"Plaga samobójców" Suzanne YoungAutor: Suzanne Young
Tytuł oryginalny: The Program
Wydawnictwo: Feeria Young
Liczba stron: 455

http://pantomasz.pl/plaga-samobojcow-young-suzanne,p282251,c

Młodzież w USA dopadła epidemia depresji. Nastolatki masowo popełniają samobójstwa. By tego uniknąć powstał Program, którego zadaniem jest usuwanie przykrych i smutnych wspomnień i zmiana nastawienia młodego człowieka do życia. Brat Sloane popełnił samobójstwo, uniknął umieszczenia w ośrodku leczenia, jednak dziewczyna z trudem radzi sobie z tą stratą. Może liczyć na swojego chłopaka i przyjaciela, którzy są silniejsi od niej. Czy jednak na pewno? Gdy była dziewczyna Millera pojawia się w mieście po leczeniu w Programie i nie poznaje dawnych znajomych, chłopak załamuje się. Sloane nie wierzy, że nie zauważyła wcześniej stanu przyjaciela. Depresja dopada Millera, a potem kolejno także innych bliskich dziewczyny. Jak Sloane sobie poradzi z tą sytuacją?

Plaga samobójców. Program. Część 1 Suzanne Young to powieść młodzieżowa. Główną bohaterką i narratorką książki jest nastoletnia Sloane. Dziewczyna jest zakochana, ale nie jest szczęśliwa. Żyje w świecie, w którym okazywanie smutku może doprowadzić do objęcia Programem, a ten wymazuje wspomnienia.

Epidemia depresji dotyka młodych ludzi i sprawia, że masowo popełniają samobójstwa. By z tym walczyć wymyślono Program, który do tej pory się sprawdza. Młodzież trafia na leczenie, podczas którego pozbywa się wspomnień powodujących smutek. Jednak młodzi ludzie boją się Programu – przez niego zapominają, kim byli, jak wyglądało ich dawne życie. Stają się zupełnie innymi osobami. Nie poznają przyjaciół, nie wiedzą, z kim się spotykali, jakie przedmioty lubili. Dla niektórych lepszym wyjściem jest śmierć niż korzystanie z Programu. Jednak często to nie oni decydują o tym, czy do niego przystąpią. Są obserwowani, rodzice i nauczyciele wypatrują oznak depresji i zgłaszają to odpowiednim służbom.


Głównym wątkiem w powieści jest radzenie sobie z leczeniem i chęć powrotu do dawnego życia. Sloane nie chce się poddać, buntuje się. Program jest dla niej czymś złym. Poza tym wie, że przez niego straci wszystko – przyjaciół, wspomnienia, a przede wszystkim Jamesa. Czy uda jej się złamać działania Programu? Czy zostaną jej jakieś wspomnienia?

Pierwsza część cyklu Plaga samobójców zachwyciła mnie przede wszystkim oryginalnym pomysłem. Do tej pory nie spotkałam się z powieścią młodzieżową, w której bohaterowie chcieliby targnąć się na swoje życie. Schemat jest jednak dość podobny do innych młodzieżówek – walka z systemem i miłość, która próbuje pokonać wszelkie bariery. Mimo wszystko czyta się dobrze, fabuła jest dynamiczna, bohaterowie nieszablonowi. Nie brakuje zwrotów akcji i zaskakujących momentów. Mocną stroną książki jest temat i świat, który stworzyła autorka – z jednej strony bardzo uniwersalny, z drugiej wstrząsający, gdy pomyśli się o rozmiarach epidemii i fakcie, że nie do końca wiadomo, skąd się wzięła.

Jeśli lubicie powieści młodzieżowe i nie mieliście jeszcze okazji poznać Plagi samobójców, zachęcam. To wciągająca lektura z bohaterką, której czytelnik kibicuje niemal od początku książki. 

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości księgarni PanTomasz.pl:9 komentarzy:

 1. Czytałam i bardzo mi się podobała. Kontynuacja mnie rozczarowała, ale mam zamiar zabrać się za dodatkowe tomy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O nie, szkoda, bo mam w planach kolejny tom. Choć to chyba częste, że kontynuacje są słabsze.

   Usuń
 2. Czytałam i w sumie mile ją wspominam, ale akcja była taka mozolna, w ogóle nie rozumiałam zamiarów autorki, która w połowie książki tak pokręciła, że miałam nieco mieszane uczucia. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mi się podobała. Polecam dalsze części

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę w najbliższej przyszłości koniecznie po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przede mną już tylko ostatnia "Epidemia". Generalnie cała seria jest dość oryginalna i interesująca, ale nie zachwyciła mnie tak mocno, jakbym tego chciała.

  OdpowiedzUsuń
 6. Gdzieś mi ostatnio przemknęła przed oczami,c hciałąbym ją przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo mi się podobał pierwszy tom, za jakiś czas mam zamiar sięgnąc po drugi!

  OdpowiedzUsuń
 8. Fakt, pomysł jest oryginalny, ale w kreacji bohaterów mi czegoś brakuje. Nie lubiłam ich, nie czułam tego, co oni, byli puści, ich życie było mi obojętne- tak nie powinno być przy takim utworze ;/
  http://justboooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!