Martwy klif, Jędrzej Pasierski

Autor: Jędrzej Pasierski
Tytuł: Martwy klif
Wydawnictwo: Czarne
Czas trwania: 9 godz. 4 min

Nina Warwiłow wybiera się w okolice Zalewu Szczecińskiego. Tu jej były partner, ojciec Mili, bierze ślub. Kobieta nie miała ochoty jechać na tę uroczystość, ale chciała, by córka mogła wziąć w niej udział. Na miejscu do Niny zgłasza się policjant, który mówi, że w ostatnich dniach zamordowano kilkoro wychowawców dawnego domu dziecka. Kobieta zaczyna przyglądać się tej sprawie…

Martwy klif to szósty tom serii o Ninie Warwiłow autorstwa Jędrzeja Pasierskiego. Ponownie narrator śledzi losy głównej bohaterki i relacjonuje wydarzenia, w których ta uczestniczy. Oprócz tego pojawiają się rozdziały, w których pierwszą rolę grają postacie drugoplanowe. Tu szczególnie wiele miejsca poświęcono na śledztwo prowadzone przez miejscową policję, relacje z ich dochodzenia i prywatnych kwestii. Głównym bohaterem jest Szymon, który prowadzi tę sprawę.

Nina Warwiłow to kobieta po czterdziestce, która ma silny charakter. Jest odważna, błyskotliwa, świetnie radzi sobie z rozmowami z ludźmi. Potrafi wyczuć ich emocje. Lata doświadczeń zrobiły z niej bardzo dobrą śledczą. Nawet na drugim końcu Polski słyszeli o jej działaniach. Na urlopie Nina nie odcina się od swojej policyjnej natury, zaczyna interesować się lokalnymi wydarzeniami i angażować w prowadzone przez policję śledztwo.

Wydawać by się mogło, że w tej części Nina będzie odsunięta od sprawy. Nic bardziej mylnego – nie dość, że się w nią angażuje, to jeszcze mimo urlopu traktowana jest w okolicach Szczecina jak tutejsza śledcza. Na przykład bierze udział w przesłuchaniach. Ma jednak też inne obowiązki – szykuje się do ślubu byłego partnera, a także pozwala sobie odpocząć, gdy córka spędza czas z dziadkami. Ma też okazję poznać różne osoby – które przypadkowo są w jakiś sposób związane z domem dziecka, którego wychowawcy giną.

Wyjątkowo mamy sporo fabuły poświęconej policji lokalnej. Widzimy śledczego, który też jest z zewnątrz, niedawno przeprowadził się w te strony. Pomaga mu kobieta, która ma interesującą przeszłość związku. Oprócz tego możemy zobaczyć, jak wyglądają relacje na komisariacie. Jest też motyw prywatny – co mnie zaskoczyło, ale pozytywnie – Szymona, który prowadzi śledztwo. To on tu gra pierwsze skrzypce, ale Nina nie jest wcale na marginesie. Można rzec, że mamy dwoje głównych bohaterów.

Martwy klif to nie jest powieść akcji. Dużo tu statycznych scen, rozmów, snucia refleksji. Nie przeszkadza mi to, bo fabuła jest świetnie napisana. Książki o Ninie kojarzą mi się ze skandynawskimi kryminałami lub twórczością Agathy Christie. Rozbudowane tło społeczne dostarcza ciekawych obserwacji, a żaden z wątków nie jest tu zbędny. Podoba mi się fakt, że na koniec autor serwuje rozwiązanie sprawy niczym w najlepszych klasykach kryminałów – bohaterka ma swój moment na zrelacjonowanie wszystkiego i wyjaśnienie, jak doszło do zbrodni. To niemal monolog, który świetnie porządkuje fakty i wydarzenia. Dodatkowo w tej części zakończenie pod względem wątków prywatnych jest niezwykle zaskakujące – nie wierzę, że autor zrobił to czytelnikom i przerwał w takim momencie!

Lektorem nagrania jest Janusz Zadura. Wszystkie tomy z tej serii czyta właśnie on, tworząc w ten sposób pewną spójność. Świetnie interpretuje tekst – nie jest przesadzony w reakcjach, ale stara się, by każdy z bohaterów miał własną tonację, dzięki czemu łatwiej ich od siebie odróżnić. Nie zabrakło też emocji w dialogach. Pojawiają się też pozatekstowe odgłosy – siorbanie czy odchrząknięcie, które pasują do tekstu.

Martwy klif to udana książka, chociaż mam wrażenie, że odrobinkę słabsza niż poprzednie części. Chyba nieco za mało było mi tu Warwiłow w akcji. Niemniej zakończenie sprawiło, że nie mogę doczekać się kolejnego tomu.

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

7 komentarzy:

 1. Coraz bardziej kusisz mnie twórczością autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na tak ciekawy tytuł skuszę się z prawdziwą przyjemnością.

  OdpowiedzUsuń
 3. Recenzje Kiti28 lipca 2023 18:17

  Muszę sprawdzić czy jest dostępna w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się obiecująco, dawno nie czytałam niczego od wydawnictwa Czarne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kojarzę tę książkę i myślę, że chętnie skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam tej serii, nawet o niej nie słyszałam, ale ciekawie się zapowiada, zatem chętnie będę miała na uwadze. Izabela Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 7. Gdzieś słyszałam o tej pozycji, będę musiała się z nią zapoznać. Zwłaszcza, że widzę iż jest ciekawa.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!