieszczochu. Ringo ma opiekunów w postaci jej braci, jednak chce też czuć się kochany przez dziewczynkę.

Małgosia wraz z przyjaciółkami założyła Klub Kociaków Słodziaków, w którym dziewczynki dzielą się swoimi problemami i pomysłami na temat opieki nad kotami. To ciekawy pomysł, bo wspólnymi siłami można więcej wymyślić i zdziałać.

Trufelek jest przezabawnym kotem. Wydaje się, że rozumie, co się do niego mówi, opiekuje się chorym przyjacielem i na dodatek ciągle psoci. Ucieka z domu, harcuje w ogrodzie, puka w szyby i otwiera szafki.

Cała rodzina Małgosi jest warta uwagi, chociaż najbardziej jej bracia. Często nie chcą pomagać siostrze, nie zgadzają się z jej postrzeganiem pewnych spraw i na dodatek nie wypełniają wszystkich obowiązków. Na szczęście nie zawsze są tacy do niczego.  

Książka jest przeznaczona dla dzieci do sześciu lat. Jest napisana prostym językiem. Zdania są krótkie, nie używa się trudnych słów. Tekstu na stronie jest mało, dopełniają go ilustracje Katarzyny Kołodziej. To proste rysunki, z małą ilością szczegółów. Czarno-biała forma nie przeszkadza i nie przytłacza. Kontrastuje za to z bogatą i kolorową okładką, która przyciągnie wzrok małych czytelniczek.

Książka jest interesująca i pouczająca. To mądra lektura, którą czyta się szybko. Na pewno da ona wiele dzieciom – pokaże, że trzeb zajmować się zwierzakami, żadnego nie odrzucać. Znajdziemy tu też mocno podkreśloną wartość rodziny, która dopiero wspólnie może coś zdziałać. Na dodatek sam pomysł Klubu jest fantastyczny i może zainspiruje niejedną czytelniczkę do stworzenia czegoś podobnego.

Komu polecam? To książka idealna dla tych, którzy chcą swoim pociechom pokazać, że zwierzętami trzeba się zajmować, że to żywe stworzenia, o które trzeba dbać. Przyjaźń Małgosi i Trufelka jest wspaniała, a jej troska o dobro zwierzaków jest ujmująca. To ładna i mądra lektura, którą warto podrzucić ukochanym dzieciom.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Grupy Wydawniczej Publicat:


8 komentarzy:

 1. kocham kociaki, pomyślę o książce :)

  obserwujemy? zacznij, odwdzięczę się :) Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie sądziłam, że czytasz książki dla dzieci. ;)
  Osobiście po nie nie sięgam, ale faktycznie dobry pomysł, by od najmłodszych lat uczyć właściwej opieki nad zwierzętami. Na pewno zasługuje na uwagę wszystkich Mam maluchów. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę? :) To ciekawe. :) A za co lubisz takie książki?

   Usuń
 3. o to coś dla mojej córki - uwielbia koty :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam dziecięce książki o zwierzętach. Tą serię mam na uwadze od dłuższego czasu, ale jakoś o niej zapomniałam. Muszę to koniecznie nadrobić!

  OdpowiedzUsuń
 5. To idealna książką, ucząca empatii do zwierząt. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Słodki kociaczek, mam słabość do kotów, więc i ja nawet bym się skusiła :D

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!