Spirit Animals. Zwierzoduchy, Brandon Mullhttps://audioteka.com/pl/audiobook/spirit-animals-tom-1-zwierzoduchy
Autor: Brandon Mull
Tytuł oryginalny: Wild born
Wydawnictwo: Wilga
Czas trwania: 6 godzin 14 minut

Każdy jedenastolatek ma obowiązek przejść rytuał Nektaru Ninani. Po wypiciu napoju dzieci mogą przywołać duchy zwierząt, które będą wspierać ich moce. Ci, którzy przyzwą zwierzoducha, są wybrańcami, niewielu jest takich, którzy mogą chwalić się posiadaniem wsparcia silnych, magicznych istot. Podczas ceremonii czwórka jedenastolatków w różnych częściach kraju przywołuje duchy poległych wielkich bestii: wilka, lamparcicy, pandy i sokoła. Jest to potwierdzenie, którego potrzebowały Zielone Płaszcze – Erdas jest w niebezpieczeństwie.

Spirit Animals to cykl książek dla młodzieży. Każdy tom napisał inny autor, wszyscy jednak opowiadali historie osadzone w świecie Erdas. Autorem pierwszego tomu jest Brandon Mull. Powieści doczekały się również audiobooków. Lektorem wszystkich jest Andrzej Hausner, który świetnie interpretuje tekst. Dialogi w jego wykonaniu nie są sztuczne, w odpowiednich momentach jego głos wyraża wahanie, rozbawienie, zdenerwowanie czy rozczarowanie. Dzięki temu opowieść jest barwna i żywa, nie nudzi, za to idealnie nadaje się nawet dla młodszych słuchaczy, którzy wciągną się w słuchanie od pierwszej minuty.

Pierwszy tom to przede wszystkim przedstawienie świata, do którego wprowadza nas Mull, a z którego korzystać potem będą inni autorzy. Dowiadujemy się o ceremonii, poznajemy odrobinę historii dawnych wojen oraz rolę zwierzoduchów. Autor przedstawia też czterech bohaterów – Abekę, Meilin, Conora i Rollana. Jedenastolatkowie są dość dojrzali jak na swój wiek, co sprawia, że momentami można zapomnieć o ich wieku, a równocześnie dzięki temu lektura staje się już nie tylko książką dla dzieci, lecz także starszych czytelników. Każdy z bohaterów to także inna osobowość, przez co żaden z rozdziałów, zarówno gdy są osobno, jak i wtedy, gdy są razem, nie jest schematyczna i nudna, ponieważ ich temperamenty i charaktery nie pozwalają na to.

Głównym wątkiem tego tomu jest zbieranie sił do walki z nadchodzącym zagrożeniem. Powrót dawnych bestii jest zwiastunem tego, że nadciągają mroczne siły, które chcą zawładnąć Erdas. Dzieci będą musiały szybko dorosnąć, nauczyć się współdziałać ze swoimi zwierzoduchami i zdecydować, po czyjej stronie walczą. Oprócz przygotowań do walki o Erdas mamy też kilka pobocznych wątków. Jednym z nich jest na pewno więź łącząca zwierzoduchy i ich właścicieli. Zarówno bestie, jak i dzieci będą musiały nauczyć się żyć razem, czerpać moce od siebie wzajemnie i ufać sobie. Niektórym przyjdzie to z łatwością, inni będą cały czas mieć problemy z wykonaniem choćby prostych rzeczy wspólnie. Kwestia zaufania poruszona zostanie też w relacjach międzyludzkich. Innym ciekawym wątkiem jest stosunek do podjęcia się obrony Erdas. Nie każdy ochoczo stanie w pierwszym szeregu, mimo że to właśnie on posiada zwierzoducha. Nastolatkowie będą musieli odnaleźć w sobie siłę i odwagę, a także nauczyć się odróżniać dobro od zła.

Spirit Animals. Zwierzoduchy to udany pierwszy tom młodzieżowego cyklu fantastycznego. Zapowiada się całkiem dobra zabawa podczas czytania lub – jak w moim przypadku – słuchania. Jeśli lubicie nowe światy, niebanalne historie i ciekawych bohaterów, to cykl dla was. I wcale nie musicie być równolatkami Abeke, Mailin, Conora czy Rollana, by wciągnąć się w tę historię. Do lektury może przekonać was również pomysł na powstanie tego cyklu – każdy tom napisał inny autor, a wśród nich są nazwiska znanych i lubianych twórców fantastyki młodzieżowej – Stiefvater, Lu, Hale czy Sutherland. Sprawdźcie, jak poradzili sobie w tym projekcie.

Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości Audioteka.pl:4 komentarze:

 1. Hmmm nie dałabym rady bo bym zasnęła :D Ale lepiej sobie poczytam kiedyś albo coś. Podoba mi się ta więź :D Na pewno coś co już było ale dawno temu! :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Znam serię już kilkanaście lat tylko w wersji niemieckiej. Kiedyś to był hit :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Seria ta obiła mi się już o uszy. Ale raczej po nią nie sięgnę :) Zdarza mi się sięgać po książki dla młodszej młodzieży, ale nie po fantastykę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś się czuję na to za stara :(

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!