"Osobliwy dom pani Peregrine" Ransom Riggs

Autor: Ransom Riggs
Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 400

http://bookmaster.com.pl/ksiazka-osobliwy,dom,pani,peregrine-ransom,riggs-683977.xhtml#p

Jacob od dziecka słuchał opowieści dziadka na temat dziwnych dzieci, które znajdowały się na starych fotografiach. Dzieci żyły w walijskim domu, który chronił je przed potworami. Chłopak uwielbiał te opowieści, chociaż fotografie były według niego słabym fotomontażem – niektóre dzieci lewitowały, inne nie miały głowy, jedna dziewczynka miała dwa odbicia. Gdy Jacob podrósł, przestał wierzyć w historie dziadka, jednak gdy ten umarł na jego rękach, chłopak nie mógł przestać myśleć o potworach, przed którymi ostrzegał go starszy pan. Czy właśnie jednego z nich widział Jacob w lesie, gdy umierał dziadek? Czy to możliwe, że jego opowieści nie były tylko bajkami na dobranoc?

Osobliwy dom pani Peregrine Ransoma Riggsa to pierwszy tom cyklu Pani Peregrine. Pierwsza część opowiada o dziejach Jacoba – głównego bohatera i narratora powieści.

Głównym tematem powieści jest walka z wrogiem, ale zanim do tego dotrzemy, wraz z Jacobem musimy poznać całkiem nowy świat, w którym chłopak znajdzie się po śmierci dziadka. Od dziecka słuchał o dziwnych dzieciach i ich zdolnościach, potworach i tajemniczym domu. Zawsze myślał, że to tylko bajki. Nagle okazało się, że dziadek wcale nie wymyślił sobie tych historii. Dzięki wizycie w domu pani Peregrine chłopak będzie mógł lepiej zrozumieć dziadka i jego życie. Pozna też siebie i swoje możliwości. Będzie musiał podjąć trudne decyzje, czeka go także walka. 

Ważnym i ciekawym wątkiem jest poznawanie dzieci z domu pani Peregrine i w ogóle zasad panujących w jej świecie. Każdy z bohaterów jest interesujący i nietypowy, także sama pani Peregrine. Dzieci i ona mają niebywałe zdolności, o których nawet nie śniło się Jacobowi. Jak chłopak na nie zareaguje? Co pomyśli?


Fabuła opiera się głównie na tym, co dzieje się wokół domu pani Peregrine i w świecie, w którym żyją osobliwe dzieci. Nie są one bowiem bezpieczne. Jacob będzie musiał pomóc nowym przyjaciołom. Czy mu się to uda?

Historia przedstawiona w książce jest ciekawa i niespotykana. Podoba mi się jej klimat – nieco mroczny, ale nie przerażający. To dobra literatura młodzieżowa z fantastyką w tle. Nie mamy tu jednak wampirów czy wilkołaków, lecz dzieci z niesamowitymi zdolnościami i cechami, co chyba najbardziej wpływa na naszą wyobraźnię – fakt, że to ludzie, którzy urodzili się nietypowi. 

Tekst uzupełniają niesamowite zdjęcia, które prezentują mieszkańców domu pani Peregrine. Zdjęcia są niesamowicie klimatyczne, czasem aż przechodzą nas ciarki na ich widok. Można rzec, że są przedziwne. Narrator często o nich wspomina, dlatego wiem, że postacie na nich uwiecznione, żyją u pani Peregrine, bo Jacob często nawiązuje do konkretnych osób czy fotografii.

Nie chcę zdradzać fabuły, dlatego recenzja jest taka oszczędna. Nie chcę tego zrobić głównie dlatego, że niedługo pojawi się film na podstawie tej powieści i choć już widzę pewne zmiany, które zostały w obrazie dokonane, to myślę, że wybiorę się na niego. Wam jednak polecam najpierw lekturę tej historii, bo jest naprawdę wyjątkowa i niespotykana, oryginalna, niebanalna, dobrze napisana, zaskakująca i momentami bardzo pokrzepiająca. Pomysł na fabułę jest strzałem w dziesiątkę, to coś nowego i bardzo niezwykłego.   

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Księgarni BookMaster:

Księgarnia BookMaster.com.pl

6 komentarzy:

 1. Nie mogę się doczekać filmu. :)
  Co prawda trochę się boję sięgnąć po tę książkę, bo mnie pewnie mogłaby przestraszyć. :D Ale zaintrygowała mnie. :)

  Pozdrawiam,
  Czytanie Naszym Życiem

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudna jest ta książka. Mam w domu drugą część i już nie mogę doczekać się lektury :)Na film czekam z równie ogromną niecierpliwością :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak najbardziej mam ją w planach - jeszcze przed premierą kinową!


  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam o tej książce, ale twoja recenzja bardzo mnie zaciekawiła i jak tylko znajdę czas to na pewno przeczytam tę opowieść :)
  Pozdrawiam! http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Głośno ostatnio o tej powieści, zapewne za sprawą ekranizacji xd Chciałabym ją przeczytać przed filmem, jednak zastanawiają mnie te różnice, o których wspomniałaś... Są lepsze, czy gorsze w porównaniu do ksiązki?

  OdpowiedzUsuń
 6. Od dawna chcę ją przeczytać! Faktycznie wydaje się, że będzie to lektura inna od wszystkich. :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!