Kobieta kanibal, Ryan Green

Autor: Ryan Green
Tytuł: Kobieta kanibal
Wydawnictwo: Wielka Litera
Liczba stron: 256

Katherine Knight wyniosła z domu specyficzny model rodziny – zahukana matka, która dawała sobą pomiatać, ojciec, którego siła sprawiła, że był mistrzem w fachu masarskim, a w domu rządził silną ręką i brał co chciał. Gdy dziewczyna dorosła, pragnęła założyć własną rodzinę. Jednak jej związki nie były idealne, a ostatni w końcu doprowadził do tragedii…

Kobieta kanibal to książka Ryana Greena. Autor z reporterską precyzją opisuje życie Katherine, która jest obecnie osadzona w więzieniu z wyrokiem dożywocia bez możliwości przedterminowego zwolnienia.

Autor prezentuje najpierw rodzinę Katherine. Opowiada o jej ojcu i matce, których małżeństwo było specyficzne. Gdy dziewczyna pojawiała się na świecie, nie miała łatwo – była molestowana, a matka zwierzała jej się z intymnych szczegółów swojego życia. Potem poznajemy kolejnych partnerów Katherine, która znana była z chorobliwej zazdrości i wielkiego libido, którego nie byli w stanie zaspokoić mężczyźni. Była brutalna, łatwo wpadała w złość, wyżywała się na swoich partnerach, nie potrafiła kończyć związków ugodowo.

Z opowieści jawi się obraz kobiety, o której trudno powiedzieć, że mogła zdobywać serca mężczyzn. Imponowała im siłą i dużym libido. Potem jednak pokazywała prawdziwą twarz. Wszczynała kłótnie, była agresywna, problemy rozwiązywała pięścią i niewybrednymi słowami. Potem udawała skruchę. To wszystko wskazywało na rozchwianie emocjonalne.

Trzeba przyznać, że Green ma dobry styl pisania. Przedstawia wydarzenia w szczegółach, jakby był ich świadkiem. Świetnie opisuje charakter kobiety, buduje atmosferę grozy. Pojawia się wiele scen, w których widać brutalność, nie zabrakło też momentów bardzo mocnych. Autor nie sili się jednak na szukanie taniej sensacji. Jego relacja jest może i emocjonalna, jednak nie wyolbrzymia, by dodać historii pikanterii. Stara się trzymać faktów, chociaż przy takim temacie trudno uniknąć emocji.

Książka wyszła w serii True crime wydawnictwa Wielka Litera. Ten gatunek ostatnio zdobywa coraz większą popularność w Polsce, dlatego dobrze, że jest też zauważany przez wydawców. To historie oparte na faktach, które mogą wstrząsnąć czytelnikiem. Dużo w nich brutalności, która wydarzyła się naprawdę i chyba to jest najbardziej poruszające. Nie inaczej było przy lekturze tej pozycji. Może nie mamy do czynienia z seryjną morderczynią, ale jej zachowanie względem mężczyzn sprawiło, że miałam ciarki podczas lektury.

Kobieta kanibal to pozycja dobrze napisana, wciągająca i przerażająca. Wydana została w małym, niemal kieszonkowym formacie. Można ją zabrać ze sobą w podróż, jeśli gustujecie w takich reportażach, zmieści się do torebki czy walizki.

Polecam fanom gatunku i osobom, które dopiero się z nim zapoznają. Przeczytajcie tę straszną historię podaną w dobrym dziennikarskim stylu.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Wielka Litera.

7 komentarzy:

 1. Może kiedyś skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za polecenie tego tytułu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno jest się czym zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie zwrócę uwagę na ten tytuł, tego typu reportaże mi podchodzą, wiele można się dowiedzieć, ale i też materiał do refleksji o człowieku, jego naturze, wpływie środowiska. Izabela Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że jest to jeden z reportaży, który warto polecać dalej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Sama książka brzmi ciekawie, ale niestety takie małe formaty nie są dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka wydaję się być ciekawa, jednak nie jest to pozycja dla mnie. Podeślę jednak link do tej książki mojej kuzynce.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!