"Znak czterech" Arthur Conan DoyleAutor: Arthur Conan Doyle
Tytuł: Znak czterech
Tytuł oryginalny: The Sign of Four
Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna
Czas trwania: 6 godz. 7 min.

http://audioteka.com/pl/audiobook/znak-czterech

Do Sherlocka Holmesa i jego przyjaciela Johna Watsona przybywa nowa klientka, która dostaje dziwne prezenty. Od jakiegoś czasu ktoś wysyła jej kosztowne perły. Kobieta opowiada detektywowi o swoim ojcu, który kilka lat wcześniej przepadł bez śladu. Pokazuje też list, który dostała od nieznanego adresata. Proszoną ją w nim o spotkanie. Panna Morstan mogła zabrać na nie dwóch przyjaciół, dlatego udała się do słynnego detektywa i jego przyjaciela z prośbą o pomoc w rozwiązaniu sprawy dziwnych przesyłek i towarzyszenie jej na miejsce wymienione w liście. Kto przesyła kobiecie kosztowne prezenty? I co się stało z jej ojcem?

Znak czterech to powieść kryminalna Arthura Conan Doyle’a o Sherlocku Holmesie. Najsłynniejszy detektyw świata jest tu głównym bohaterem, ale opowieść poznajemy dzięki narracji Watsona i to jemu ciągle towarzyszymy podczas akcji w książce. Zdarza się, że o tym, co działo się, gdy nie było go obok Sherlocka, dowiadujemy się dużo później, z opowieści detektywa, a w tym czasie poznajemy lepiej doktora.

Główną osią akcji jest sprawa, z którą do mężczyzn przychodzi Mary Morstan. Kobieta chce dowiedzieć się, kto przysyła jej prezenty i co to ma wspólnego z jej ojcem. Sprawa nie jest jednak prosta, okazuje się, że w grę wchodzą większe kosztowności niż te, które kobieta do tej pory dostawała. Co takiego wydarzyło się w przeszłości, że teraz młoda dama jest tak wynagradzana? Tego muszą dowiedzieć się Holmes i Watson.


Poza wątkiem detektywistycznym mamy też całkiem interesujące wątki prywatne w tym nałóg narkotyczny Holmesa i uczucia Watsona. Możemy też dowiedzieć się nieco o rodzinie tego drugiego i metodach pracy detektywa. Nacisk jest jednak położony głównie na sprawę, którą zajmują się przyjaciele.

Mocnym punktem książki są kwestie z życia prywatnego bohaterów. To podobało mi się najbardziej. Trochę naciągane były jednak sceny związane z Watsonem i jego uczuciami – za szybko, zbyt gwałtownie. Jeśli zaś chodzi o wątek kryminalny to był skonstruowany według schematu, który chyba jest wszystkim znany – nakreślenie sprawy, szukanie śladów i dowodów, niepowodzenie, nowy trop i tak dalej. Nic nadzwyczajnego, chociaż podobał mi się moment zaskoczenia pod koniec, gdy Watson dostał zadanie spotkania się z klientką.

Lektorem audiobooka jest Janusz Zadura, którego przyjemny głos miałam już okazję poznać wcześniej. Jego interpretacja tekstu jest ciekawa, w odpowiednich momentach słychać w jego głosie drwinę czy przejęcie. Potrafi dopasować się do sytuacji, którą ma zagrać. Jego postaci mają swoje charaktery, co ułatwia rozróżnienie konkretnych osób podczas słuchania.

Ogólnie Znak czterech nie zrobił na mnie wielkiego wrażenia. To dobra lektura, ale nie nadzwyczajna. Najciekawszy był wątek miłosny Watsona, ale reszta mnie nie porwała. Owszem, były ciekawe dyskusje, akcja, nieprzewidziane rozwiązania, ale jednak zabrakło mi tego „czegoś”. Jeśli jednak lubicie opowieści o sprawach najsłynniejszego detektywa świata, zachęcam. Audiobook jest dobrze zrobiony, lektor ma przyjemny głos i dobrze się tego słucha.


Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości Audioteka.pl:6 komentarzy:

 1. Ja Sherlocka bardzo lubię, choć raczej nie skusiłabym się na audiobooka. ;) Czytałaś też pozostałe części, czy to była Twoja pierwsza przygoda z Holmesem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam za sobą kilka części w audiobookach, ale Znaku czterech nie znałam.

   Usuń
 2. Ah, nigdy się chyba nie przekonam do audiobooków!

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 3. Znak czterech nie był i dla mnie jakimś niezwykle oryginalnym dziełem, choć wiem, że wielu nawet sławnych pisarzy kryminału bardzo ceni tę historię :D
  Sama czytałam, ale mnie nie wkręciła ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie lubię audiobooków, nie mogę się na nich skupić w ogóle...Sherlocka natomiast kojarzę tylko z tych krótkich historii omawianych w szkole podstawowej, ale bardzo one mi się podobały.

  OdpowiedzUsuń
 5. Audiobooka nie słuchałam i raczej po niego nie sięgnę ;)
  Zapraszam na konkurs: http://nieperfekcyjna-panienka.blogspot.com/2016/08/i-konkurs-niewidzialne-granice.html jest mała konkurencja- łatwo o nagrodę ;)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!