"Rodzina Borgiów" Mario PuzoAutor: Mario Puzo
Tytuł oryginalny: The Family
Wydawnictwo: Albatros
Czas nagrania: 16 godz. 27 min

http://audioteka.com/pl/audiobook/rodzina-borgiow

Kardynał Rodrigo Borgia bierze udział w konklawe, które obiera go na papieża. Od tej chwili zmieni się nie tylko życie jego i jego rodziny, lecz także całego kościoła. Jako papież Aleksander musi wzmocnić swoje siły i obronić Rzym przed najazdami Francuzów, ale też niesnaskami władców państewek włoskich. W tym celu zaczyna zastanawiać się, z kim związać swoje dzieci, by małżeństwa te były dla niego opłacalne. Cezar, najstarszy z synów, jest kardynałem, który w planach Aleksandra ma zająć jego miejsce, ale papież ma jeszcze Juana, Jofre i Lukrecję. Musi zaaranżować opłacalne małżeństwa, bo czasy są niespokojne...

Rodzina Borgiów Mario Puzo to powieść historyczna, w której fikcja literacka przeplata się z niektórymi z faktów, jak chociażby postaciami, które się tu pojawiają. Wydarzenia zaprezentowane w powieści pochodzą z przełomu XV i XVI wieku.

Wątków jest kilka, pierwszy i najważniejszy z nich dotyczy władzy. Papież jest niczym król, musi wydawać rozkazy, mieć własne wojsko i dbać o rodzinę i swoją przyszłość. Jego władza jest jednak bardzo rozległa, bo sięga nie tylko Rzymu, lecz całego chrześcijańskiego świata. To on może obalać królów lub przywracać ich do łask, twierdząc, że ich władza pochodzi od Boga. To silna i bardzo wpływowa funkcja. Dodajmy do tego jeszcze całkiem inne spojrzenie na funkcję papieża, którą serwuje nam autor. To nie tylko nobliwy człowiek, który modli się gorliwie o pokój i sprawiedliwość. Aleksander nie stroni od uciech cielesnych, gromadzenia majątku i intryg. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak się zachowa i co planuje. 


Drugim z motywów, które widzimy, jest rodzina. To nie tylko dobro o dzieci, które przejawia papież, lecz także niesnaski między rodzeństwem, walka o wpływy i uwielbienie ojca, pozycję i przyszłość. Nie brakuje miłości i nienawiści, namiętności, zdrad i sekretów. A to wszystko tylko wśród najbliższej rodziny. Każdy z jej członków to odmienny charakter, temperament, co czyni opowieść barwną i nieprzewidywalną.

Książka napisana jest w ciekawym stylu. Nie brakuje opisów, które głównie dotyczą ludzi i ich przeszłości. Autor bardzo dobrze oddaje uczucia targające bohaterami i zaskakuje wieloma wątkami, które porusza. Czy są one prawdziwe? Trudno orzec, jednak w historii zachowały się niejasne i nieprecyzyjne szczegóły dotyczące Borgiów, więc... kto wie?

Lektorem Rodziny Borgiów jest Wiktor Zborowski. Aktor ma bardzo przyjemny głos, który świetnie wpisuje się w historię, którą czyta. Dodatkowo sprawia, że czytelnik nie może się oderwać od jego brzmienia i pobudza wyobraźnię. Przyznam, że nie zawsze aktorzy jako lektorzy są dobrym pomysłem, jednak w tym przypadku był to strzał w dziesiątkę.

Rodzina Borgiów to lektura porywająca i wciągająca, choć niektórzy mogą uznać ją za rozwleczoną momentami i zbyt powolną jeśli chodzi o tempo narracji. Jeśli jednak lubicie powieści historyczne, jest to dla was pozycja obowiązkowa. Bardzo dobrze zbudowana narracja, świetna fabuła, ciekawe postacie – czego chcieć więcej?Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości Audioteka.pl:

5 komentarzy:

 1. Czytałam tę książkę dawno temu. pamiętam jednak, że zrobiła na mnie o wile mniejsze wrażenie niż sztandarowa powieść autora o Ojcu Chrzestnym.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja książkę czytałam i całkowicie uwielbiam :D

  OdpowiedzUsuń
 3. To jedna z książek, którą muszę przeczytać. I podobno serial o tym samym tytule też jest świetny :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno przeczytam, bo to jedne z moich ulubionych klimatów :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!