Na skraju załamania, B.A. Paris

Autor: B.A. Paris

Tytuł: Na skraju załamania

Tytuł oryginalny: The Breakdown

Wydawnictwo: Albatros

Czas trwania: 9 godz. 19 min

 

Cass, wracając do domu drogą na skróty, zauważa, że stoi tam samochód, a w środku siedzi kobieta. Cass chce się zatrzymać, by zapytać, czy wszystko w porządku, jednak w ostatniej chwili rezygnuje. Następnego dnia okazuje się, że kobieta z samochodu nie żyje, została zamordowana, a na dodatek Cass ją znała, lecz nie rozpoznała podczas burzy. Kobietę męczą wyrzuty sumienia, boi się również, że morderca mógł ją widzieć i teraz to ona stała się jego celem. Przypuszczenia te potwierdzają głuche telefony, które otrzymuje kobieta. Czy Cass jest bezpieczna?

Na skraju załamania B.A. Paris to thriller, w którym narratorką i główną bohaterką jest Cass. To młoda kobieta, mężatka, która może liczyć na wsparcie najlepszej przyjaciółki w każdej sytuacji. Bywa roztargniona, lecz jest także lubiana wśród znajomych i łatwo nawiązuje kontakty z innymi. Jest szczęśliwa w związku i ma wrażenie, że w jej życiu niczego nie brakuje.

Głównym wątkiem książki jest próba poradzenia sobie z traumą, która wynika z nieudzielenia pomocy kobiecie, która została później zamordowana. Cass nie jest w najlepszej kondycji – zaczyna zapominać, że coś zrobiła, dużo sypia, nie czuje się na siłach, by funkcjonować jak dawniej, a do tego jeszcze nękają ją głuche telefony i poczucie winy, przez co kobieta nie czuje się dobrze we własnym domu. Dziwne zachowania zaczynają się nasilać, a Cass chce dowiedzieć się, dlaczego to właśnie jej znajoma została zamordowana i kto to zrobił. W ten sposób poczuje się bezpieczniej – gdy morderca zostanie zatrzymany.

Narracja pierwszoosobowa pozwala lepiej poznać Cass. Czytelnik jest z nią cały czas, dlatego możemy obserwować to, co robi, jak działa, jak jej zły stan psychiczny się pogłębia. Nie wiemy, czy można jej wierzyć, ona również nie jest tego pewna, bo prosi bliskich o wyjaśnienia tego, co robiła, próbuje się upewnić, że właśnie tak postępowała, gdy nie jest tego pewna.

Pokazanie stanu psychicznego Cass jest mocnym punktem powieści. Czytelnik obserwuje jej zachowanie i działania, nie do końca może uwierzyć, że właśnie tak postąpiła. Drobnostki, które jej umknęły, zarówno ona, jak i czytelnik są w stanie przyjąć jako coś, co mogło się wydarzyć, jednak poważniejsze rzeczy nie do końca są prawdopodobne. Jej zachowania, ale też myśli i wątpliwości, które zdradza, dają podstawy do tego, by wierzyć, że ktoś usilnie stara się wprowadzić ją w ten stan. Być może to wina wyrzutów sumienia, które męczą kobietę i nie poprawiają jej stanu, a może to morderca postanawia sobie z niej zadrwić.

Powieść jest dobrze napisana. Ma wiele elementów, które mi się podobały. Uwielbiam, jak akcja rozgrywa się w domu, ponieważ to miejsce, które kojarzy się z bezpieczeństwem i spokojem, a w tego typu książkach ten ład zostaje zaburzony, co powoduje dreszcz niepokoju podczas czytania. Ciekawie też opisano „nieświadome” działania głównej bohaterki, przez które zaczęła tracić do siebie zaufanie. Świetne było również rozwiązanie sprawy morderstwa koleżanki Cass oraz fakt, jak udało się do tego dojść.

Na skraju załamania poznałam w formie audiobooka. Lektorką jest Ewa Abart, którą bardzo lubię. Jej interpretacje tekstu zawsze są genialne – lektorka wczuwa się w treść i potrafi przekazać ją tak, że nie można się oderwać od słuchania.

Na skraju załamania to dobra książka – wciągająca, intrygująca, dobrze napisana i ciekawa. Świetnie się jej słuchało i z przyjemnością mogę ją wam polecić.

10 komentarzy:

 1. Bardzo lubią książki tej autorki. Tej jeszcze nie czytałam, ale na pewno nadrobię zaległości. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Podobał mi się ciekawy pomysł na fabułę, uczestnictwo kluczowej postaci w zdarzeniu, które pozornie nie ma z nią nic wspólnego, a w dłuższej perspektywie okazuje się zwrotnym momentem w jej życiu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię jak osoba, która czyta książkę, potrafi przekazać emocje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawie się zapowiada, muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka mnie zaciekawiła :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Do ksiązki w ogóle mnie nie ciągnie, ale muszę przyznać, że w życiu przesłuchałam chyba z pół audiobooka i było to "Ogniem i mieczem", gdy akurat nie wzięłam ze sobą książki. Może polecisz coś, co wyrwie mnie w tej formie z kapci? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książki Maas są dobrze nagrane, ale polecam zacząć od słuchowiska, czyli takiej formy audiobooka, która ma wiele głosów i odgłosów. Ja słuchałam Żywych trupów i byłam zachwycona!

   Usuń
 7. Lubię twórczość tej autorki. Ta powieść jest dobra, wciągająca, choć nieco przewidywalna.

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię, gdy w powieściach autor pogrywa sobie z umysłem czytelnika, a zdrowiem psychicznym bohatera! :) Dodatkowo akcja rozgrywająca się w domu - jestem na tak. Świetna recenzja, tytuł już sobie zapisuję! :) Mam jedną powieść autorki na półce, ale jeszcze nie miałam okazji się za nią zabrać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Przeczytałam 3 książki PAris i Na skraju załamania podobała mi się najmniej. Polecam najnowszą książkę Dylemat

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!