"Aforyzmy i mądrości Tyriona Lannistera" - George R.R. MartinIlustracje: Jonty Clark
Wydawnictwo: Zysk i s-ka
Liczba stron: 160

http://www.zysk.com.pl/pl/Nowosci/Aforyzmy_i_madrosci_Tyriona_Lannistera_-_George_R.R._Martin

George R.R. Martin znany jest z sagi „Pieśń lodu i ognia”. W serii tej znajdziemy postać Tyriona Lannistera, któremu poświęcono nową książkę. W 2013 roku dzięki Zyskowi i s-ce pojawiły się „Aforyzmy i mądrości Tyriona Lannistera”.

Tyrion to karzeł. Nie ma łatwego życia. Pochodzi ze znamienitej i bogatej rodziny, która ma go za pokrakę. Nauczyło go to jednego – nie wolno się przejmować tym, co mówią inni. Dlatego jest zjadliwy i błyskotliwy w swoich wypowiedziach. Opowiada o tym, jak się czuje będąc karłem, o potędze słów, miłości i śnie. Wspomina wartości rodzinne, o muzyce i jedzeniu. Tyrion mówi też o królowaniu, polityce i wojnie. Nie zabrakło też rozdziałów o kłamstwach i religii.

Książka jest zbiorem cytatów z całej sagi. Często bywają wyrwane z kontekstu, czasem są całością wypowiedzi – to sprawia, że są tak interesujące.

Większość wypowiedzi jest krótka, jednozadaniowa. Niewiele cytatów jest dłuższa niż dwie linijki. Pojawiają się wulgaryzmy, które dodają pikanterii niektórym z mądrości. Mimo wszystko całość jest dobrze dobrana, podzielona i razem tworzy spójną jedność. Udało mi się jednak znaleźć i mały błąd - w jednym z aforyzmów brakowało kropki między zdaniami.

Zbiór ten wygląda jak prawdziwa księga aforyzmów. Każdy ma swoją osobną stronę, ozdobiony jest paskiem, a nad numerem strony widać ilustrację z motywem przewodnim rozdziału. Każdy nowy temat ma swój rysunek. Gdy mowa o miłości widzimy Tyriona jako kupidyna, gdy mówi o wartościach rodzinnych walczy z lwem (symbolem rodowym). 

Rysunki pojawiają się też w trakcie rozdziałów. Ilustrują jeden z cytatów i są oddają wiernie serialowe postacie. Można łatwo zorientować się kto kim jest. Sam Tyrion jest moim zdaniem narysowany po mistrzowsku. Może odbiega trochę od serialowego, ale jest w nim coś, co pokazuje wszystkie jego cechy – zawadiackość, błyskotliwość, spryt.

Niesamowita jest również okładka – połączenie Tyriona z fragmentem „Stworzenia Adama” jest moim zdaniem bezbłędne. Cała książka jest utrzymana w klimacie nieco starej księgi – czcionka jest brązowa tak jak część stron. Nowe rozdziały wyglądają jakby ktoś je przypalił. Ogólne wrażenie bardzo pozytywne.

Moim zdaniem to ciekawy zbiór, który warto poznać. Na początku myślałam, że będą tu zdania, które odnosić się będą jedynie do sagi Martina. Jednak gdy skończyłam czytać okazało się, że wiele aforyzmów jest ponadczasowych i uniwersalnych. Można je dopasować do wielu sytuacji nam współczesnych. Na pewno znajdziecie tu coś, co was zainspiruje.

Komu polecam? Nie tylko fanom Martina, którzy i tak kupią jako uzupełnienie serii. Na pewno każdy, kto widział serial, albo słyszał tylko o Lannisterze będzie zachwycony tą pozycją. Treści jest mało, ale za to jest bardzo mądra – tak jak sam Tyrion.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Zyska i S-ka:
www.zysk.com.pl


6 komentarzy:

 1. Must Have w mojej biblioteczce! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o tej książce. Polecę ją mojemu koledze, on uwielbia Martina.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na razie mam zamir skończyć serię Pieśń Lodu i Ognia, ale potem z chęcią zabiorę się za ten zbiór, uwielbiam Tyriona ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś w sam raz dla miłośników serii:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszy raz słyszę, no cóż póki co nie, ale w przyszłości może uda się przeczytać.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!