Zagrajmy! – Ufo

Tytuł: Ufo

Producent: Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Wiek: 6+

Liczba graczy: 2-6

 

Kto z nas nie zastanawiał się, czy istnieje życie poza Ziemią? Gra Ufo od Wydawnictwa Nasza Księgarnia pozwala przekonać się, że owszem, istnieje! A na dodatek daje okazję do inwazji i porwania rolników oraz ich trzody.

Gra składa się z 28 kart w 7 rodzajach i 36 żetonów łupów. Każdy otrzymuje po 5 kart, których nie pokazuje innym zawodnikom. Zadaniem graczy jest zdobycie jak największej liczby łupów, czyli ludzi i zwierząt ze stosu żetonów. W każdej turze gracz wykłada przed siebie jedną z kart, które trzyma i dobiera kolejną, by nadal mieć pięć. W zależności od karty, która została wyłożona, należy wykonać odpowiednią czynność. Na przykład karta spodków pozwala na zabranie łupów o równowartości liczby z karty od osoby, która również ma przed sobą tę samą kartę. Jeśli nikt jej nie wyłożył, gracz może zabrać odpowiednią liczbę łupów ze stosu na środku stołu. Gra kończy się, gdy zgarnięty zostanie ostatni łup. Osoba, która ma najwięcej łupów, wygrywa.

Autorem gry jest Reiner Knizia, a ilustracje do polskiej wersji stworzyła Nikola Kucharska. Jak zwykle styl Nikoli jest nie do podrobienia, można go rozpoznać w mgnieniu oka. Ilustracje są dopracowane i klimatyczne – świetnie, że akcja na kartach rozgrywa się nocą. Wymyślone przez Nikolę ufoludki są zabawne i sympatycznie wyglądają.

W Ufo gra się szybko, szczególnie przy większej liczbie graczy. Rozgrywka przewidziana jest na 15 minut. Po rozeznaniu się w zasadach gry, co może sprawić trochę problemu szczególnie na początku, gra robi się naprawdę przyjemna. Można spokojnie rozegrać kilka partii i nie czuć się znużonym powtarzalnością, bo każda z nich jest całkiem inna.

Ufo uczy logicznego myślenia i pobudza do współzawodnictwa. Jest sposobem na rozwijanie kreatywności i analitycznego podejścia. Może też rozwijać spryt, gdy gracz musi zdecydować, kogo pozbawić żetonów łupów. Wymaga też zastanowienia przed wyborem karty, którą chce się wyłożyć.

Ufo to przyjemna zabawa dla całej rodziny. Młodsi gracze również sobie z nią poradzą. Zasady mogą wydawać się nieco skomplikowane, jednak po rozegraniu kilku partii wszystko staje się jasne. Dajcie się zatem zabrać w kosmiczną podróż i nie pozwólcie innym graczom porwać waszych łupów.

10 komentarzy:

 1. Bardzo oryginalny pomysł na grę. Wygląda zachęcająco, a że ja lubie tego typu gry, to wiem, że muszę ją mieć :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę ,że moje dzieci jeszcze są za małe na grę z takimi obrazkami. Ale podoba mi się

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam wiele gier od Wydawnictwa Nasza Księgarnia, jednak tej nie znam. Wygląda na taką, która dostarczy ciekawej rozgrywki.

  OdpowiedzUsuń
 4. uwielbiam takie gry, z chęcią bym do niej zasiadła :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Każdy artykuł na tym blogu jest bardzo ciekawy. Każdy powinien wejść na ten blog.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo oryginalny pomysł na grę. Wygląda na taką, która dostarczy ciekawej rozgrywki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo dobrze że tym artykułem interesuje się bardzo dużo osób.

  OdpowiedzUsuń
 8. Super, lubię takie gry. Aż mnie to zaciekawiło.

  OdpowiedzUsuń
 9. Znajomemu podeśle ten blog. Powinien tym blogiem bardzo się zainteresować.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!