Bieszczady. Przewodnik dla małych i dużych odkrywców, Adam Markowski

Autor: Adam Markowski
Tytuł: Bieszczady
Pełny tytuł: Bieszczady. Przewodnik dla małych i dużych odkrywców
Wydawnictwo: Prószyński
Liczba stron: 80

Przed pierwszą wycieczką w Bieszczady warto poznać to miejsce lepiej. Jakie zwierzęta możemy tu spotkać? Gdzie się zatrzymać? Jak zachować się na szlaku? Zerknijcie do wyjątkowej pozycji Adama Markowskiego pod tytułem Bieszczady. Przewodnik dla małych i dużych odkrywców.

Książka skierowana jest do dzieci. W pozycji narratorem jest sam autor, a w opowieści pomagają mu Patrycja i Kuba, czyli dzieciaki, które pierwszy raz wybierają się w Bieszczady. Autor pokazuje, co zabrać ze sobą, jak zachowywać się na szlaku. Opowiada o zwierzętach w tym rejonie. Poświęca też rozdział na przybliżenie grupy Bojów, która zamieszkiwała te rejony. Nie zabrakło również opisów kilku interesujących miejsc do zwiedzenia, w tym zapory w Solinie.

Książka jest rodzajem przewodnika do tego, jak przygotować się do wycieczki. Jest to pomocne w przypadku podróży z dziećmi, które nigdy nie miały okazji być w górach. Tekst jest prosty, nie ma skomplikowanych słów i nudnych opisów. Postawiono przede wszystkim na ilustracje, zachęcając tym dzieci do oglądania książki. Rysunki same w sobie też niosą informację – na przykład zilustrowano odciski kopyt zwierząt czy pokazano pary niektórych z nich.

Książka jest naprawdę ładnie wydana. Duży format, twarda okładka, która przyciąga wzrok i swoim rysunkowych charakterem od razu daje znać, że jest skierowana do młodszych czytelników. Sporej wielkości font ułatwia czytanie. Bogate ilustracje wewnątrz, szczegółowe tła, oddany ruch – zachwycają. Kojarzę kreskę Agaty Dobkowskiej, ale nie mogę przypomnieć sobie, z której pozycji. Niemniej oddane przez nią zwierzęta są naturalne, a dzieci sympatyczne.

Ta książka sprawdzi się podczas wspólnej lektury przed wycieczką. Traktuje przede wszystkim o tym, jak zachować się w górach, ale nie zabrakło też ciekawostek na temat tych regionów. Podoba mi się, że nie tylko o naturze, lecz także o społeczeństwie i kulturze traktuje to wydanie – świetnie pokazano stroje Bojków. Po lekturze natomiast można sprawdzić swoją wiedzę, rozwiązując zadania na końcu pozycji.

Przyznam, że spodziewałam się więcej tekstów na temat szlaków, miejsc i ciekawostek. Liczyłam, że będzie to typowy przewodnik z informacjami na temat interesujących turystycznie punktów. Po lekturze uznałam jednak, że to pozycja przygotowująca dzieciaki na wycieczkę – znajdziemy tu poradnik, co zabrać, jak się zachować, czego nie robić. To plus, chociaż gdyby pojawiło się nieco więcej opisów interesujących miejsc, byłoby idealnie.

Bieszczady to książka dla rodzin, które planują wycieczkę w góry. Sprawdzi się jako poradnik dla maluchów, a także źródło ciekawostek o górach. Pięknie wydana i interesująca.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Prószyński.

14 komentarzy:

 1. Chętnie skuszę się na tę lekturę w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 2. Recenzje Kiti11 lipca 2023 14:25

  Cudownie, że jest w niej tak dużo ciekawostek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zawsze dobrze jest mieć na uwadze takie wydanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka to świetny pomysł dla rodziców, którzy planują wycieczkę z dziećmi w Bieszczady. Wydaje się być bardzo przydatnym przewodnikiem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę sprawdzić czy jest dostępna w bibliotece. Będę polecać ją dalej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam wiele dobrego o Bieszczadach, że jest to piękne, wyjątkowe i magiczne miejsce. Muszę w końcu udać się w tamte rejony, ale najpierw na pewno sięgnę po tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bieszczady należą do moich ulubionych regionów, wiele wspomnień turystycznych z dzieciństwa przywołują, zatem chętnie sięgnęłabym po przewodnik. Izabela Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 8. bedąc w Bieszczadach udało mi się jedynie spotkać salamandry, ale to i dobrze nie chciałabym widzieć wilka :D
  fajna propozycja
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 9. Bieszczady to kierunek, w który chcę pojechać. To moje marzenie od prawie 20 lat, a ciągle coś staj mi na drodze. Może chociaż poczytam z dziećmi?

  OdpowiedzUsuń
 10. Bieszczady mam w daliekich planach na odwiedziny.. Taka ksiązka to idealna propozycja dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zawsze dobrze jest mieć na uwadze takie wydanie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Widziałam już gdzieś ten przewodnik i przyznam, że podoba mi się to, że mogą korzystac z niego wszyscy, bez ograniczeń wiekowych.

  OdpowiedzUsuń
 13. Fajnie kupować takie książki i pokazywać dzieciom. W końcu każde dziecko to mały odkrywca

  OdpowiedzUsuń
 14. Będę musiała sprawdzić tą pozycję, by przekonać się czy wszystkie smaczki zostały tam zawarte. Cieszę się że takie pozycje powstają bo pozwalają na rozwój dziecka.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!